Kroky, které je třeba podniknout, pokud vaše perorální léky na cukrovku přestanou fungovat

Stažení metforminu s prodlouženým uvolňováním

V květnu 2020, Food and Drug Administration (FDA) doporučil, aby někteří výrobci metforminu s prodlouženým uvolňováním odstranili některé ze svých tablet z trhu v USA. Je tomu tak proto, že v některých tabletách metforminu s prodlouženým uvolňováním byla zjištěna nepřijatelná hladina pravděpodobného karcinogenu (látky způsobující rakovinu). Pokud v současné době užíváte tento lék, zavolejte svého poskytovatele zdravotní péče. Poradí, zda máte pokračovat v užívání léků nebo zda potřebujete nový předpis.

Perorální léky jsou účinné při snižování hladiny cukru v krvi, když dieta a cvičení nestačí ke zvládnutí diabetu 2. Přesto tyto léky nejsou dokonalé – a ne vždy fungují z dlouhodobého hlediska. I když jste svůj lék užívali přesně tak, jak vám předepsal lékař, nemusíte se cítit tak dobře, jak byste měli.

Léky na cukrovku mohou a často přestanou fungovat. Asi 5 až 10 procent lidí s diabetem 2. typu přestane každý rok reagovat na svůj lék. Pokud váš perorální lék na cukrovku již nefunguje, budete muset zjistit, co mu brání kontrolovat hladinu cukru v krvi. Pak budete muset prozkoumat další možnosti.

Podívejte se na své každodenní návyky

Když váš perorální lék na cukrovku přestane účinkovat, domluvte si schůzku se svým lékařem. Budou chtít vědět, jestli se něco ve vaší rutině změnilo.

To, jak dobře váš lék účinkuje, může ovlivnit mnoho faktorů – například přibývání na váze, změny vaší stravy nebo úrovně aktivity nebo nedávné onemocnění. Udělat několik změn ve vaší stravě nebo více cvičit každý den může stačit k tomu, abyste dostali hladinu cukru v krvi opět pod kontrolu.

Je také možné, že váš diabetes postoupil. Beta buňky ve slinivce břišní, které produkují inzulín, mohou být časem méně účinné. To vám může zanechat méně inzulínu a horší kontrolu krevního cukru.

Někdy váš lékař nemusí být schopen zjistit, proč váš lék přestal účinkovat. Pokud lék, který jste užívali, již není účinný, budete se muset poohlédnout po jiných lécích.

Přidejte další lék

Metformin (Glucophage) je často první lék, který budete užívat ke kontrole diabetu 2. Pokud přestane fungovat, dalším krokem je přidání druhého perorálního léku.

Na výběr máte několik perorálních léků na cukrovku, které fungují různými způsoby.

  • Sulfonylmočoviny jako glyburid (Glynase PresTab), glimeperid (Amaryl) a glipizid (Glucotrol) stimulují slinivku břišní, aby po jídle produkovala více inzulínu.
  • Meglitinidy jako repaglinid (Prandin) spouští slinivku břišní, aby po jídle uvolňovala inzulín.
  • Agonisté receptoru glukagonu podobného peptidu-1 (GLP-1), jako je exenatid (Byetta) a liratuglid (Victoza), stimulují uvolňování inzulínu, snižují uvolňování glukagonu a zpomalují vyprazdňování žaludku.
  • Inhibitory SGLT2 empagliflozin (Jardiance), kanagliflozin (Invokana) a dapaglifozin (Farxiga) snižují hladinu cukru v krvi tím, že ledviny uvolňují více glukózy do moči.
  • Inhibitory dipeptidylpeptidázy-4 (DPP-4), jako je sitagliptin (Januvia), linagliptin (Tradjenta) a saxagliptin (Onglyza), stimulují uvolňování inzulínu a snižují uvolňování glukagonu.
  • Thiazolidindiony, jako je pioglitazon (Actos), pomáhají vašemu tělu lépe reagovat na inzulín a tvořit méně cukru.
  • Alfa-glukosidáza-akarbóza a miglitol snižují absorpci glukózy.

Možná budete potřebovat více než jeden z těchto léků, abyste dosáhli dobré kontroly hladiny cukru v krvi. Některé pilulky kombinují dva léky na diabetes v jednom, jako je glipizid a metformin (Metaglip) a saxagliptin a metformin (Kombiglyze). Užívání jedné pilulky usnadňuje dávkování a snižuje pravděpodobnost, že si lék zapomenete vzít.

Vezměte si inzulín

Další možností je buď přidat inzulín k perorálnímu léku na cukrovku, nebo přejít na inzulín. Váš lékař může doporučit inzulínovou terapii, pokud je vaše hladina A1C – která ukazuje, že máte pod kontrolou hladinu cukru v krvi za poslední dva až tři měsíce – velmi daleko od vašeho cíle nebo máte příznaky vysoké hladiny cukru v krvi, jako je žízeň nebo únava.

Užívání inzulinu poskytne přetížené slinivce pauzu. Může pomoci rychle řídit hladinu cukru v krvi a měl by vám pomoci cítit se lépe.

Inzulín přichází v několika formách, které jsou klasifikovány na základě věcí, jako je to, jak rychle fungují, jejich maximální doba a jak dlouho vydrží. Rychle působící typy začínají pracovat rychle po jídle a obvykle trvají kolem dvou až čtyř hodin. Dlouhodobě působící typy se obvykle užívají jednou denně a používají se ke kontrole hladiny cukru v krvi mezi jídly nebo přes noc.

Zůstaňte v kontaktu se svým lékařem

Přechod na nový lék nemusí nutně okamžitě upravit hladinu cukru v krvi. Možná budete muset upravit dávku nebo vyzkoušet několik léků, než získáte kontrolu nad svým diabetem.

Asi jednou za tři měsíce budete navštěvovat svého lékaře, aby zkontroloval hladinu cukru v krvi a A1C. Tyto návštěvy pomohou lékaři určit, zda váš perorální lék kontroluje hladinu cukru v krvi. Pokud ne, budete muset k léčbě přidat další lék nebo změnit léky.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY