Lipohypertrofie

Co je lipohypertrofie?

Lipohypertrofie je abnormální nahromadění tuku pod povrchem kůže. Nejčastěji se vyskytuje u lidí, kteří dostávají více injekcí denně, jako jsou lidé s diabetem 1. Ve skutečnosti s ním někdy trpí až 50 procent lidí s diabetem 1. typu.

Opakované injekce inzulínu do stejného místa mohou způsobit hromadění tuku a jizvy.

Příznaky lipohypertrofie

Hlavním příznakem lipohypertrofie je vývoj vyvýšených oblastí pod kůží. Tyto oblasti mohou mít následující vlastnosti:

  • malé a tvrdé nebo velké a gumové záplaty
  • povrchová plocha větší než 1 palec v průměru
  • pevnější pocit než jinde na těle

Oblasti lipohypertrofie mohou způsobit zpoždění ve vstřebávání léků podávaných do postižené oblasti, jako je inzulín, což může mít za následek potíže s kontrolou hladiny cukru v krvi.

Oblasti s lipohypertrofií by měly ne:

  • být horké nebo teplé na dotek
  • máte zarudnutí nebo neobvyklé modřiny
  • být znatelně bolestivé

To vše jsou příznaky potenciální infekce nebo zranění. Pokud máte některý z těchto příznaků, navštivte co nejdříve lékaře.

Lipohypertrofie není totéž, jako když injekce zasáhne žílu, což je dočasná a jednorázová situace a má příznaky, které zahrnují krvácení a vyvýšenou oblast, která může být po několik dní modřina.

Léčba lipohypertrofie

Je běžné, že lipohypertrofie sama odezní, pokud se vyhnete injekčnímu podání v dané oblasti. Časem se hrbolky mohou zmenšit. Vyhýbání se místu vpichu je pro většinu lidí jednou z nejdůležitějších součástí léčby. Může trvat týdny až měsíce (a někdy až rok), než zaznamenáte jakékoli zlepšení.

V těžkých případech může být k redukci hrbolků použita liposukce, postup, který odstraňuje tuk z podkoží. Liposukce poskytuje okamžité výsledky a lze ji použít, pokud se problém nevyřeší vyhýbaním se místu vpichu.

Příčiny lipohypertrofie

Nejčastější příčinou lipohypertrofie je podávání několika injekcí do stejné oblasti kůže po delší dobu. To je většinou spojeno se stavy, jako je diabetes typu 1 a HIV, které vyžadují více injekcí léků na denní bázi.

Rizikové faktory

Existuje několik faktorů, které zvyšují pravděpodobnost rozvoje lipohypertrofie. Prvním je přijímání injekcí na stejné místo příliš často, čemuž se lze vyhnout důsledným střídáním míst vpichu. Použití rotačního kalendáře vám může pomoci toto sledovat.

Dalším rizikovým faktorem je opakované použití stejné jehly více než jednou. Jehly jsou určeny pouze k jednorázovému použití a po každém použití se otupí. Čím více budete jehly znovu používat, tím větší je vaše šance na rozvoj tohoto stavu. Jedna studie to zjistila 46 procent lidí u kterých se vyvinula lipohypertrofie znovu použil jehly. Rizikovými faktory jsou také špatná glykemická kontrola, délka trvání diabetu, délka jehly a délka inzulinové terapie.

Prevence lipohypertrofie

Tipy pro prevenci lipohypertrofie zahrnují:

  • Při každé injekci střídejte místo vpichu.
  • Sledujte místa vpichu (můžete použít graf nebo dokonce aplikaci).
  • Pokaždé použijte novou jehlu.
  • Při aplikaci injekce v blízkosti předchozího místa ponechte mezi nimi asi palec mezery.

Také mějte na paměti, že inzulin se vstřebává různou rychlostí v závislosti na tom, kam si injekci aplikujete. Zeptejte se svého lékaře, zda je potřeba upravit načasování jídla pro každé místo.

Obecně platí, že vaše břicho absorbuje vstříknutý inzulín nejrychleji. Poté to vaše paže absorbuje nejrychleji. Stehno je třetí nejrychlejší oblastí pro vstřebávání a hýždě absorbují inzulín nejpomaleji.

Zvykněte si pravidelně kontrolovat místa vpichu na známky lipohypertrofie. Na začátku možná neuvidíte hrbolky, ale budete cítit pevnost pod kůží. Můžete si také všimnout, že oblast je méně citlivá a při aplikaci injekce cítíte méně bolesti.

Kdy volat lékaře

Pokud si všimnete, že se u vás vyvíjí lipohypertrofie nebo máte podezření, že byste mohli, zavolejte svého lékaře. Váš lékař může změnit typ nebo dávkování inzulínu, který používáte, nebo vám může předepsat jiný typ jehly.

Lipohypertrofie může ovlivnit způsob, jakým vaše tělo absorbuje inzulín, a může se lišit od toho, co očekáváte. Můžete mít zvýšené riziko hyperglykémie (vysoké hladiny glukózy v krvi) nebo hypoglykémie (nízké hladiny glukózy v krvi). Oba jsou závažnými komplikacemi diabetu. Z tohoto důvodu je dobré otestovat si hladinu glukózy, pokud dostáváte inzulínovou injekci do postižené oblasti nebo do nové oblasti.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY