Jaké jsou možnosti testování rakoviny tlustého střeva?

Testování na rakovinu tlustého střeva může být důležité dříve, než si všimnete jakýchkoli varovných příznaků. Náhlý úbytek hmotnosti, krev ve stolici nebo změny ve střevech jsou patrnými příznaky toho, že rakovina již pokročila.

Kolorektální karcinom, zkráceně rakovina tlustého střeva, je maligní stav, ke kterému dochází, když dochází k abnormálnímu růstu buněk v tlustém střevě nebo konečníku.

Většina rakovin tlustého střeva začíná jako polypy, vyvýšené léze v tkáni. Polypy jsou běžné u lidí starších 50 let a většiny nejsou rakovinné. Když jsou rakovinné, mohou být asymptomatické, dokud rakovina nepostoupí.

Rutinní testování na rakovinu tlustého střeva může pomoci odhalit podezřelé buňky dříve, než se začnou šířit po těle.

SDI Productions/Getty Images

Možnosti testování rakoviny tlustého střeva

Je přirozené, že se zdráháte přihlásit se k proceduře, když nemáte žádné příznaky, ale včas odhalíte rakovinu tlustého střeva vám může zachránit život.

Rakovina tlustého střeva je druhá hlavní příčina úmrtí na rakovinu ve Spojených státech po rakovině plic. Je to třetí nejčastější typ nekožní rakoviny u mužů i žen a odhaduje se, že 1 z 20 lidí ve Spojených státech během svého života onemocní rakovinou tlustého střeva.

Rakovina tlustého střeva často začíná bez jakýchkoli příznaků, takže včasné testování rakoviny tlustého střeva je důležitým nástrojem v diagnostice.

V současné době neexistují žádné krevní testy pro detekci rakoviny tlustého střeva.

Testování stolice na rakovinu tlustého střeva

Kontroly stolice jsou zaměřeny na detekci krve ve stolici, i když přítomnost krve není definitivní známkou rakoviny. Benigní (nerakovinné) polypy mohou také krvácet, stejně jako různé zdravotní stavy, jako jsou hemoroidy.

Hledání krve ve stolici může být jednoduchým způsobem včasného odhalení problémů. Mezi běžné testy patří:

 • Guaiac FOBT (gFOBT): Screening na přítomnost složky hemoglobinu, hemu. Někteří lékaři mohou tento test provádět jako součást pravidelného zdravotního screeningu po provedení rektálního vyšetření.
 • Vícecílové testování DNA stolice (také známé jako FIT-DNA): Tento test dokáže detekovat hemoglobin i změněné segmenty DNA, které mohou být přítomny s rakovinnými změnami.
 • Fekální imunochemický (nebo imunohistochemický) test (iFOBT nebo FIT): Použití antibiotické suspenze smíchané se stolicí k detekci přítomnosti specifických krevních bílkovin.
 • Domácí testy: Soupravy na testování stolice dostupné pro domácí použití, které není třeba vracet lékaři nebo laboratoři k získání výsledků.

Domácí test vám umožní rychle získat odpověď na přítomnost krve nebo jiných biomarkerů ve stolici, ale i tak budete muset navštívit lékaře na následnou schůzku, pokud se něco objeví.

Sigmoidoskopie

Sigmoidoskopie je test, který provádí váš lékař v klinickém prostředí. Pro tento postup možná nebudete potřebovat sedaci, ale můžete mít předprocedurální požadavky, které zajistí, že tlusté střevo bude zbaveno stolice pro hodnocení.

Přes řitní otvor, do konečníku a do spodní části tlustého střeva, esovitého tlustého střeva, bude zavedena flexibilní, osvětlená trubice. Dutina se poté naplní vzduchem, takže váš lékař může získat jasný pohled na výstelku tlustého střeva.

Pokud jsou zaznamenány jakékoli podezřelé výrůstky, může je lékař v té době odebrat nebo odebrat pro biopsii.

Virtuální kolonoskopie

Virtuální kolonoskopie je další termín pro použití počítačové tomografie (CT) k pořízení neinvazivních snímků tlustého střeva, když je prázdné.

Počítačová tomografie využívá rentgenové záření k mapování výstelky vašeho tlustého střeva. I když to může upozornit na oblasti zájmu, to nemusí být schopen detekovat menší léze.

Pokud váš lékař uvidí podezřelý polyp, budete potřebovat druhý postup k jeho odstranění.

Kolonoskopie

Kolonoskopie je klinický postup, který je velmi podobný sigmoidoskopii, ale s delší pozorovací trubicí, která umožňuje lékaři vidět celé tlusté střevo.

Protože se kolonoskop musí ohýbat kolem nejvzdálenějších částí vašeho tlustého střeva, obvykle se pro tento postup používá nějaká forma sedace.

Stejně jako u sigmoidoskopie může váš lékař během tohoto postupu odstranit polypy nebo odebrat vzorky.

Baryový klystýr s dvojitým kontrastem (DCBE)

Bariový klystýr s dvojitým kontrastem je další neinvazivní test.

Zatímco DCBE není považováno za přístup první linie k testování na rakovinu tlustého střeva, používá kontrastní látku zvanou baryum, která pomáhá nastínit variace ve výstelce tlustého střeva na rentgenovém snímku.

Může být užitečné, pokud vám stávající zdravotní stav brání v provedení dalších testů.

Který screening rakoviny tlustého střeva je nejlepší?

Váš lékař s vámi probere výhody a nevýhody každého testu. Nejlepší test na rakovinu tlustého střeva bude určen na základě:

 • osobní preference
 • případné komplikace
 • zdravotní historie
 • potřeba sedace
 • následná péče
 • četnost následného testování
 • příprava
 • náklady

Ne každý bude kandidátem na každou formu testování na rakovinu tlustého střeva.

Váš lékař s vámi bude také upřímně diskutovat o vašich pocitech z kolorektálního screeningu. Pokud jste zarytě proti invazivním zákrokům, je lepší začít s méně náročnou možností než nezačít vůbec.

Frekvence testování

US Preventive Services Task Force (USPSTF) doporučuje testování na rakovinu tlustého střeva u většiny lidí ve věku 45 až 49 let a pro každého ve věku 50 až 75 let.

Frekvence testování bude záviset na vašich individuálních potřebách, ale obecné pokyny pro testování mohou trvat týdny, měsíce nebo roky.

 • Testy stolice: každé 1 až 3 roky
 • Sigmoidoskopie: každých 5 nebo 10 let
 • Virtuální kolonoskopie: každých 5 let
 • Kolonoskopie: každých 10 let
 • Dvojitý baryový kontrastní klystýr: podle doporučení

Genetické vyšetření na rakovinu tlustého střeva

Pokud máte v rodinné anamnéze rakovinu tlustého střeva, je velká šance, že se na tom podílí genetika.

Lynchův syndrom je nejčastější příčinou dědičné rakoviny tlustého střeva. Je to stav vytvořený zděděnými DNA mutacemi genů MLHL, MSH2, MSH6, PMS2 a EPCAM.

Familiární adenomatózní polypóza je další dědičný stav, který může způsobit rakovinu tlustého střeva. Je to výsledek změn v genu APC nebo MUTYH, které narušují normální buněčný růst, replikaci a funkci.

Genetické vyšetření na rakovinu tlustého střeva se provádí pomocí vzorku krve nebo testu slin. To vám může pomoci zjistit, zda žijete se specifickou genetickou mutací, ale nemůže pomoci diagnostikovat rakovinu tlustého střeva.

Pozitivní test na gen rakoviny tlustého střeva

Pozitivní test na gen rakoviny tlustého střeva neznamená, že se u vás rozvine rakovina tlustého střeva. Znamená to však, že vaše šance na rozvoj rakoviny tlustého střeva může být výrazně vyšší než u ostatních ve vašem věku a zdravotním stavu.

souhrn

Testování na rakovinu tlustého střeva se doporučuje většině lidí starších 45 let a všem ve věku 50 až 75 let.

V raných stádiích rakoviny tlustého střeva nemusíte mít žádné příznaky. Preventivní screening je důležitý pro včasnou léčbu, která může výrazně zlepšit vaše přežití při rakovině

Váš lékař vám pomůže vybrat nejlepší možnosti testování pro vaše aktuální potřeby. Pokud máte silnou rodinnou anamnézu rakoviny tlustého střeva, je k dispozici genetické testování.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY