Kaposiho sarkom

Co je Kaposiho sarkom?

Kaposiho sarkom (KS) je zhoubný nádor. Obvykle se objevuje na více místech na kůži a kolem jedné nebo více následujících oblastí:

 • nos
 • ústa
 • pohlavní orgány
 • řitní otvor

Může růst i na vnitřních orgánech. Je to kvůli viru zvanému Lidský herpesvirus 8nebo HHV-8.

Podle American Cancer SocietyKaposiho sarkom je stav „definující AIDS“. To znamená, že když je KS přítomen u někoho, kdo je HIV pozitivní, jeho HIV postoupilo do AIDS. Obecně to také znamená, že jejich imunitní systém je potlačený do té míry, že se může vyvinout KS.

Pokud však máte KS, nemusí to nutně znamenat, že máte AIDS. KS se může vyvinout i u jinak zdravého člověka.

Jaké jsou typy Kaposiho sarkomu?

Existuje několik typů KS:

Kaposiho sarkom související s AIDS

V HIV pozitivní populaci se KS objevuje téměř výhradně u homosexuálních mužů spíše než u těch, kteří se nakazili HIV intravenózním užíváním drog nebo transfuzí. Kontrola infekce HIV pomocí antiretrovirové terapie měla velký vliv na rozvoj KS.

Klasický Kaposiho sarkom

Klasický neboli indolentní KS se rozvíjí nejčastěji u starších mužů původem z jižního Středomoří nebo východní Evropy. Obvykle se objevuje nejprve na nohou a chodidlech. Méně často může také ovlivnit sliznici úst a gastrointestinálního (GI) traktu. Pomalu postupuje po mnoho let a často není příčinou smrti.

Africký kožní Kaposiho sarkom

Africký kožní KS je pozorován u lidí žijících v subsaharské Africe, pravděpodobně kvůli prevalenci HHV-8 tam.

Kaposiho sarkom související s imunosupresí

KS související s imunosupresí se objevuje u lidí, kteří podstoupili transplantaci ledvin nebo jiných orgánů. Souvisí to s imunosupresivními léky, které mají tělu pomoci přijmout nový orgán. Může také souviset s dárcovským orgánem obsahujícím HHV-8. Průběh je podobný klasickému KS.

Jaké jsou příznaky Kaposiho sarkomu?

Kožní KS vypadá jako plochá nebo vyvýšená červená nebo fialová skvrna na kůži. KS se často objevuje na obličeji, kolem nosu nebo úst nebo kolem genitálií nebo řitního otvoru. Může mít mnoho vzhledů v různých tvarech a velikostech a léze se může v průběhu času rychle měnit. Léze může také krvácet nebo ulcerovat, když se její povrch rozpadne. Pokud postihuje bérce, může dojít i k otoku nohy.

KS může ovlivnit vnitřní orgány, jako jsou plíce, játra a střeva, ale toto je méně časté než KS, který postihuje kůži. Když k tomu dojde, často nejsou žádné viditelné známky nebo příznaky. V závislosti na umístění a velikosti však můžete zaznamenat krvácení, pokud jsou postiženy vaše plíce nebo gastrointestinální trakt. Může se objevit i dušnost. Další oblastí, kde se může vyvinout KS, je výstelka vnitřních úst. Každý z těchto příznaků je důvodem k vyhledání lékařské pomoci.

I když často postupuje pomalu, KS může být nakonec fatální. Vždy byste měli vyhledat léčbu KS.

Nejzávažnější jsou formy KS, které se objevují u mužů a malých dětí žijících v tropické Africe. Pokud se neléčí, mohou tyto formy skončit během několika let smrtí.

Protože indolentní KS se objevuje u starších lidí a trvá mnoho let, než se vyvine a vyroste, mnoho lidí umírá na jiný stav dříve, než se jejich KS stane natolik závažným, že je smrtelný.

KS související s AIDS je obvykle léčitelný a sám o sobě není příčinou smrti.

Jak je diagnostikován Kaposiho sarkom?

Váš lékař může obvykle diagnostikovat KS vizuální prohlídkou a položením několika otázek o vaší zdravotní anamnéze. Protože jiné podmínky mohou vypadat podobně jako KS, může být nezbytný druhý test. Pokud nejsou žádné viditelné příznaky KS, ale váš lékař má podezření, že ji můžete mít, možná budete potřebovat další testování.

Testování na KS lze provést některou z následujících metod v závislosti na tom, kde je podezření na léze:

 • Biopsie zahrnuje odstranění buněk z podezřelého místa. Váš lékař pošle tento vzorek do laboratoře k testování.
 • Rentgen může pomoci lékaři hledat známky KS v plicích.
 • Endoskopie je postup pro zobrazení vnitřku horní části GI traktu, která zahrnuje jícen a žaludek. Váš lékař může použít dlouhou tenkou trubici s kamerou a nástrojem pro biopsii na konci, aby viděl vnitřek GI traktu a odebral vzorky biopsie nebo tkáně.
 • Bronchoskopie je endoskopie plic.

Jaké jsou léčby Kaposiho sarkomu?

Existuje několik způsobů léčby KS, včetně:

 • odstranění
 • chemoterapie
 • interferon, což je antivirové činidlo
 • záření

Poraďte se se svým lékařem, abyste určili nejlepší léčbu. V závislosti na situaci může být v některých případech také doporučeno pozorování. Pro mnoho lidí s KS souvisejícím s AIDS může léčba AIDS antiretrovirovou terapií stačit k léčbě KS.

Odstranění

Existuje několik způsobů, jak chirurgicky odstranit nádory KS. Chirurgie se používá, pokud má někdo jen několik malých lézí, a může to být jediný potřebný zásah.

Kryoterapie může být provedena k zmrazení a usmrcení nádoru. Elektrodesikace může být provedena ke spálení a usmrcení nádoru. Tyto terapie léčí pouze jednotlivé léze a nemohou zabránit rozvoji nových lézí, protože neovlivňují základní infekci HHV-8.

Chemoterapie

Lékaři používají chemoterapii opatrně, protože mnoho pacientů již má snížený imunitní systém. Nejčastěji používaným lékem k léčbě KS je doxorubicin-lipidový komplex (Doxil). Chemoterapie se obvykle používá pouze v případě velkého postižení kůže, když KS způsobuje příznaky ve vnitřních orgánech nebo když malé kožní léze nereagují na žádnou z výše uvedených technik odstranění.

Jiné léčby

Interferon je protein, který se přirozeně vyskytuje v lidském těle. Lékař může aplikovat lékově vyvinutou verzi, aby pomohl pacientům s KS, pokud mají zdravý imunitní systém.

Záření je cílené vysokoenergetické paprsky zacílené na určitou část těla. Radiační terapie je užitečná pouze tehdy, když se léze neobjevují na velké části těla.

Jaký je dlouhodobý výhled?

KS je léčitelná léčbou. Ve většině případů se vyvíjí velmi pomalu. Bez léčby však může být někdy fatální. Vždy je důležité probrat možnosti léčby se svým lékařem

Nevystavujte nikoho svým lézím, pokud si myslíte, že můžete mít KS. Navštivte svého lékaře a začněte léčbu ihned.

Jak mohu zabránit Kaposiho sarkomu?

Neměli byste se dotýkat lézí nikoho, kdo má KS.

Pokud jste HIV pozitivní, prodělali jste transplantaci orgánu nebo je u vás jinak pravděpodobnější rozvoj KS, může vám lékař navrhnout vysoce aktivní antiretrovirovou terapii (HAART). HAART snižuje pravděpodobnost, že lidé, kteří jsou HIV pozitivní, rozvinou KS a AIDS, protože bojuje proti infekci HIV.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY