Mám se vyhýbat alkoholu? Co vědět při užívání Prednisonu

Přehled

Prednison je steroid, který napodobuje určité hormony produkované v nadledvinách. Funguje mnoha různými způsoby. Protizánětlivé vlastnosti prednisonu znamenají, že je často předepisován k léčbě řady stavů, jako je astma a burzitida.

Prednison také potlačuje imunitní systém. Díky tomu je užitečný k léčbě příznaků určitých autoimunitních poruch, jako je roztroušená skleróza, Crohnova choroba a revmatoidní artritida (RA).

Možná se ptáte, jestli si ještě můžete vychutnat sklenku vína nebo pivo k večeři, když užíváte prednison. Obecně platí, že pokud je vaše dávka nízká a nepoužíváte prednison k dlouhodobé léčbě chronického onemocnění, jako je RA nebo adrenální insuficience, měl by být jeden nebo dva nápoje denně v pořádku.

Přesto je dobré to nejprve probrat se svým lékařem. Jsou obeznámeni s vaší anamnézou a jsou nejkvalifikovanější k zodpovězení otázek o tom, jak vás tato kombinace může konkrétně ovlivnit.

V některých případech však může být kombinace prednisonu a alkoholu problematická.

Účinky alkoholu a prednisonu

Prednison má mnoho vedlejších účinků a některé z nich mohou být komplikovány alkoholem.

Například steroidy a alkohol potlačují imunitní systém. Když je váš imunitní systém potlačený, je pro vaše tělo obtížnější bojovat s infekcemi. Při současném užívání alkoholu a prednisonu je tato obtíž ještě pravděpodobnější.

Prednison může také zvýšit hladinu cukru v krvi nad hranici pro diabetes. Tento účinek je pravděpodobnější u lidí, kteří jsou již ohroženi rozvojem cukrovky 2. typu nebo kteří dlouhodobě užívají steroidy.

Pití více než jednoho nebo dvou alkoholických nápojů denně během užívání prednisonu ještě více zvyšuje riziko diabetu 2. Alkohol totiž může také zvýšit hladinu cukru v krvi.

Alkohol a prednison mohou dráždit trávicí trakt a způsobit peptické vředy. Kombinace obojího si může koledovat o potíže, zvláště pokud už máte sklony k zažívacím potížím nebo žaludeční nevolnosti.

Prednison může způsobit řídnutí a křehnutí kostí, což může přispět k časnému nástupu osteoporózy. Pití nadměrného množství alkoholu po dlouhou dobu během užívání prednisonu může zvýšit riziko osteoporózy.

Prednison a tipy na životní styl

Bez ohledu na to, zda pijete nebo ne, vedlejší účinky užívání steroidů mohou být drsné. Postupujte podle těchto tipů, které vám pomohou zmírnit některé účinky.

  • Vezměte si prednison po plném jídle, aby vás ochránil před škodlivými účinky, které může mít na váš trávicí systém. Užívání antacidů může být také užitečné.
  • Jezte malá jídla několikrát denně, abyste udrželi hladinu cukru v krvi stabilní. Stravování podle plánu diabetických jídel může pomoci odvrátit diabetes vyvolaný steroidy.
  • Jezte rozumná jídla, která nejsou větší než to, co jíte normálně. Steroidy vám mohou zabránit pocitu sytosti. To může být důvod, proč někteří lidé na steroidech přibírají na váze.
  • Omezte příjem soli, abyste zabránili zadržování vody. Sůl se skrývá v potravinách, které se konzervují, zmrazují, balí a nakládají. Prednison může ovlivnit váš chuťový smysl a způsobit, že vše bude vypadat nevýrazně, ale nenakládejte si sůl, abyste to kompenzovali.
  • Vyhněte se stimulantům, jako je kofein a nikotin, které mohou problémy se spánkem zhoršit. Jejich odstranění může pomoci zmírnit nespavost, což je běžný vedlejší účinek prednisonu.

Pít či nepít

Zatímco jeden nebo dva drinky nemusí mít žádný vliv na vaše zdraví, když užíváte prednison, vždy je nejlepší nejprve si promluvit se svým lékařem, abyste se vyhnuli komplikacím a dosáhli nejlepšího výsledku.

Nejlepší možností může být odstranění pití z vašich každodenních aktivit až po ukončení léčby.

Pokud jste víc než jen příležitostný piják a potřebujete užívat steroidy kvůli chronickému stavu, může to být dobrá příležitost promluvit si se svým lékařem o výhodách vzdání se alkoholu pro vaše celkové zdraví.

Buďte upřímní ohledně užívání alkoholu, aby vám lékař mohl poskytnout užitečné rady.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY