Jóga pro bipolární poruchu

Bipolární porucha je stav duševního zdraví, který může způsobit změny ve vaší energii a náladě, stejně jako vaši celkovou schopnost fungovat. Lidé s bipolární poruchou mají „epizody nálady“, což jsou období intenzivních emočních stavů. Bylo prokázáno, že stres zhoršuje bipolární poruchu.

Cokoli, co zmírňuje stres a úzkost, může být užitečné při zvládání bipolární poruchy. Jóga může být užitečným doplňkem celkového léčebného plánu pro bipolární poruchu. Obsahuje fyzické, meditativní a emocionální prvky, které vám mohou pomoci zvládnout váš stav.

Jóga je pro mnoho lidí uklidňující. Zahrnuje kombinaci ukázněného pohybu, kontrolovaného dýchání a meditace. Tato kombinace ve vás zanechá pocit uvolnění a posílení.

Jóga může také přispět k vaší celkové fyzické kondici tím, že se zaměří na vaši flexibilitu a rovnováhu. Spolu s dostatečným spánkem a výživnou stravou tvoří cvičení (flexibilita, aerobic a síla) základ celkového dobrého zdraví. Dobré celkové zdraví vám může pomoci vypořádat se s chronickým onemocněním, jako je bipolární porucha.

Jak to funguje?

Jóga obvykle zahrnuje protažení a vyvážení těla v určitých postojích, nazývaných pózy, při nácviku kontrolovaného dýchání a meditace. Tato kombinace často zanechává v lidech pocit klidu, a přesto osvěžení. Může vám to pomoci zvládat stres. Stres může vyvolat epizody nálady, pokud máte bipolární poruchu.

Existují různé úrovně a druhy jógy. Některé z typů jógy, které můžete vidět nabízené ve studiu jógy, zahrnují:

  • Hatha jóga, klidnější druh jógy, který je vhodný pro začátečníky a často se používá ke zvládání stresu
  • Iyengar jóga, relaxační druh jógy, který používá rekvizity, jako jsou bloky, aby vám pomohly udržet pózu
  • Bikram jóga, známá také jako „horká“ jóga, která se provádí ve vytápěné místnosti
  • Vinyasa jóga, známá také jako „flow“ jóga, která je často rychlejší a může být pro začátečníky náročnější
  • powerjóga, což je často typ vinyasaasa jógy zaměřený na fitness

Jóga by neměla nahradit konvenční léčbu bipolární poruchy. Měli byste pokračovat v užívání jakýchkoli léků předepsaných lékařem. Váš lékař může také doporučit alternativní terapie, jako je například talk terapie.

Kdo může cvičit jógu?

Jógu praktikuje tisíce let celá řada lidí a je obecně považována za bezpečnou. Skoro každý se může naučit, jak na to.

Je dobré cvičit pózy, které jsou ve vašem rozsahu dovedností.

Dostupnost tříd

Jógu se můžete naučit doma pomocí učebnic, DVD, televizních pořadů nebo online návodů. Účast na pravidelných lekcích vám však může pomoci učit se od profesionálního učitele jógy. Mnoho jógových studií nabízí lekce pro začátečníky, které vás naučí základy. Chodit do začátečnických kurzů vám může pomoci naučit se správně cvičit každou pózu. To může snížit riziko zranění.

Třídy jsou k dispozici ve většině komunit. Existuje několik různých stylů jógy. Vzorkování každého z nich vám může pomoci najít styl, který vám nejlépe vyhovuje.

Vedlejší efekty

Jóga je obecně považována za bezpečnou, ale lidé, kteří mají určité podmínky, by měli být opatrní. Patří sem těhotné ženy, lidé s glaukomem nebo jinými očními chorobami a lidé s fyzickými omezeními.

Průzkum provedený Brownovou univerzitou zjistil, že ačkoli většina lidí s bipolární poruchou, kteří praktikovali hatha jógu, měla velmi pozitivní výsledky, někteří lidé uváděli negativní vedlejší účinky. Patří sem neklid z rychlého dýchání a pocit sebekritiky ohledně svých schopností. Nejužitečnější může být cvičení jógy v prostředí, kde se cítíte příjemně a přijati, v rámci svých schopností.

Jako u každého cvičebního programu je dobré si před zahájením jógy promluvit se svým lékařem.

Co říká expert

“Stejně jako meditace je ovládání myšlenek a emocí prostřednictvím těla silným zážitkem, který je opakem deprese a úzkosti.” Schopnost být pánem své vlastní mysli je opakem bipolární poruchy, když se cítíte nekontrolovaně. Jóga vás učí strategiím sebeovládání, “říká doktor Soroya Bacchus, psychiatr, který cvičí v Kalifornii.

Nejlepší aplikace pro jógu pro iPhone a Android roku »

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY