Krvácení pod spojivkou (subkonjunktivální krvácení)

Co je krvácení pod spojivkou?

Průhledná tkáň, která pokrývá vaše oko, se nazývá spojivka. Když se krev shromažďuje pod touto průhlednou tkání, je to známé jako krvácení pod spojivkou nebo subkonjunktivální krvácení.

Mnoho drobných krevních cév se nachází ve spojivce a v prostoru mezi spojivkou a pod ní ležícím bělmem, což je bělmo vašeho oka. Kromě toho, že spojivka zakrývá skléru, vystýlá také vnitřek vašich víček. Obsahuje mnoho drobných žlázek, které vylučují tekutinu, aby chránily a lubrikovaly vaše oko.

Jedna z malých nádob může občas prasknout. I malé množství krve se může v úzkém prostoru hodně rozšířit. Protože spojivka pokrývá pouze bělmo každého oka, centrální oblast oka (rohovka) není ovlivněna. Vaše rohovka je zodpovědná za váš zrak, takže jakékoli krvácení pod spojivkou by nemělo ovlivnit váš zrak.

Krvácení pod spojivkou není nebezpečný stav. Obvykle nevyžaduje léčbu a často sama odezní během jednoho až dvou týdnů.

Co způsobuje krvácení pod spojivkou?

Příčiny mnoha případů subkonjunktiválního krvácení nejsou známy. Příčiny mohou zahrnovat:

 • náhodné zranění
 • chirurgická operace
 • namáhání očí
 • kašel
 • silné kýchání
 • zvedání těžkých předmětů
 • tření očí
 • vysoký krevní tlak
 • krvácivé poruchy
 • některé léky, včetně aspirinu (bufferinu) a steroidů
 • oční infekce
 • infekce spojené s horečkou, jako je chřipka a malárie
 • některá onemocnění, včetně cukrovky a systémového lupus erythematodes
 • parazity
 • nedostatek vitaminu C

U novorozenců se během porodu může příležitostně vyvinout subkonjunktivální krvácení.

Jaké jsou příznaky krvácení pod spojivkou?

Tento stav obvykle způsobuje zarudnutí jednoho z vašich očí. Postižené oko se může cítit mírně podrážděné. Obvykle nejsou žádné další příznaky. Neměli byste zaznamenat žádné změny ve vidění, žádnou bolest očí nebo výtok. Vaše oko bude mít pravděpodobně skvrnu, která se jeví jako jasně červená, a zbytek oka bude mít normální vzhled.

Pokud máte po poranění lebky krev v oku, měli byste okamžitě navštívit svého lékaře. Krvácení může být z vašeho mozku, spíše než jen z podspojivky oka.

Kdo je ohrožen krvácením pod spojivkou?

Krvácení pod spojivkou je běžný stav, který se může objevit v každém věku. Předpokládá se, že je stejně společný pro všechna pohlaví a rasy. Riziko výskytu tohoto druhu krvácení se zvyšuje s přibývajícím věkem. Pokud máte poruchu krvácení nebo pokud užíváte léky na ředění krve, můžete mít o něco vyšší riziko.

Jak se diagnostikuje krvácení pod spojivkou?

Je důležité, abyste svého lékaře informovali, pokud jste v poslední době zaznamenali neobvyklé modřiny nebo krvácení nebo jiná zranění, jako je cizí předmět v oku.

Obvykle nebudete potřebovat testy, pokud máte krvácení pod spojivkou. Lékař vám vyšetří oko a zkontroluje krevní tlak. V některých případech může být nutné poskytnout vzorek krve k testování jakýchkoli poruch krvácení. To je pravděpodobnější, pokud jste krváceli pod spojivkou více než jednou nebo pokud jste měli jiné zvláštní krvácení nebo modřiny.

Další informace: Oční pohotovosti »

Jaká je léčba krvácení pod spojivkou?

Léčba je obvykle zbytečná. Subkonjunktivální krvácení samo vymizí během 7 až 14 dnů, postupně se stává světlejším a méně nápadným.

Lékař vám může doporučit použít umělé slzy (Visine Tears, Refresh Tears, TheraTears) několikrát denně, pokud se vaše oko cítí podrážděné. Váš lékař vám může doporučit, abyste se vyhnuli užívání jakýchkoli léků, které by mohly zvýšit riziko krvácení, jako je aspirin nebo warfarin (Coumadin).

Budete potřebovat další vyšetření, pokud váš lékař zjistí, že váš stav je způsoben vysokým krevním tlakem nebo poruchou krvácivosti. Lékař vám může předepsat léky na snížení krevního tlaku.

Jak mohu zabránit krvácení pod spojivkou?

Zabránit subkonjunktiválnímu krvácení není vždy možné. Může pomoci vyhnout se užívání léků, které zvyšují riziko krvácení.

Měli byste se snažit vyhnout se mnutí očí. Pokud máte podezření, že máte něco v oku, vypláchněte si je vlastními slzami nebo umělými slzami, nikoli prsty. Vždy, když je to doporučeno, používejte ochranné brýle, abyste zabránili vniknutí částic do očí.

Jaký je dlouhodobý výhled?

Jakmile se stav vyřeší, můžete si všimnout změn vzhledu oka. Oblast krvácení se může zvětšit. Oblast může také zežloutnout nebo zrůžovět. To je normální a není to důvod k obavám. Nakonec by se to mělo vrátit do normálu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY