Je moje hrudní kost pohmožděná?

Co je pohmožděná hrudní kost?

Bolest na hrudi může být alarmující, ale častěji se nejedná o nic vážného. Mnoho lidí s bolestí na hrudi popisuje pocit, jako by jejich hrudní kost byla pohmožděna. Hrudní kost se častěji nazývá hrudní kost.

I když je možné si pohmoždit hrudní kost, tato bolest je pravděpodobně způsobena kostochondritidou. Jedná se o zánět chrupavky, která spojuje vaše žebra s hrudní kostí. Přečtěte si o dalších možných příčinách bolesti hrudní kosti.

Pokud jste však nedávno měli nehodu nebo jste dostali ránu do hrudníku, můžete mít pohmožděnou hrudní kost. Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o příznacích, na které si dát pozor, a možnostech léčby.

Jaké jsou příznaky?

Hlavním příznakem pohmožděné hrudní kosti je intenzivní bolest, která se často zhoršuje při dýchání, kašli nebo otáčení trupu.

Mezi další příznaky pohmožděné hrudní kosti patří:

 • změna barvy kůže vašeho hrudníku
 • něha
 • otok
 • ztuhlost

co to způsobuje?

Zhmožděná hrudní kost je téměř vždy výsledkem traumatického úderu do oblasti hrudníku nebo hrudní kosti. To je často způsobeno dopravními nehodami. Náraz hrudníkem do volantu nebo náraz do bezpečnostního pásu vám může pohmoždit hrudní kost. Sportovní zranění, zejména při vysoce nárazových kontaktních sportech, mohou také způsobit pohmoždění hrudní kosti. Ve vzácných případech může zvláště silný kašel poranit i hrudní kost.

Jak se diagnostikuje?

Váš lékař může pravděpodobně určit, zda máte pohmožděnou hrudní kost tím, že vám provede fyzickou prohlídku. Zkontrolují známky modřin, jako je otok nebo změna barvy. Možná budete také potřebovat rentgen hrudníku, abyste se ujistili, že nemáte zlomeninu hrudní kosti. Modřiny na vašich kostech se na rentgenových snímcích neobjeví, takže mohou také pomoci potvrdit vaši diagnózu.

jak se to léčí?

Léčba pohmožděné hrudní kosti často zahrnuje čekání, až se sama zahojí, což obvykle trvá asi dva až čtyři týdny, i když doba hojení se liší v závislosti na tom, jak závažná je modřina.

Zatímco se vaše hrudní kost uzdravuje, existuje několik věcí, které můžete udělat pro urychlení procesu a snížení bolesti, včetně:

 • přikládání ledového obkladu na hrudník
 • užívání nesteroidních protizánětlivých léků, jako je ibuprofen (Advil, Motrin) ke snížení bolesti a zánětu
 • omezit váš pohyb a vyhnout se jakémukoli těžkému zvedání

Může to být něco jiného?

V některých případech může být bolest v hrudní kosti podobná modřině příznakem vážnějšího stavu. Pokud je bolest na hrudi doprovázena některým z následujících stavů, vyhledejte pohotovostní léčbu:

 • bolest v čelisti nebo krku
 • závrať

 • únava

 • Nadměrné pocení
 • zrychlené dýchání

Kromě toho jděte na pohotovost, pokud jste měli autonehodu ve vysoké rychlosti. Zlomeniny hrudní kosti v důsledku těchto nehod jsou často spojeny s dalšími zraněními, která by měla být vyhodnocena poskytovatelem zdravotní péče.

Život s pohmožděnou hrudní kostí

Zatímco pohmožděná hrudní kost může být vážná, protože je tak blízko vašeho srdce, obvykle se během několika týdnů sama zahojí. Zatímco se léčíte, snažte se vyhnout co největšímu zvedání těžkých břemen. Pokud si začnete všímat dalších příznaků, jako je bolest čelisti nebo závratě, kontaktujte ihned svého lékaře.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY