Kandidóza kůže (kutánní kandidóza)

Co je kandidóza kůže?

Na vaší kůži žijí a rostou různé druhy bakterií a hub. Většina z nich není nebezpečná. Vaše tělo potřebuje většinu z nich k provádění normálních funkcí. Některé však mohou způsobit infekce, když se začnou nekontrolovatelně množit.

The Candida houba je jedním z těchto potenciálně škodlivých organismů. Při přerůstání Candida se vyvíjí na kůži, může dojít k infekci. Tento stav je známý jako kandidóza kůže nebo kožní kandidóza.

Kandidóza kůže často způsobuje tvorbu červené svědivé vyrážky, nejčastěji v záhybech kůže. Tato vyrážka se může rozšířit i do jiných oblastí těla. I když jsou příznaky často obtěžující, lze je obvykle léčit zlepšenou hygienou a antifungálními krémy nebo prášky.

Jaké jsou příznaky kandidózy kůže?

Hlavním příznakem kandidózy kůže je vyrážka. Vyrážka často způsobuje zarudnutí a intenzivní svědění. V některých případech může infekce způsobit popraskání a bolest kůže. Mohou se také objevit puchýře a pustuly.

Vyrážka může postihnout různé části těla, ale s největší pravděpodobností se vyvine v záhybech kůže. To zahrnuje oblasti v podpaží, ve slabinách, mezi prsty a pod prsy. Candida může také způsobit infekce nehtů, okrajů nehtů a koutků úst.

Mezi další stavy, které se mohou podobat kandidóze kůže, patří:

 • kožní onemocnění
 • kopřivka
 • opar
 • kožní onemocnění související s diabetem
 • kontaktní dermatitidu
 • seboroická dermatitida
 • ekzém
 • psoriáza

Co způsobuje kandidózu kůže?

Kandidóza kůže se vyvíjí, když se kůže nakazí Candida. Malé množství Candida houby přirozeně žijí na kůži. Když se však tento druh houby začne nekontrolovatelně množit, může to způsobit infekci. K tomu může dojít z následujících důvodů:

 • teplé počasí
 • těsné oblečení
 • špatná hygiena
 • občasné změny spodního prádla
 • obezita
 • užívání antibiotik, která zabíjejí neškodné bakterie, které udržují Candida pod kontrolou
 • užívání kortikosteroidů nebo jiných léků, které ovlivňují imunitní systém
 • oslabený imunitní systém v důsledku cukrovky, těhotenství nebo jiného zdravotního stavu
 • neúplné vysušení vlhké nebo mokré pokožky

Candida plísním se daří a rostou v teplých, vlhkých oblastech. To je důvod, proč tento stav často postihuje oblasti, kde jsou kožní záhyby.

U dětí se může také vyvinout kandidóza kůže, zejména na hýždích. Plena má tendenci poskytovat ideální prostředí pro Candida.

Kandidóza kůže obvykle není nakažlivá. Lidé s oslabeným imunitním systémem však mohou tento stav vyvinout po dotyku kůže infikované osoby. Ti, kteří mají oslabený imunitní systém, mají také větší pravděpodobnost vzniku závažné infekce v důsledku kandidózy.

Jak je diagnostikována kandidóza kůže?

Váš lékař bude pravděpodobně schopen stanovit diagnózu jednoduše provedením fyzického vyšetření. Během zkoušky zkontrolují umístění vaší vyrážky a vzhled vaší pokožky.

Váš lékař může také chtít provést kultivaci kůže před stanovením diagnózy kandidózy kůže. Během kultivace pokožky váš lékař potře postiženou oblast vatovým tamponem a odebere vzorek kůže. Vzorek bude poté odeslán do laboratoře, kde bude testována na přítomnost Candida.

Jak se léčí kandidóza kůže?

Kandidóze kůže lze obvykle předejít domácími prostředky, z nichž nejdůležitější je správná hygiena. Pravidelné mytí pokožky a důkladné vysoušení pokožky může zabránit tomu, aby byla kůže příliš vlhká. To je důležité pro udržení Candida infekce na uzdě.

Existuje mnoho změn životního stylu, které můžete provést, abyste předešli a léčili infekci kandidózy.

Protože abnormální hladiny cukru v krvi mohou přispět k rozvoji Candida infekce, udržení hladiny cukru v krvi pod kontrolou může také pomoci zmírnit příznaky. Můžete být schopni snížit hladinu cukru v krvi snížením množství cukru ve vaší stravě a cvičením po dobu 30 minut alespoň třikrát týdně. Pokud máte cukrovku, je důležité i nadále dodržovat pokyny lékaře, protože možná budete muset začít dostávat orální léky nebo zvýšené množství inzulínu.

V závažných nebo přetrvávajících případech kandidózy může lékař doporučit použití antifungálního krému nebo prášku, který lze aplikovat na kůži. Volně prodejné často doporučované antifungální krémy zahrnují klotrimazol (Mycelex), mikonazol (Monistat) a tioconazole (Vagistat). Tento typ léčby může zabít Candida a omezit šíření infekce.

Lékař vám může předepsat antifungální krém, jako je nystatin nebo ketokonazol, pokud volně prodejná léčba není účinná. Pokud se infekce již rozšířila do oblastí uvnitř vašeho těla, jako je hrdlo nebo ústa, možná budete muset užívat perorální antimykotikum, abyste se jí zbavili.

Kožní kandidóza u kojenců

Kožní kandidóza (nebo kandidóza přítomná na kůži, nehtech nebo vlasech) je běžným jevem u kojenců a kojenců.

Vyrážka z plen související s kandidózou je jednou z nejčastěji se vyskytujících infekcí kandidózy u dětí. Tato vyrážka je obvykle červená s dobře definovaným okrajem a obvykle trvá déle než tři dny. Léčba zahrnuje častou výměnu kojenecké plenky a umožňuje jí nosit na pleně volné oblečení. Může být předepsán antifungální nystatin.

Orální drozd je dalším běžným výskytem u novorozenců a kojenců mladších 6 měsíců. Příznaky mohou zahrnovat popraskanou kůži v koutcích úst a bělavé skvrny na rtech, jazyku nebo uvnitř tváří. Váš lékař může předepsat antifungální léky, které se aplikují na ústa dítěte několikrát denně.

Pokud se infekce kandidózy neléčí, může se dostat do krevního oběhu a šířit se. Navštivte svého lékaře, pokud si myslíte, že vaše dítě má kandidózu.

Další informace: drozd ústní »

Kožní kandidóza u dětí

Přestože zdravé děti mají silný imunitní systém, studie z roku 2010 zjistili, že míra aktuálních houbových infekcí u dětí rychle roste. U dětí se někdy po podání antibiotik, která léčí jiný stav, rozvinou kandidózové infekce. Děti, které si sají palce, mohou být náchylné k rozvoji infekcí kandidózy v jejich nehtových lůžkách nebo kolem nich.

Pokud je vašemu dítěti 9 měsíců nebo více a opakovaně se u něj objevují drozdové nebo kožní infekce, mohlo by to poukazovat na základní zdravotní problémy, jako je HIV nebo jiný problém s imunitním systémem. Starší děti s častými nebo závažnými kožními infekcemi by také měly být testovány na cukrovku.

Jaký je výhled pro někoho s kandidózou kůže?

Kandidóza kůže obvykle zmizí léčbou a většina lidí se zcela uzdraví bez komplikací. Pokud je kandidóza léčena, obvykle odezní do jednoho až dvou týdnů. Bez předepsané léčby může zotavení trvat od několika dnů do několika týdnů, v závislosti na závažnosti infekce.

I při léčbě je možné, že se infekce v budoucnu vrátí. Lidé s oslabeným imunitním systémem, zejména lidé, kteří podstupují chemoterapii a lidé s HIV nebo AIDS, jsou vystaveni mnohem vyššímu riziku závažných nebo život ohrožujících Candida infekce. Pokud podstupujete chemoterapii nebo máte HIV nebo AID a objeví se u vás silná bolest v krku, bolest hlavy nebo vysoké horečky, měli byste okamžitě navštívit svého lékaře.

Otázky a odpovědi

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY