Léčba dětí s Crohnovou chorobou

Podle Crohnovy a Colitis Foundation of America postihuje Crohnova choroba více než půl milionu Američanů. Většina z nich je diagnostikována s tímto stavem během 20. a 30. let, ale někteří začínají projevovat příznaky v dětství a dospívání. Přibližně 20 procent všech případů Crohnovy choroby se vyskytuje u dětí.

Co je Crohnova choroba?

Crohnova choroba je zánětlivé onemocnění střev, které způsobuje otok sliznice gastrointestinálního traktu a ovlivňuje schopnost správně trávit potravu. Zánět může mít za následek příznaky, včetně:

 • břišní křeče
 • nadměrný průjem
 • krvácení z konečníku
 • horečky
 • únava
 • ztráta chuti k jídlu

Mnoho dětí stále prochází pubertou, když jsou diagnostikováni. Tato nemoc může potenciálně zastavit růst a oslabit kosti.

Pokoušet se žonglovat se školou a každodenními úkoly s neočekávanými Crohnovými vzplanutími může být pro děti výzvou. Existují léčebné postupy, které mohou vašemu dítěti pomoci zvládnout jeho příznaky a vyrovnat se s následky jeho stavu.

Léčba Crohnovy choroby u dětí

Pro mladé lidi, kteří se potýkají s Crohnovou chorobou, je důležité najít léčbu, která zmírní příznaky, aniž by způsobila škodlivé vedlejší účinky. Některé léky mohou být pro děti zvláště nebezpečné. Například infliximab (Remicade) se často používá k léčbě Crohnovy choroby u dospělých.

Infliximab může být účinný při léčbě dospělých, ale bylo zjištěno, že u některých dětí způsobuje hepatosplenický T-buněčný lymfom, zejména u dětí, které také užívají některé další Crohnovy léky. Jedná se o vzácný typ rakoviny, která může být život ohrožující. Remicade však byl nedávno schválen FDA k léčbě dětí se středně těžkou až těžkou Crohnovou chorobou, které nereagovaly dobře na jinou léčbu. Lékař vašeho dítěte vám pomůže zvážit rizika a přínosy této nebo jakékoli jiné léčby.

Promluvte si s dětským lékařem o tom, které léky by byly nejlepší ke zmírnění symptomů vašeho dítěte. Existují různé léky, které mohou vašemu dítěti pomoci, aniž by způsobily vážné negativní účinky. Chirurgie je někdy nutná, pokud lékařské postupy nedokážou zvládnout příznaky vašeho dítěte.

Běžné lékařské ošetření

Aminosalicyláty

Některé z preferovaných léků k léčbě Crohnovy choroby u dětí jsou aminosalicyláty (5-ASA). Jedná se o skupinu léků, které mohou snížit zánět v gastrointestinálním traktu. Protože zánět často spouští nástup příznaků Crohnovy choroby, 5-ASA mohou pomoci zabránit vzplanutí.

Tyto léky však mají potenciální vedlejší účinky, které zahrnují bolesti hlavy, křeče v břiše a plyn. Ve vzácných případech dochází u dětí užívajících 5-ASA ke ztrátě vlasů a kožním vyrážkám. Léky mohou také zvýšit riziko otoku kolem srdce, plic a slinivky břišní.

Antibiotika

Antibiotika jsou dalším typem léků, které lze použít k léčbě dětí s Crohnovou chorobou. Mezi běžná antibiotika pro Crohnovu chorobu patří metronidazol a ciprofloxacin (Cipro), které jsou pro děti předepisovány v lehčích dávkách. Tyto léky působí potlačením zánětu v gastrointestinálním traktu, což pomáhá omezit opakování symptomů.

Každé antibiotikum má svůj vlastní soubor možných vedlejších účinků. Metronidazol může způsobit nevolnost, zvracení a ztrátu chuti k jídlu. Pokud se lék používá delší dobu, může také způsobit pocit brnění v rukou a nohou. Ciprofloxacin může způsobit bolesti hlavy, vyrážku a průjem a ve vzácných případech může způsobit zánět šlach a protržení šlach.

Steroidy

U některých dětí s Crohnovou chorobou mohou být předepsány také steroidy ve formě kortikosteroidů.

Tyto léky mohou způsobit nepříjemné vedlejší účinky, takže jsou zřídka preferovanou možností dlouhodobé léčby. Kortikosteroidy mohou u dětí způsobit následující nežádoucí účinky:

 • akné
 • otok obličeje
 • přibývání na váze
 • nevítaný růst vlasů
 • změny nálady
 • změny osobnosti
 • vysoký krevní tlak

Tyto nežádoucí účinky obvykle vymizí, když lékař sníží dávkování nebo vysadí dítě z kortikoidů.

Imunosupresory

Imunosupresory nebo léky potlačující imunitní systém, jako je azathioprin nebo 6-merkaptopurin, mohou být použity k odvykání nebo snížení používání kortikosteroidů.

Tyto léky mohou způsobit nežádoucí účinky, jako jsou:

 • nevolnost
 • horečka
 • vyrážka
 • zánět jater nebo slinivky břišní
 • snížení počtu bílých krvinek a krevních destiček v krvi

Imunosupresory mohou zvýšit riziko vzniku lymfomu.

Léčba Crohnovy choroby u dětí pomocí výživy

Strava

Pokud si dáváte pozor na potenciální vedlejší účinky většiny léků, může být nejlepší volbou zvládnutí symptomů vašeho dítěte pomocí diety a výživy. Abyste předešli vzplanutí, neměli byste dítěti dávat určitá jídla, která mohou zhoršit příznaky, včetně ostrých jídel, fazolí a případně mléčných výrobků.

Zatímco mnoho případů Crohnovy choroby je příliš závažných na to, aby bylo možné je zvládnout pouze dietou, zajištění toho, aby vaše dítě mělo vyváženou stravu, může pomoci snížit příznaky. Ujistěte se, že jedí dostatek libových bílkovin, ovoce a zeleniny. Je také důležité, aby vaše dítě konzumovalo potraviny obsahující rozpustnou vlákninu, jako je jablko, borůvky a ovesné vločky. Vaše dítě může také potřebovat užívat doplňky vápníku, pokud má v důsledku Crohnovy choroby slabé kosti. Často se také doporučují další vitamínové a minerální doplňky.

Exkluzivní enterální výživa

Některé rodiny úspěšně vyzkoušely exkluzivní enterální výživu (EEN), která zahrnuje výlučné používání speciálních tekutých přípravků, které pomáhají bojovat se zánětem. Mnoho dětí shledalo vzorce nechutné, a proto je často nutné je podávat skrz přívodní hadičku zavedenou nosem, žaludkem nebo zřídka žílou.

Přestože se jedná o bezpečnou metodu boje proti účinkům Crohnovy choroby, může to trvat značné množství času, což je pro mnoho rodin nepohodlné. Promluvte si s dětským lékařem, abyste zjistili, zda může být EEN dobrou volbou pro vaši rodinu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY