Kdy byste měli jít do nemocnice pro bolest ischias?

Bolest ischias lze nejčastěji léčit doma. Ale v některých situacích může být nejlepším způsobem, jak získat úlevu od bolesti, jít na pohotovost.

Ischias postihuje odkudkoli 1 % až 5 % lidí každý rok a pro mnoho z těchto lidí je pocit vzplanutí až příliš známý – nepříjemné brnění, tupé pálení, bolestivá bolest, která ztěžuje pohodlí. A pokud je vzplanutí dostatečně silné, nesnesitelná bolest ztěžuje dokonce vstát z postele, natož funkci.

V některých případech může být tato bolest natolik závažná, že vyžaduje návštěvu pohotovosti (ER). Ale vzhledem k tomu, že většinu ošetření ischias lze provést doma, co může nemocnice udělat pro bolest ischias a kdy byste měli jít na pohotovost kvůli ischias?

Napřed pokryjeme, kdy by mohlo být užitečné vyhledat naléhavou lékařskou pomoc pro bolest ischias, a také několik tipů, jak se s bolestí ischias vypořádat doma.

Co může nemocnice udělat pro bolest ischias?

Pokud jste jedním z milionů lidí žijících s ischiasem, přesně víte, jak bolestivý tento stav může být. Není tedy žádným překvapením, že se lidé s těžkým ischiasem mohou čas od času ocitnout na pohotovosti nemocnice.

Když půjdete na pohotovost kvůli silné bolesti ischias, jejich primárním přístupem bude nabídnout vám nějakou formu úlevy od bolesti. Zde jsou některé z léky které nemocnice může použít ke snížení úrovně vaší bolesti:

 • Léky proti bolesti: Někdy volně prodejné (OTC) léky proti bolesti nejsou dostatečně silné, aby prolomily silnou bolest ischias. V těchto situacích lze k úlevě od bolesti použít silnější nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), opioidy a neopioidní analgetika.
 • Svalové relaxanty: Svalové relaxanty jsou typem léků, které mohou pomoci snížit silnou bolest ischias během vzplanutí. Přestože svalová relaxancia přímo neposkytují úlevu od bolesti, mohou pomoci uvolnit zádové svaly, aby se zabránilo bolestivým svalovým křečím.
 • Antikonvulziva: Antikonvulzivní léky se primárně používají k léčbě epilepsie, ale mohou být také použity jako možnost léčby bolesti nervů. V případech těžké ischias lze k úlevě od bolesti použít antikonvulziva, jako je gabapentin.
 • Kortikosteroidy: Kortikosteroidy jsou jedním z nejběžnějších léků předepisovaných ke snížení zánětu v těle. Pokud jde o bolest ischias, kortikosteroidy mohou pomoci snížit zánět a bolest spojenou se zanícenými nervy v zádech.

Ačkoli nemocnice může nabídnout možnosti léčby akutních epizod bolesti ischias, je důležité pochopit, že chronická ischias obvykle vyžaduje dlouhodobou léčbu. Po každé návštěvě nemocnice kvůli bolesti sedacího nervu byste měli vždy sledovat svého lékaře a prodiskutovat další možnosti léčby, které můžete využít doma.

Věděl jsi?

Všechny výše uvedené léky mohou předepisovat i ambulance. Jediný rozdíl mezi těmito dvěma umístěními by byl v tom, že léky mohou být podávány IV na pohotovosti a ne na klinice.

Některá ambulantní pracoviště a telemedicína mají také omezení týkající se předepisování kontrolovaných látek. Přesto vám běžná klinika s osobní péčí může předepsat perorální verze všech těchto léků a získat tak určitou úlevu od bolesti ischias.

Kdy mám jít na pohotovost kvůli bolesti sedacího nervu?

Ischias je často léčeni se změnami životního stylu, léky na úlevu od bolesti, terapií teplem/ledem a fyzikální terapií, které všechny mohou pomoci zmírnit bolest a nepohodlí spojené s tímto stavem. Obecně se tato léčba provádí buď doma, nebo v ordinaci lékaře. Ale v některých případech návštěva pohotovosti může být zaručeno pro silnou bolest dolní části zad, když jiná léčba nemůže pomoci.

Pokud pociťujete bolest ischias, která nereaguje na vaše typické léčebné přístupy, můžete využít návštěvu pohotovosti pro úlevu od bolesti. V případě potřeby vám mohou předepsat silnější léky – nebo dokonce jiné možnosti léků, které nemáte k dispozici –, které vám pomohou zvládnout bolest, dokud se nedostanete k lékaři pro správnou léčbu.

Je také důležité si být vědom dalších závažných příznaků, které vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Pokud zaznamenáte některý z následujících příznaků, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, protože by to mohlo znamenat vážnější problém:

 • silná bolest na obou stranách kyčle
 • slabost nebo necitlivost nohou nebo genitálií
 • náhlé potíže s močením nebo vyprazdňováním

Cena a pokrytí léčby ischias

Pokrytí návštěv ER má tendenci se lišit v závislosti na tom, jaký typ plánu zdravotního pojištění máte:

 • Pokud máte Medicaid, všechny státní plány Medicaid pokrývají návštěvy ER pro náhlé nebo zhoršující se příznaky. V některých případech můžete dlužit malou spoluúčast – ale protože plány Medicaid se mohou stát od státu lišit, závisí to zcela na vašem plánu.
 • Pokud máte Medicare, návštěva pohotovosti pro náhlou, silnou bolest ischias bude pravděpodobně zahrnuta do vašeho plánu. Možná však budete muset platit z vlastní kapsy za další náklady, jako je spoluúčast, spoluúčast a spolupojištění.
 • Pokud máte soukromé pojištění, najdete všechna pravidla krytí pro váš konkrétní plán zdravotního pojištění v Přehledu výhod a krytí (SBC). Obecně platí, že většina soukromých pojistných plánů pokrývá návštěvy pohotovosti, ale mohou vzniknout jednorázové náklady.

Pokud vás zajímá, zda je návštěva ER kvůli bolesti sedacího nervu pokryta vaším plánem zdravotního pojištění, může být užitečné oslovit zástupce a zeptat se na krytí, než vyhledáte služby ER.

3 tipy pro okamžitou úlevu od bolesti ischias

Bolest ischias se může pohybovat od bolestivé až po přímo nesnesitelné. Ale pokud je vaše bolest stále zvládnutelná, existuje několik kroků, které můžete udělat doma, abyste si ulevili. Pokud máte v současné době co do činění se vzplanutím ischias, zde jsou tři tipy, které můžete hned teď vyzkoušet pro úlevu od bolesti:

 • Jemně protáhněte záda: Protahování je skvělý způsob, jak pomoci zmírnit bolest ischias, a mnoho odborníků doporučuje protahování často, když máte ischias. Pokuste se najít úseky, které mohou zmírnit tlak na páteř a boky, jako je protažení páteře vsedě nebo protažení hamstringů ve stoje.
 • Použijte ledový balíček nebo vyhřívací podložku: Kombinace studené a horké terapie je účinný způsob, jak pomoci snížit bolest ischias. Použití ledového obkladu na oblast může pomoci snížit zánět a bolest, zatímco použití zdroje tepla může pomoci zlepšit průtok krve a přinést úlevu bolavým svalům.
 • Vyzkoušejte volně prodejné léky: Většina volně prodejných léků proti bolesti může poskytnout určitou úlevu při mírné až středně těžké bolesti ischias. Pokud vám však byly předepsány léky na předpis, které budete užívat během vzplanutí, nebojte se použít tyto léky jako první, pokud to bude nutné.

Někdy můžete vyzkoušet všechny výše uvedené kroky a stále možná nenajdete úlevu. Pokud k tomu dojde – nebo pokud se bolest zhoršila – může být nejlepší naplánovat si schůzku se svým lékařem nebo zvážit okamžitou lékařskou péči.

Další časté dotazy týkající se bolesti sedacího nervu

Když žijete s akutní nebo chronickou bolestí ischias, může být někdy obtížné zjistit nejlepší přístup k léčbě tohoto stavu. Zde je několik dalších věcí, které je třeba mít na paměti, pokud jde o život a zvládání bolesti sedacího nervu.

Proč se moje bolest ischias zhoršuje?

Ischias se vyvíjí, když se sedací nerv, dlouhý nerv, který vede od hýždí dolů po zadní straně nohou, podráždí, zanítí nebo stlačí. Pokud máte ischias a zaznamenali jste zvýšení úrovně bolesti, je možné, že nedostatek cvičení, časté sezení nebo něco jiného způsobuje větší podráždění a zánět nervu.

Jaká je nejlepší injekce na ischias?

Zatímco existuje několik léků, které dobře fungují na bolest ischias, intravenózní kortikosteroidy mohou být jednou z nejúčinnějších možností úlevy od bolesti pro ischias. Podle jedna menší studieinjekce dexametazonu podávaná jednou denně byla účinná při snižování bolesti a zkrácení doby pobytu u 70 % ortopedických pacientů s bolestí související s ischiasem.

Pomáhají uvolňovače svalů ischias?

Lidé s ischiasem často pociťují svalové napětí a svalové křeče v dolní části zad, což může způsobit zvýšený tlak na ischiatický nerv a vést ke zvýšené bolesti. Svalové relaxátory jsou typem léků, které mohou pomoci uvolnit svaly a snížit napětí a křeče, které mohou zhoršovat příznaky ischias.

Měl bych kvůli ischias navštívit lékaře nebo chiropraktika?

U mírné až středně těžké ischias můžete obvykle spolupracovat se svým lékařem primární péče na domácí léčbě, jako jsou léky, protahování a terapie teplou a studenou. Ale pro závažnější ischias mohou být ortopedi, neurologové, fyzioterapeuti a chiropraktici nedílnou součástí něčího týmu péče, který jim pomůže zvládnout jejich dlouhodobé příznaky a najít úlevu.

Jaký je nejlepší krém na bolest ischias?

Pokud jde o zvládání bolesti sedacího nervu, místní léky mohou pomoci poskytnout určitou úlevu při mírné až středně těžké bolesti. Pokud hledáte místní úlevu od bolesti, možnosti jako lidokainový krém, CBD krém a dokonce IcyHot krém vám mohou pomoci nabídnout dočasnou úlevu od bolesti sedacího nervu.

Jak dlouho trvá nesnesitelná bolest ischias?

V závislosti na závažnosti vašeho ischias, akutní vzplanutí bolesti ischias obecně trvá mezi 1 až 2 týdny. Někteří lidé však mohou pociťovat bolest ischias, která odezní rychleji nebo trvá mnohem déle, v závislosti na závažnosti jejich stavu.

Bolest ischias může být vysilující součástí života pro miliony lidí, kteří každoročně zažívají těžké vzplanutí ischias. A lidem, kteří pociťují tuto silnou bolest, když jim domácí léčba nemůže poskytnout úlevu od bolesti, kterou potřebují, aby se cítili lépe, může pomoci návštěva pohotovosti v nemocnici.

Pokud skončíte v nemocnici kvůli bolesti sedacího nervu, je vždy důležité kontaktovat svého lékaře, abyste jej informovali o svých příznacích a v případě potřeby prodiskutovali alternativní možnosti léčby.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY