Léčba hypogonadismu: hormonální substituční terapie (HRT)

Pohlavní žlázy, známé také jako pohlavní žlázy, sestávají především z varlat u mužů a vaječníků u žen. Tyto žlázy produkují pohlavní hormony, jako je testosteron a estrogen. Pohlavní hormony pomáhají kontrolovat sekundární pohlavní znaky, včetně vývoje prsou u žen, vývoje varlat u mužů a růstu ochlupení u obou pohlaví. Hrají také roli v menstruačním cyklu a produkci spermií.

Hypogonadismus se vyvíjí, když pohlavní žlázy produkují málo nebo žádné pohlavní hormony, což má za následek sníženou funkci varlat u mužů a vaječníků u žen. Tento stav může být přítomen při narození, ale může se také rozvinout po infekci nebo zranění.

Existují dva typy hypogonadismu. Primární hypogonadismus pochází z problému s varlaty nebo vaječníky, což způsobuje, že pohlavní žlázy produkují méně pohlavních hormonů.

Sekundární hypogonadismus, také známý jako hypogonadotropní hypogonadismus, je způsoben problémem s hypofýzou nebo hypotalamem. Hypotalamus a hypofýza se nacházejí v mozku a pomáhají regulovat různé tělesné funkce, včetně produkce pohlavních hormonů. Poruchy postihující tyto části mozku mohou mít za následek sníženou funkci pohlavních žláz a nedostatečné množství pohlavních hormonů.

Komplikace hypogonadismu u novorozenců mohou zahrnovat abnormální genitálie. U pubescentních chlapců může nedostatek léčby vést k narušení růstu genitálií, absenci ochlupení na těle a zvětšení prsou.

Mezi komplikace hypogonadismu u neléčených dospělých mužů patří:

 • neplodnost
 • erektilní dysfunkce
 • osteoporóza
 • snížení svalové hmoty a tělesného ochlupení
 • nízkou chuť na sex

Mezi komplikace hypogonadismu u neléčených žen patří:

 • menstruační nepravidelnosti
 • časná menopauza
 • neplodnost
 • osteoporóza
 • nízkou chuť na sex

Hypogonadismus se obvykle léčí hormonální substituční terapií (HRT). Váš průběh léčby se však může lišit v závislosti na přesné příčině vašeho stavu. Symptomy hypogonadismu se často při správné léčbě výrazně zlepší.

Hormonální substituční terapie

Ve většině případů lze hypogonadismus účinně léčit pomocí HRT. Tato léčba spočívá v užívání léků obsahujících hormon, který vašemu tělu chybí, jako je testosteron, estrogen a progesteron, nebo hormony hypofýzy, které nahrazují ty, které tělo již neprodukuje.

Testosteron

Dospělí muži mohou být léčeni substituční terapií testosteronem, pokud je jejich stav způsoben selháním varlat. Tato léčba může:

 • zlepšit sexuální touhu a funkci
 • zvýšit svalovou sílu
 • snížit ztrátu kostní hmoty
 • zvýšit hladinu energie a pocity pohody

U mladých chlapců a dospívajících mužů mohou být nízké dávky testosteronu v průběhu času použity k nahrazení přirozeně se vyskytujícího testosteronu během puberty. To také snižuje riziko negativních vedlejších účinků užívání hormonů. Kromě stimulace puberty může substituční terapie testosteronem pro mladé muže:

 • zvýšit svalovou hmotu
 • podporovat růst obličejového a pubického ochlupení
 • podporovat růst penisu

Ženy, které mají sníženou sexuální touhu, mohou také těžit z nízkých dávek testosteronu.

Testosteronová substituční terapie může být podávána několika způsoby, včetně následujících:

Injekce

Vy nebo poskytovatel zdravotní péče můžete aplikovat testosteron do svalu, obvykle ve dvoutýdenních intervalech.

Gel

Čirý gel obsahující testosteron si můžete natřít na kůži ramene, nadloktí nebo podbřišku. Po nanesení gelu se musíte několik hodin nekoupat, aby vaše pokožka měla čas testosteron správně absorbovat. Gel může být také přenesen na někoho jiného přímým kontaktem, takže se ujistěte, že se zdržíte kontaktu kůže na kůži, dokud gel nezaschne.

Náplast na kůži

Na noc si můžete na tělo umístit kožní náplast obsahující testosteron. Náplast by se měla každých několik týdnů přemístit na jinou část těla. To pomáhá snížit riziko nežádoucí reakce v místě. Možná budete chtít zvážit otočení místa, kam náplast umístíte. Náplast můžete umístit na:

 • nadloktí
 • břicho
 • stehno
 • zadní

Pilulka

Testosteron můžete užívat ve formě pilulek. V průběhu času však může perorální testosteron způsobit zvýšení hladiny cholesterolu a může zvýšit riziko srdečních a jaterních problémů. Z těchto důvodů se obvykle neuvažuje o dlouhodobém užívání.

Náplast

Na horní dáseň nad přední zuby si můžete nalepit malou náplast obsahující testosteron. Toto se nazývá bukální náplast. Náplast měkne a uvolňuje hormon postupně. Obecně se aplikuje každých 12 hodin na střídajících se stranách. Žvýkačka vypadá jako tableta, ale nikdy byste ji neměli žvýkat ani polykat.

Vy a váš lékař můžete probrat, která metoda by pro vás byla nejlepší.

Estrogen a progesteron

U žen léčba hypogonadismu většinou spočívá ve zvýšení množství ženských pohlavních hormonů v těle. Zvýšení hladiny estrogenu a progesteronu může pomoci posílit kosti, zlepšit hladinu cholesterolu a podpořit sexuální touhu.

Pokud jste žena před menopauzou, můžete těžit z estrogenu, který se dodává ve formě pilulek nebo náplastí. Estrogen a progesteron se někdy kombinují, aby se snížilo riziko vzniku rakoviny endometria.

Hormony hypofýzy

Hormony hypofýzy mohou pomoci léčit hypogonadismus, který byl způsoben problémem s hypofýzou. U dospělých může hormonální substituce hypofýzy podávaná ve formě pilulek zvýšit produkci spermií. U chlapců a dospívajících mužů může pomoci podpořit růst varlat.

Pokud je na hypofýze nalezen nádor, lze jej léčit chirurgicky, léky nebo radiační terapií.

Rizika hormonální substituční terapie

Náhrada testosteronu má tendenci zvyšovat riziko problémů s močením. Může také zvýšit riziko edému nebo zadržování vody u lidí, kteří mají problémy se srdcem, játry nebo ledvinami. Terapie testosteronem může dokonce zhoršit spánkovou apnoe nebo narušit mužskou plodnost.

Při dlouhodobém užívání může perorální testosteron zvýšit riziko jaterních problémů, srdečních onemocnění a vysokého cholesterolu.

Váš lékař bude během léčby sledovat krevní obraz a hladiny hormonů a v případě potřeby může provést úpravy. To pomůže snížit rizika spojená s HRT.

Pokud jste muž, pak váš lékař také provede screeningové testy prostaty, aby zkontroloval hladiny prostatického specifického antigenu na známky vážných zdravotních stavů. Tyto testy bude nutné provádět každé tři, šest a 12 měsíců, dokud budete dostávat HRT.

Strategie zvládání

Hypogonadismus si může vybrat emocionální daň, ale existují věci, které můžete udělat pro minimalizaci stresu, včetně:

 • pečovat o své celkové zdraví tím, že se dobře stravujete
 • požádat svého lékaře o dietní doporučení
 • ujistěte se, že přijímáte dostatečné množství vitamínů a minerálů
 • pravidelně cvičit
 • Vyhledejte odborné poradenství, pokud zažíváte emocionální úzkost nebo problémy ve vztahu

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY