Křivice

Co je křivice?

Křivice je kosterní porucha, která je způsobena nedostatkem vitamínu D, vápníku nebo fosfátu. Tyto živiny jsou důležité pro vývoj silných a zdravých kostí. Lidé s křivicí mohou mít slabé a měkké kosti, zakrnělý růst a ve vážných případech i deformace kostry.

Vitamin D pomáhá vašemu tělu absorbovat vápník a fosfát z vašich střev. Vitamín D můžete získat z různých potravin, včetně mléka, vajec a ryb. Vaše tělo také produkuje vitamín, když jste vystaveni slunečnímu záření.

Nedostatek vitaminu D ztěžuje vašemu tělu udržení dostatečné hladiny vápníku a fosfátu. Když k tomu dojde, vaše tělo produkuje hormony, které způsobují uvolňování vápníku a fosfátu z kostí. Když vaše kosti postrádají tyto minerály, stanou se slabými a měkkými.

Křivice je nejčastější u dětí ve věku od 6 do 36 měsíců. Děti jsou vystaveny nejvyššímu riziku křivice, protože stále rostou. Děti nemusí mít dostatek vitamínu D, pokud žijí v oblasti s malým množstvím slunečního záření, dodržují vegetariánskou stravu nebo nepijí mléčné výrobky. V některých případech je stav dědičný.

Křivice je ve Spojených státech vzácná. Dříve byla křivice běžnější, ale ve vyspělých zemích během 40. let minulého století většinou vymizela díky zavedení obohacených potravin, jako jsou cereálie s přidaným vitamínem D.

Kdo je ohrožen rozvojem křivice?

Rizikové faktory pro křivici zahrnují následující:

Stáří

Křivice je nejčastější u dětí ve věku od 6 do 36 měsíců. Během tohoto období děti obvykle zažívají rychlý růst. Tehdy jejich těla potřebují nejvíce vápníku a fosfátu k posílení a rozvoji kostí.

Strava

Máte vyšší riziko vzniku křivice, pokud jíte vegetariánskou stravu, která nezahrnuje ryby, vejce nebo mléko. Jste také vystaveni zvýšenému riziku, pokud máte potíže s trávením mléka nebo máte alergii na mléčný cukr (laktózu). Děti, které jsou krmeny pouze mateřským mlékem, mohou také trpět nedostatkem vitaminu D. Mateřské mléko neobsahuje dostatek vitamínu D k prevenci křivice.

Barva kůže

Děti afrického, tichomořského ostrovanského původu a původu ze Středního východu jsou vystaveny nejvyššímu riziku křivice, protože mají tmavou kůži. Tmavá pokožka nereaguje tak silně na sluneční světlo jako světlejší pokožka, takže produkuje méně vitamínu D.

Geografická lokace

Naše těla produkují více vitamínu D, když jsou vystavena slunečnímu záření, takže pokud žijete v oblasti s malým množstvím slunečního světla, jste více ohroženi křivicí. Jste také vystaveni vyššímu riziku, pokud pracujete uvnitř během denního světla.

Geny

Jedna forma křivice může být zděděna. To znamená, že porucha se přenáší přes vaše geny. Tento typ křivice, nazývaný dědičná křivice, zabraňuje vašim ledvinám absorbovat fosfáty.

Jaké jsou příznaky křivice?

Příznaky rachity zahrnují:

 • bolest nebo citlivost v kostech paží, nohou, pánve nebo páteře
 • zakrnělý růst a nízký vzrůst
 • zlomeniny kostí
 • svalové křeče
 • deformace zubů, např.
  • opožděná tvorba zubů
  • otvory ve smaltu
  • abscesy
  • defekty ve struktuře zubu
  • zvýšený počet dutin
 • kosterní deformity, včetně:
  • podivně tvarovaná lebka
  • bowle nebo nohy, které se vykloní
  • hrbolky v hrudním koši
  • vyčnívající hrudní kost
  • zakřivená páteř
  • pánevní deformity

Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud vaše dítě vykazuje známky rachity. Pokud se porucha během období růstu dítěte neléčí, může dítě v dospělosti skončit s velmi nízkým vzrůstem. Deformace se také mohou stát trvalými, pokud se porucha neléčí.

Jak se diagnostikuje křivice?

Váš lékař může být schopen diagnostikovat křivici provedením fyzického vyšetření. Lehkým tlakem na kosti zkontrolují citlivost nebo bolest. Váš lékař může také nařídit určité testy, které pomohou stanovit diagnózu křivice, včetně:

 • krevní testy k měření hladin vápníku a fosfátu v krvi
 • kostní rentgenové snímky ke kontrole kostních deformit

Ve vzácných případech bude provedena kostní biopsie. Jedná se o odstranění velmi malé části kosti, která bude odeslána do laboratoře k analýze.

Jak se léčí rachita?

Léčba křivice se zaměřuje na nahrazení chybějících vitamínů nebo minerálů v těle. Tím se odstraní většina příznaků spojených s křivicí. Pokud má vaše dítě nedostatek vitaminu D, váš lékař bude pravděpodobně chtít, aby se pokud možno více vystavovalo slunečnímu záření. Budou je také povzbuzovat ke konzumaci potravin s vysokým obsahem vitamínu D, jako jsou ryby, játra, mléko a vejce.

K léčbě křivice lze také použít doplňky vápníku a vitamínu D. Zeptejte se svého lékaře na správné dávkování, protože se může lišit podle velikosti vašeho dítěte. Příliš mnoho vitamínu D nebo vápníku může být nebezpečné.

Pokud jsou přítomny kosterní deformity, může vaše dítě potřebovat rovnátka, aby správně umístilo kosti, jak rostou. V závažných případech může vaše dítě potřebovat opravnou operaci.

U dědičné křivice je k léčbě onemocnění nutná kombinace fosfátových doplňků a vysoké hladiny speciální formy vitaminu D.

Co lze očekávat po léčbě křivice?

Zvýšení hladiny vitaminu D, vápníku a fosfátu pomůže napravit poruchu. Většina dětí s křivicí zaznamená zlepšení přibližně za jeden týden.

Deformace skeletu se často zlepší nebo zmizí v průběhu času, pokud se křivice napraví, když je dítě ještě malé. Deformace skeletu se však mohou stát trvalými, pokud se porucha neléčí během období růstu dítěte.

Jak lze křivici předcházet?

Nejlepším způsobem, jak předcházet křivici, je jíst stravu, která obsahuje dostatečné množství vápníku, fosforu a vitamínu D. Lidé s poruchami ledvin by měli pravidelně kontrolovat hladinu vápníku a fosfátu svými lékaři.

Křivici lze také zabránit mírným sluněním. Podle National Health Service of England (NHS) stačí během jarních a letních měsíců vystavit ruce a obličej slunečnímu záření několikrát týdně, aby se zabránilo křivici.

Většina dospělých se dostatečně vystavuje slunečnímu záření. Je důležité si uvědomit, že příliš mnoho slunečního světla může poškodit vaši pokožku a je třeba používat opalovací krém, aby se zabránilo popálení a poškození kůže. Někdy může použití opalovacího krému zabránit tomu, aby vaše pokožka produkovala vitamín D, takže je prospěšné jíst potraviny obsahující vitamín D nebo užívat doplňky vitaminu D. Tato preventivní opatření mohou výrazně snížit riziko vzniku rachity.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY