Med vs. granulovaný cukr: Které sladidlo je pro diabetes lepší?

Udržování hladiny glukózy v krvi pod kontrolou je důležité pro lidi s diabetem. Dobrá kontrola může pomoci předejít nebo zpomalit komplikace diabetu, jako je poškození nervů, očí nebo ledvin. Může vám také pomoci zachránit život.

Nikdo přesně neví, proč vysoké hladiny glukózy způsobují komplikace u lidí s diabetem, ale udržování hladiny glukózy co nejnormálnější vám může podle Americké diabetické asociace zachránit život.

Přidané cukry, jako je bílý krystalový cukr a med, jsou v horní části seznamu potravin, které mohou způsobit zvýšení hladiny cukru v krvi. Ale ovlivňují všechny přidané cukry hladinu cukru v krvi stejným způsobem?

Zdravotní přínos medu

Vědci studovali mnoho potenciálních přínosů medu, od toho, jak může lokální aplikace pomoci léčit rány, až po výhody řízení cholesterolu. Některé výzkumy se dokonce zabývaly tím, zda by mohl být med použit pro řízení hladiny glukózy v krvi.

Například studie z roku 2009 zjistila, že pravidelná konzumace medu může mít příznivé účinky na tělesnou hmotnost a krevní lipidy u lidí s cukrovkou. Bylo však také pozorováno významné zvýšení hemoglobinu A1c.

Další studie ukázala, že med způsobil nižší glykemickou odezvu než samotná glukóza. Med má navíc antimikrobiální a antibakteriální vlastnosti a je zdrojem antioxidantů, z nichž všechny mohou prospět lidem s cukrovkou.

Znamená to, že pro lidi s cukrovkou je lepší konzumovat med místo cukru? Nepřesně. Obě tyto studie doporučily hlubší výzkum na toto téma. Stále byste měli omezit množství medu, které konzumujete, stejně jako cukr.

Med vs. cukr

Vaše tělo rozkládá potraviny, které jíte, na jednoduché cukry, jako je glukóza, které pak využívá jako palivo. Cukr se skládá z 50 procent glukózy a 50 procent fruktózy. Fruktóza je druh cukru, který se rozkládá pouze v játrech. Příjem fruktózy ve slazených nápojích, dezertech a potravinách s přidaným cukrem je spojen s mnoha zdravotními problémy. To zahrnuje:

  • přibývání na váze
  • obezita
  • tukové onemocnění jater
  • zvýšené triglyceridy

Med se také skládá převážně z cukru, ale je to jen 30 procent glukózy a 40 procent fruktózy. Obsahuje další cukry a stopové prvky, které včely vychytávají při opylování rostlin. Ty mohou být užitečné pro alergiky.

Med má nižší glykemický index (GI) než krystalový cukr, ale med má více kalorií. Jedna polévková lžíce Miláček přijde na 64 kalorií, zatímco 1 polévková lžíce cukr obsahuje 48 kalorií, podle amerického ministerstva zemědělství.

Pro větší chuť použijte méně

Jednou z největších výhod medu pro lidi s cukrovkou může být právě jeho koncentrovaná chuť. To znamená, že ho můžete přidat méně, aniž byste obětovali chuť.

Doporučuje se, aby lidé s cukrovkou zacházeli s medem jako s jakýmkoli jiným přidaným cukrem, a to i přes možné zdravotní přínosy, které jsou s ním spojeny. The Americká kardiologická asociace doporučuje omezit přidané cukry na ne více než 6 čajových lžiček (2 polévkové lžíce) pro ženy a 9 čajových lžiček (3 polévkové lžíce) pro muže.

Měli byste také počítat sacharidy z medu a přidat je do denních limitů. Jedna polévková lžíce medu má 17,3 gramů sacharidů.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY