Jaká je souvislost mezi cukrovkou a průjmem?

Diabetes může způsobit řadu komplikací, jako je neuropatie nebo poškození nervů a přemnožení bakterií. Tyto komplikace spolu s některými léky na cukrovku mohou zvýšit riziko průjmu.

U člověka s cukrovkou má tělo potíže s regulací hladiny cukru v krvi kvůli problémům s inzulínem. Tento problém může vést k vysokým hladinám cukru v krvi a řadě komplikací, včetně poškození nervů nebo diabetické neuropatie.

Diabetická enteropatie je druh poškození nervů, které postihuje trávicí systém. Podle studie zveřejněné v roce 2016 bude mít každý pátý člověk s touto komplikací průjem.

Trvale vysoká hladina cukru v krvi a délka trvání cukrovky jsou dva faktory, které ovlivňují pravděpodobnost neuropatie a průjmu. Průjem může být také vedlejším účinkem některých léků na cukrovku.

Chronické gastrointestinální potíže mohou přinést další komplikace.

Lidé s cukrovkou a průjmem potřebují promluvit s lékařem, aby našli řešení.

Diabetes a průjem

Cukrovka a některé její komplikace mohou ovlivnit trávicí systém, což vede k přetrvávajícímu průjmu.

Příznaky

Jaká je souvislost mezi cukrovkou a průjmem?
Diabetický průjem může ovlivnit kvalitu života člověka.

Mezi příznaky diabetické enteropatie patří:

 • pocit plnosti po jídle
 • nevolnost
 • nadýmání břicha
 • bolest břicha
 • průjem, zácpa nebo obojí

Případová studie, publikovaná v časopise Diabetes Care, popisuje muže, který měl vodnaté vyprazdňování, zejména v noci, s fekální inkontinencí. Zažil více než 15 defekací za 24 hodin během 2–3 dnů, po kterých následovala zácpa po dobu 4–5 dnů.

Diabetický průjem se liší od jiných forem průjmu, i když může být těžké jej odlišit od jiných typů.

Diabetický průjem se může objevit během dne nebo noci a může mít dopad na kvalitu života a sociální interakci člověka.

Příčiny diabetického průjmu

Osoba s cukrovkou má vysokou hladinu cukru v krvi kvůli problému s inzulínem. Trvale vysoké hladiny glukózy v krvi mohou vést k řadě problémů a komplikací, včetně neuropatie.

Autonomní neuropatie je poškození nervů, které postihuje automatický nervový systém (ANS). Tento nervový systém řídí funkce, jako je trávení a dýchání.

Neuropatie, která postihuje trávicí systém, je diabetická enteropatie. Poškození nervů v gastrointestinálním traktu může ovlivnit konzistenci a frekvenci defekace a vést k průjmu, zácpě a dalším problémům.

Důvodem může být i přemnožení bakterií. Pohyb tekutin a potravin trávicím systémem se může zpomalit a vytvořit tak dobré prostředí pro růst bakterií. Tento problém může přispět k příznakům průjmu.

Exokrinní pankreatická insuficience (EPI) se může také objevit u lidí s diabetem. Při EPI slinivka neprodukuje dostatek trávicích enzymů. Tento nedostatek zase narušuje trávení.

Studie z roku 2011 ukázala, že v průměru EPI postihuje 51 % lidí s diabetem 1. typu a 32 % lidí s diabetem 2. typu.

American Diabetes Association odhaduje, že 10 % lidí s diabetem 1. typu má také celiakii. Lidé s tímto onemocněním nesnášejí lepek. Konzumace cereálních produktů, včetně mnoha druhů chleba, může mít za následek gastrointestinální příznaky, včetně průjmu.

Lidé s cukrovkou by se měli poradit s lékařem v případě, že se dlouhodobý průjem stal zdravotním problémem.

Nežádoucí účinky léků na cukrovku

Různé dlouhodobé léčby diabetu mohou vést k těžkým a přetrvávajícím průjmům.

Metformin je lék k léčbě diabetu 2. Metformin je účinný při léčbě cukrovky, ale až 10 % lidí, kteří jej užívají, pociťuje vedlejší účinky v gastrointestinálním systému. Jedním z těchto vedlejších účinků je průjem.

Nežádoucí účinky metforminu mohou časem odeznít. Někteří lidé však možná budou muset přestat užívat tento lék, pokud průjem nezmizí.

Mezi další léky na diabetes, které mohou mít podobný účinek, patří agonisté receptoru GLP-1, inhibitory DPP-4 a statiny.

Léčba průjmu

Léčba průjmu závisí na příčině.

Diabetický průjem může být obtížně léčitelný, pokud je výsledkem poškození nervového systému. Řízení vysokých hladin glukózy v krvi však může pomoci předejít poškození a zhoršení průjmu.

Pokud je základní příčinou přemnožení bakterií, léčba se zaměří na snížení počtu bakterií v těle a umožní dobu hojení.

Lékař může doporučit léky proti průjmu, jako je loperamid.

Prevence dehydratace

Dehydratace je hlavním rizikem pro každého, kdo má průjem, ať už je příčina jakákoli.

Abyste předešli dehydrataci, měli byste:

 • nahradit ztracené tekutiny pitím velkého množství vody
 • přijímat tekutiny v nemocnici, pokud jsou příznaky závažné
 • použijte orální rehydratační roztok k doplnění solí a dalších látek, které tělo potřebuje

Pokud se neléčí, dehydratace může být život ohrožující.

Mezi další léčebné metody patří:

 • Volně prodejné (OTC) léky: Imodium nebo Pepto-Bismol mohou snížit likviditu stolice.
 • Antibiotika: Pokud přemnožení bakterií způsobuje průjem, může lékař předepsat antibiotika.
 • Probiotika: Některé potraviny obsahující „dobré“ bakterie, jako jsou laktobacily, prokázaly užitečné účinky na infekční průjem a v jedné studii z roku 2016 zkrátily dobu zotavení u 21 % lidí.
 • Dietní změny: Potraviny a nápoje s vysokým obsahem draslíku, jako jsou brambory, banány a zředěné ovocné šťávy bez přidaného cukru, mohou být užitečné.

Člověk s diabetem by si měl zkontrolovat štítek všech volně prodejných léků, které užívá, a požádat lékaře, aby mu doporučil lék, který je pro něj vhodný.

Strava

Některé potraviny mohou zhoršit příznaky průjmu.

Měli byste se vyhnout následujícím potravinám:

 • smažená a tučná jídla
 • plynaté potraviny, jako je brokolice, fazole a sušené švestky
 • cukerné alkoholy, používané jako náhrada cukru v některých výrobcích
 • mléko při nesnášenlivosti laktózy
 • kofein
 • alkohol
 • sycené limonády

Diagnóza

Lékař se bude ptát a může provést nějaké testy, aby se pokusil zjistit příčinu průjmu. Výsledek ovlivní jakákoli rozhodnutí o možnostech léčby.

Měli byste být připraveni sdělit lékaři následující informace:

 • když začal průjem
 • jakýkoli lék, který by mohl změnit stolici
 • frekvence defekace
 • zda je krev ve stolici přítomna nebo ne
 • zda se také objeví nevolnost a zvracení nebo ne

Vedení potravinového deníku může pomoci identifikovat konkrétní potraviny, které jsou příčinou.

Diabetický průjem může:

 • vyskytují spíše přerušovaně než neustále
 • střídat s pravidelnou defekací
 • vyskytují ve dne i v noci
 • být bezbolestný

Diabetický průjem je obtížné diagnostikovat, protože řada příčin často spolupracuje. Diabetický průjem může být také obtížné odlišit od jiných příčin a typů průjmu.

Pokud máte průjem nebo jiné zažívací příznaky, měli byste se poradit s lékařem. Pokud průjem přetrvává i bez léčby, mohou nastat další komplikace.

Lékař může provést testy, aby zjistil, zda je průjem způsoben cukrovkou nebo jiným stavem, jako je celiakie nebo intolerance laktózy.

Prevence diabetického průjmu

Pro lidi s diabetem může být obtížné předcházet průjmu, protože komplikace, jako je autonomní neuropatie, vyžadují širokou a nepřetržitou léčbu.

Udržování stabilní hladiny cukru v krvi fyzickou aktivitou, zdravou stravou a užíváním jakýchkoli doporučených léků může zabránit rozvoji nebo zhoršování komplikací diabetu.

Následující kroky mohou snížit riziko nebo dopad příznaků průjmu:

 • Pijte čistou vodu: Pokud místní zdroje vody nemusí být čisté, použijte vařenou nebo balenou vodu.
 • Dodržujte správné postupy mytí rukou: Umyjte si ruce mýdlem a teplou vodou po dotyku veřejných míst, defekaci, pomoci dítěti při vyprazdňování, před jídlem a před a po přípravě jídla.
 • Mazání rukou: Pokud nemáte k dispozici mýdlo a vodu, použijte antibakteriální drhák na ruce. Tato akce může snížit riziko průjmu z bakteriálních příčin.

Lidé s dlouhodobým průjmem by měli sledovat své příznaky a diskutovat o nich s lékařem, aby zjistili a léčili základní příčinu.

Otázka:

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi diabetickým průjmem a jinými typy průjmu?

Odpovědět:

Jiné typy průjmu jsou snadněji léčitelné a dočasné než diabetický průjem.

Pokud se například objeví průjem v důsledku akutní gastroenteritidy, virové infekce, vaše tělo má tendenci řešit průjem bez aktivní léčby. Virová gastroenteritida může způsobit bolest břicha, nevolnost, zvracení a horečku.

Pokud má člověk celiakii nebo intoleranci laktózy, dietní změny obvykle pomáhají udržet průjem a související příznaky, jako je nadýmání břicha. Nekontrolovaný diabetes mellitus by však mohl způsobit chronické problémy v GI traktu, případně s opakujícími se epizodami průjmu.

Průjem související s cukrovkou je obvykle progresivní proces, jakmile se objeví.

Diabetický průjem může být navíc bezbolestný. Hodnocení a léčba diabetického průjmu nemusí být tak jednoduché jako diagnostika jiných příčin průjmu. Pokud se ocitnete s epizodami průjmu, které časem neustoupí, lékař vám může pomoci zjistit příčinu a najít vhodnou léčbu.

Pokud máte diabetický průjem, bude mít léčebný přístup pravděpodobně více faktorů a bude zahrnovat snahu o zvládnutí hladiny glukózy v krvi.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY