Lidský papilomavirus (HPV) v ústech: Co byste měli vědět

Většina sexuálně aktivních lidí se v určité fázi svého života nakazí lidským papilomavirem (HPV). HPV je nejčastější sexuálně přenosné infekce (STI) ve Spojených státech. Existuje více než 100 typů HPV a více než 40 podtypů HPV může ovlivnit oblast genitálií a hrdla.

HPV se šíří kontaktem kůže na kůži. Většina lidí se nakazí HPV v oblasti genitálií pohlavním stykem. Pokud se věnujete orálnímu sexu, můžete ho stáhnout v ústech nebo v krku. Toto je nejčastěji známé jako orální HPV.

Jaké jsou příznaky orálního HPV?

Orální HPV často nemá žádné příznaky. To znamená, že lidé si neuvědomují, že mají infekci, a je méně pravděpodobné, že podniknou kroky nezbytné k omezení šíření nemoci. V určitých případech je možné vyvinout bradavice v ústech nebo krku, ale to je méně časté.

Tento typ HPV se může změnit v orofaryngeální rakovinu, což je vzácné. Pokud máte rakovinu orofaryngu, rakovinné buňky se tvoří uprostřed hrdla, včetně jazyka, mandlí a stěn hltanu. Tyto buňky se mohou vyvinout z orálního HPV. Mezi časné příznaky rakoviny orofaryngu patří:

 • potíže s polykáním
 • neustálé bolesti uší
 • vykašlávání krve
 • nevysvětlitelné hubnutí
 • zvětšené lymfatické uzliny
 • neustálé bolesti v krku
 • hrudky na tvářích
 • výrůstky nebo bulky na krku
 • chrapot

Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků a víte nebo si myslíte, že byste mohli mít HPV, okamžitě se domluvte se svým lékařem.

Co způsobuje orální HPV?

K orálnímu HPV dochází, když virus vstoupí do těla, obvykle řezem nebo malou trhlinou uvnitř úst. Lidé to často získají orálním sexem. Je nutný další výzkum, aby bylo možné přesně určit, jak se lidé dostávají a přenášejí orální infekce HPV.

Statistiky o orálním HPV

Přibližně 79 milionů Američanů v současné době mají HPV a 14 milionů lidé budou nově diagnostikováni jen letos.

Přibližně 7 procent Američanů ve věku 14 až 69 let má orální HPV. Počet lidí, kteří mají orální HPV, se za poslední tři desetiletí zvýšil. Je častější u mužů než u žen.

Přibližně dvě třetiny orofaryngeálních karcinomů mají v sobě HPV DNA. Nejčastějším subtypem orálního HPV je HPV-16. HPV-16 je považován za vysoce rizikový typ.

Rakovina orofaryngu je vzácná. Přibližně 1 procento lidí má HPV-16. Každý rok onemocní HPV pozitivním karcinomem orofaryngu méně než 15 000 lidí.

Jaké jsou rizikové faktory pro orální HPV?

Rizikové faktory pro orální HPV zahrnují následující:

 • Orální sex. Důkazy naznačují, že zvýšení orální sexuální aktivity může být rizikem, přičemž muži jsou více ohroženi, zvláště pokud kouří.
 • Více partnerů. Mít více sexuálních partnerů může zvýšit vaše riziko. Podle Clevelandské kliniky může mít více než 20 sexuálních partnerů za život zvýšit vaše šance na orální infekci HPV až o 20 procent.
 • Kouření. Bylo prokázáno, že kouření pomáhá podporovat invazi HPV. Vdechování horkého kouře vás činí zranitelnějšími vůči slzám a řezným ranám v ústech a je také rizikovým faktorem pro rozvoj rakoviny ústní dutiny.
 • Pití alkoholu. Výzkum naznačil že vysoký příjem alkoholu zvyšuje riziko infekce HPV u mužů. Pokud kouříte a pijete, máte ještě vyšší riziko.
 • Otevřená ústa líbání. Některé výzkumy uvedly, že líbání s otevřenými ústy je rizikovým faktorem, protože se může přenášet z úst do úst, ale je zapotřebí další výzkum, aby se zjistilo, zda to zvyšuje vaše riziko orálního HPV.
 • Být muž. Muži mají větší riziko, že dostanou orální diagnózu HPV než ženy.

Věk je rizikovým faktorem pro rakovinu orofaryngu. Je častější u starších dospělých, protože trvá roky, než se vyvine.

Jak je diagnostikován orální HPV?

Není k dispozici žádný test, který by určil, zda máte HPV v ústech. Váš zubař nebo lékař může objevit léze prostřednictvím screeningu rakoviny, nebo si lézí můžete všimnout jako první a domluvit si schůzku.

Pokud máte léze, může váš lékař provést biopsii, aby zjistil, zda jsou léze rakovinné. Pravděpodobně budou také testovat vzorky biopsie na HPV. Pokud je přítomen HPV, rakovina může lépe reagovat na léčbu.

Jak se léčí orální HPV?

Většina typů orálního HPV zmizí dříve, než způsobí jakékoli zdravotní problémy. Pokud se u vás objeví orální bradavice kvůli HPV, váš lékař bradavice pravděpodobně odstraní.

Léčba bradavic lokálními léčbami může být obtížná, protože bradavice mohou být těžko dostupné. Váš lékař může k léčbě bradavic použít kteroukoli z následujících metod:

 • chirurgické odstranění
 • kryoterapie, což je místo, kde se bradavice zmrazí

 • interferon alfa-2B (Intron A, Roferon-A), což je injekce

Prognóza, pokud se u vás vyvine rakovina z HPV

Pokud se u vás objeví rakovina orofaryngu, jsou k dispozici možnosti léčby. Vaše léčba a prognóza závisí na stadiu a umístění vaší rakoviny a na tom, zda je nebo není spojena s HPV.

HPV-pozitivní orofaryngeální karcinomy mají po léčbě lepší výsledky a méně relapsů než HPV-negativní karcinomy. Léčba rakoviny orofaryngu může zahrnovat radiační terapii, chirurgický zákrok, chemoterapii nebo jejich kombinaci.

Jak můžete zabránit orálnímu HPV?

Většina lékařských a stomatologických organizací nedoporučuje screening na orální HPV. Změny životního stylu jsou jedny z nejjednodušších způsobů, jak zabránit HPV. Zde je několik tipů na prevenci:

 • Předcházejte pohlavně přenosným chorobám tím, že budete praktikovat bezpečný sex, jako je používání kondomů pokaždé, když máte sex.

 • Omezte počet sexuálních partnerů.
 • Promluvte si se svými sexuálními partnery o sexu a zeptejte se jich, kdy byli naposledy testováni na pohlavně přenosné choroby.

 • Pokud jste sexuálně aktivní, měli byste být pravidelně testováni na pohlavně přenosné choroby.
 • Pokud jste s neznámým partnerem, vyhněte se orálnímu sexu.
 • Při orálním sexu používejte dentální přehrady nebo kondomy, abyste zabránili jakýmkoli orálním pohlavně přenosným chorobám.
 • Během šestiměsíčních prohlídek u zubaře je požádejte, aby vám v ústech prohledali něco neobvyklého, zvláště pokud máte často orální sex.
 • Zvykněte si jednou za měsíc prohledávat ústa a hledat nějaké abnormality.
 • Nechte se očkovat proti HPV.

Očkování

Očkování proti HPV zahrnuje dvě injekce s odstupem 6 až 12 měsíců, pokud jste ve věku od 9 do 14 let. Lidé ve věku 15 a více let dostanou tři dávky během šesti měsíců. Aby byla vakcína účinná, budete muset dostat všechny své dávky.

Vakcína proti HPV je bezpečná a účinná vakcína, která vás může ochránit před onemocněními souvisejícími s HPV.

Tato vakcína byla dříve dostupná pouze lidem do věku 26 let. Nové pokyny nyní uvádějí, že lidé ve věku 27 až 45 let, kteří dosud nebyli očkováni proti HPV, mají nyní nárok na vakcínu Gardasil 9.

Ve studii z roku 2017 byly údajně orální infekce HPV 88 procent nižší u mladých dospělých, kteří dostali alespoň jednu dávku vakcíny proti HPV. Tyto vakcíny pomáhají předcházet orofaryngeálním rakovinám spojeným s HPV.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY