Léčba a zotavení z deltoidní bolesti

Přehled

Deltový sval je kulatý sval, který prochází kolem horní části paže a ramene. Hlavní funkcí deltového svalu je pomáhat vám zvedat a otáčet paži. Existují tři části deltového svalu, které spojují vaši klíční kost, rameno a lopatku s nadloktím. Tyto tři části se označují jako přední, střední a zadní.

Čtěte dále, abyste se dozvěděli více o tom, co očekávat od bolesti deltového svalu a jak se léčí.

Příznaky

Obvykle pocítíte deltoidní bolest nebo bolest v rameni. Příznaky se liší v závislosti na závažnosti kmene. Deltoidní kmeny jsou klasifikovány do tří stupňů.

První stupeň

Pokud máte napětí prvního stupně, můžete paži normálně používat, ale budete mít nějaké napětí nebo bolest v rameni. Vaše rameno může být mírně oteklé.

Stupeň dva

Kmeny druhého stupně jsou částečné natržení deltového svalu. Při zátěži stupně dva budete mít problém normálně používat nebo zvedat paži. Při pokusu o použití paže můžete pociťovat náhlou bolest a vaše rameno bude mírně oteklé.

Třída tři

Kmeny třetího stupně jsou závažnější nebo úplné natržení deltového svalu. Svalové trhliny mohou vést k silné bolesti a neschopnosti pohybovat paží normálně nebo vůbec. Vaše rameno bude velmi oteklé.

Příčiny

Deltoidní bolest je obvykle způsobena nadměrným používáním deltového svalu bez odpočinku nebo správného zahřátí. To zvyšuje riziko natažení nebo natržení svalů. Natažený sval může být také nazýván „natažený sval“.

Deltoidní bolest je častější u lidí, kteří dělají hodně namáhavé cvičení zahrnující rameno, jako jsou:

 • vzpírání
 • plavání
 • lyžování
 • hraní baseballu

Deltový sval můžete také namáhat při opakování činnosti, která vyvíjí tlak na rameno, včetně psaní na příliš vysoko položené klávesnici.

Úleva od bolesti

První kroky poté, co si poraníte deltový sval, jsou odpočinek, led a horko.

Námraza svalu hned po zranění pomůže snížit zánět a bolest. Pokud máte lehké zranění, mělo by stačit 15 minut zapnuto a 15 minut několikrát během dne po dobu 1 až 2 dnů. Pokud máte vážnější úraz, nebo máte stále otoky, můžete ledovat ještě pár dní.

Po zmírnění bolesti a otoku můžete začít zahřívat, obvykle jeden až pět dní po poranění. Během této doby, když si budete rameno opírat, pomůžete mu dát čas na uzdravení. Můžete také užívat volně prodejné léky proti bolesti, které pomohou snížit bolest.

Jemné protahování může také pomoci snížit bolest způsobenou natažením deltového svalu. Zkuste si držet paži na hrudi nebo zvednout sepjaté ruce nad hlavu. Tyto úseky vám pomohou zvýšit rozsah pohybu a flexibilitu. To může pomoci snížit bolest tím, že umožní vašemu rameni pohybovat se volněji.

Zotavení

Pokud máte mírnou zátěž, zotavení může trvat jeden až dva týdny. Zranění s částečným natržením může trvat čtyři až šest týdnů. Vážná trhlina se může hojit až čtyři měsíce. Odpočinek, led a teplo jsou vaše nejlepší první kroky k zotavení. Měli byste pokračovat v odpočinku paže, dokud vaše bolest nezačne ustupovat.

Pokud máte menší poranění deltového svalu, můžete se po několika dnech vrátit ke cvičení. Neměli byste muset úplně přestat cvičit, pokud to nebude příliš bolestivé. Pokud máte vážnější poranění deltového svalu, měli byste přestat cvičit paži alespoň na jeden až dva týdny, abyste měli čas na odpočinek. Jakmile se vaše bolest sníží, můžete začít provádět posilovací a protahovací cvičení, která pomohou obnovit funkci.

Pokud začnete tato cvičení a zjistíte, že vás stále hodně bolí, zastavte se a dopřejte si více času na odpočinek. Prevence opětovného zranění je jednou z nejdůležitějších částí zotavení. Pokud se nejprve zaměříte na obnovení rozsahu pohybu, pomůže vám to vrátit se do cvičení, aniž byste si ublížili. Zahřátí před protahováním nebo cvičením vám také pomůže předejít dalšímu zranění deltového svalu.

Některé úseky a cvičení, které vám mohou pomoci zotavit se, zahrnují:

 • Přitáhněte a držte paži přes hrudník po dobu 10 až 30 sekund.
 • Sepněte ruce za zády a natáhněte ruce za sebe. Vydržte 10 až 30 sekund
 • Vyzkoušejte izometrická odporová cvičení, jako je přitlačování rukou do zdi.
 • Jakmile budete moci pohodlně pohybovat ramenem, přidejte cvičení s dynamickým odporem, jako je veslování v ohnutém a vzpřímeném směru a tlaky nad hlavou s lehkými činkami.

Kdy vyhledat pomoc

Měli byste navštívit lékaře, pokud máte potíže se správným pohybem nebo používáním paže, zvláště pokud máte také otoky ramene nebo náhlou bolest při používání paže. To vše jsou známky vážnějšího poranění deltového svalu. Pokud nemůžete ruku zvednout vůbec, vyhledejte co nejdříve lékaře. To je známka vážného natržení svalů.

Váš lékař by měl být schopen diagnostikovat vaši deltovou bolest a její příčinu na základě fyzikálního vyšetření a anamnézy. Nezapomeňte svému lékaři říci o všech nedávných aktivitách, které mohly způsobit bolest, jako je vzpírání, plavání nebo jiné aktivity, které vyžadují namáhavé používání paže a ramene.

Prevence

Riziko namožení deltového svalu můžete snížit tím, že se ujistíte, že je sval připraven zvládnout namáhavou aktivitu, a tím, že sval budete správně používat. Použijte tyto tipy pro prevenci zranění:

 • Před cvičením se zahřejte.
 • Denně se protahujte, abyste zlepšili svůj rozsah pohybu a flexibilitu.
 • Po cvičení odpočívejte. Vezměte si dny volna nebo cvičte různé svalové skupiny v různé dny.
 • Posilujte své deltové svaly, aby zvládly i namáhavější cvičení. Měli byste také posílit své jádro, aby vám při cvičení pomohlo podepřít ramena.
 • Pokud pracujete u počítače, ujistěte se, že máte klávesnici umístěnou tak, aby se vám při psaní nenamáhala ramena nahoru nebo dolů.
 • Cvičte správné držení těla.

Odnést

Deltoidní bolest vás může na několik týdnů zpomalit, ale při správné léčbě byste se měli zotavit. Pro snížení a prevenci deltoidní bolesti byste měli:

 • často protahovat
 • vždy se před cvičením zahřejte
 • podnikněte kroky ke snížení svalového napětí

Drobná poranění deltového svalu obvykle nevyžadují léčbu lékařem, ale pokud máte potíže s pohybem paže nebo vaše příznaky trvají déle než několik týdnů, může vám pomoci fyzikální terapie nebo ortopedická péče.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY