Jsou Marshmallows bezlepkové?

Přehled

Přirozeně se vyskytující proteiny nacházející se v pšenici, žitu, ječmeni a tritikale (kombinace pšenice a žita) se nazývají lepek. Lepek pomáhá těmto zrnům udržet si tvar a konzistenci. Lidé, kteří nesnášejí lepek nebo mají celiakii, se musí vyhýbat lepku v potravinách, které jedí. Lepek může způsobit různé příznaky u lidí, kteří jsou na něj citliví, včetně:

  • bolest břicha
  • nadýmání
  • průjem
  • zácpa
  • bolesti hlavy

Některá jídla – jako je chléb, koláče a muffiny – jsou zjevnými zdroji lepku. Lepek může být také součástí potravin, ve kterých byste ho možná nečekali, jako jsou marshmallows.

Mnoho marshmallow vyrobených ve Spojených státech se skládá pouze z cukru, vody a želatiny. Díky tomu jsou bez mléčných výrobků a ve většině případů bez lepku.

Ingredience, na které si dát pozor

Některé marshmallow se vyrábějí z přísad, jako je pšeničný škrob nebo glukózový sirup. Ty jsou odvozeny z pšenice. Nejsou bezlepkové a je třeba se jim vyhnout. Nicméně, mnoho značek marshmallow ve Spojených státech je vyrobeno z kukuřičného škrobu místo pšeničného škrobu. Díky tomu jsou bezlepkové.

Jediný způsob, jak si být zcela jisti, že kupované marshmallows jsou bezpečné ke konzumaci, je zkontrolovat štítek. Pokud štítek není dostatečně konkrétní, můžete zavolat společnosti, která je vyrábí. Obvykle bude bezlepkový produkt označen jako takový pod štítkem Nutriční fakta.

Pokud nevidíte štítek bez lepku, podívejte se na seznam ingrediencí. Může vám pomoci určit, zda některé přísady obsahují lepek.

Bezlepkové značky

Mnoho značek marshmallow ve Spojených státech se vyrábí z kukuřičného škrobu namísto pšeničného škrobu nebo pšeničných vedlejších produktů. Zatímco kukuřičný škrob je bez lepku, čtení štítků je stále důležité. Mohou existovat další příchutě nebo výrobní procesy, které mohou obsahovat lepek. Značky Marshmallow, které na štítku uvádějí, že jsou bez lepku, zahrnují:

  • Dandies vanilkové marshmallows
  • Marshmallows obchodníka Joea
  • Campfire Marshmallows od Doumak
  • většina značek marshmallow chmýří

Kraft Jet-Puffed Marshmallows jsou také obvykle bezlepkové. Ale podle zástupce zákaznické linky společnosti Kraft mají některé jejich produkty – jako jsou marshmallows – 50procentní šanci, že obsahují přírodní dochucovadla pocházející od dodavatelů, kteří používají zrna s lepkem. Z tohoto důvodu nejsou jejich marshmallow označeny jako bezlepkové.

Jet-puffed Marshmallows jsou pravděpodobně bezpečné pro někoho, kdo nesnáší lepek. Ale nemusí být tou nejlepší volbou pro někoho, kdo má celiakii.

A co křížová kontaminace?

Některé marshmallows jsou bez lepku, ale jsou baleny nebo vyráběny v továrnách, které vyrábějí produkty obsahující lepek. Tyto marshmallows mohou mít v sobě stopová množství lepku, která je způsobena křížovou kontaminací s jinými produkty.

Někteří lidé s citlivostí na lepek mohou být schopni tolerovat tato malá množství lepku. Ale jiní, jako například ti s celiakií, je nemusí být schopni bezpečně jíst.

The US Food and Drug Administration (FDA) předpisy povolují, aby potraviny byly označeny jako bezlepkové, pokud obsahují méně než 20 dílů na milion (ppm) lepku. Stopová množství lepku – například ta způsobená křížovou kontaminací – jsou menší než 20 ppm. Ty nejsou uvedeny na štítcích s nutričními údaji.

Značky, které by mohly obsahovat ingredience křížové kontaminace, zahrnují některé příchutě Peeps, marshmallow s prázdninovou tématikou, který vyrábí Just Born.

Peeps jsou vyrobeny z kukuřičného škrobu, který neobsahuje lepek. Některé odrůdy však mohou být vyrobeny v továrnách, které také vyrábějí produkty obsahující lepek. Pokud máte pochybnosti o konkrétní příchuti, podívejte se na webovou stránku Just Born nebo zavolejte jejich oddělení pro vztahy se spotřebiteli. Některé produkty Peeps mají na etiketě uvedeno bezlepkové. Tyto jsou vždy bezpečné k jídlu.

Sečteno a podtrženo

Mnoho, i když ne všechny, značky marshmallow ve Spojených státech jsou bezlepkové. Některé marshmallows mohou obsahovat stopová množství lepku. Ty nemusí lidé s celiakií snadno snášet. Lidé s mírnou intolerancí lepku mohou mít možnost jíst marshmallow značky, které nejsou označeny jako bezlepkové.

Lepek se může dostat do produktů křížovou kontaminací během výrobního procesu. Některé marshmallows mohou také obsahovat přísady, jako jsou přírodní příchutě, které pocházejí z pšenice nebo jiných obilovin obsahujících lepek.

Jediný způsob, jak si být jisti, že získáváte bezlepkové marshmallow, je koupit ty, které mají na etiketě uvedeno bezlepkové. V případě pochybností můžete také zavolat výrobci pro další informace.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY