Meniérová nemoc

Co je Meniérova choroba?

Meniérova choroba je porucha, která postihuje vnitřní ucho. Vnitřní ucho je zodpovědné za sluch a rovnováhu. Tento stav způsobuje vertigo, pocit točení. Vede také k poruchám sluchu a zvonění v uchu. Menierova choroba obvykle postihuje pouze jedno ucho.

Národní institut pro hluchotu a jiné poruchy komunikace (NIDCD) odhaduje, že 615 000 lidí ve Spojených státech trpí Meniérovou chorobou. Ročně je diagnostikováno asi 45 500 lidí. Nejčastěji se vyskytuje u lidí ve věku 40 a 50 let.

Meniérova choroba je chronická, ale léčba a změny životního stylu mohou pomoci zmírnit příznaky. Mnoho lidí s diagnostikovanou Meniérovou chorobou se během několika let po diagnóze dostane do remise.

Co způsobuje Meniérovu chorobu?

Příčina Meniérovy choroby není známá, ale vědci se domnívají, že je způsobena změnami v tekutině v trubicích vnitřního ucha. Mezi další navrhované příčiny patří autoimunitní onemocnění, alergie a genetika.

Jaké jsou příznaky Meniérovy choroby?

Příznaky Menierovy choroby se obvykle objevují jako „epizody“ nebo „útoky“. Mezi tyto příznaky patří:

 • vertigo, s útoky trvajícími kdekoli od několika minut do 24 hodin

 • ztráta sluchu v postiženém uchu
 • tinnitus nebo pocit zvonění v postiženém uchu
 • ušní plnost nebo pocit, že ucho je plné nebo ucpané
 • ztráta rovnováhy
 • bolesti hlavy
 • nevolnost, zvracení a pocení způsobené těžkou závrať

Někdo s Meniérovou chorobou bude mít alespoň dva až tři z následujících příznaků najednou:

 • závrať
 • ztráta sluchu
 • tinnitus
 • sluchová plnost

Většina lidí s Meniérovou chorobou nezažívá příznaky mezi epizodami. Takže mnoho z těchto příznaků může být způsobeno jinými problémy v uchu, pokud se vyskytnou během období bez záchvatů. Meniérova choroba může být také zaměněna za jiné poruchy vnitřního ucha, jako je labyrintitida.

Jak se diagnostikuje Meniérova choroba?

Pokud máte příznaky Meniérovy choroby, lékař vám nařídí testy, které prověří vaši rovnováhu a sluch a vyloučí další příčiny vašich příznaků.

Zkouška sluchu

Sluchový test nebo audiometrie se používá k určení, zda trpíte ztrátou sluchu. V tomto testu si nasadíte sluchátka a uslyšíte zvuky různých výšek a hlasitosti. Budete muset uvést, kdy můžete a kdy neslyšíte tón, aby technik mohl určit, zda máte ztrátu sluchu.

Váš sluch bude také testován, aby se zjistilo, zda poznáte rozdíl mezi podobnými zvuky. V této části testu uslyšíte slova ve sluchátkách a zopakujete to, co slyšíte. Výsledky tohoto testu řeknou vašemu lékaři, zda máte problém se sluchem v jednom nebo obou uších.

Problém ve vnitřním uchu nebo s nervem v uchu může způsobit ztrátu sluchu. Pro měření elektrické aktivity ve vnitřním uchu se provádí elektrokochleografický test (ECog). Test sluchové odpovědi mozkového kmene (ABR) kontroluje funkci sluchových nervů a sluchového centra v mozku. Tyto testy mohou lékaři sdělit, zda je problém způsoben vaším vnitřním uchem nebo ušním nervem.

Balanční testy

Testy rovnováhy se provádějí k testování funkce vašeho vnitřního ucha. Lidé s Meniérovou chorobou budou mít sníženou rovnováhu v jednom z uší. Test rovnováhy, který se nejčastěji používá k testování Meniérovy choroby, je elektronystagmografie (ENG).

V tomto testu budete mít kolem očí umístěny elektrody, které detekují pohyb očí. Děje se tak proto, že odezva rovnováhy ve vnitřním uchu způsobuje pohyby očí.

Během tohoto testu se vám do ucha bude tlačit jak horká, tak studená voda. Voda způsobuje, že vaše rovnovážná funkce funguje. Vaše mimovolní pohyby očí budou sledovány. Jakékoli abnormality mohou naznačovat problém s vnitřním uchem.

Testování otočné židle se používá méně často. Ukáže vašemu lékaři, zda je váš problém způsoben problémem ve vašem uchu nebo mozku. Používá se navíc k testování ENG, protože výsledky ENG mohou být nesprávné, pokud máte poškození ucha nebo vosk blokuje jeden z vašich ušních kanálků. Při tomto testu jsou pohyby vašich očí pečlivě zaznamenávány, zatímco se židle pohybuje.

Testování vestibulárního evokovaného myogenního potenciálu (VEMP) měří citlivost na zvuk vestibulu vnitřního ucha. A posturografické testování pomáhá určit, která část vašeho rovnovážného systému nefunguje správně. Budete reagovat na různé problémy s rovnováhou, když budete mít na sobě bezpečnostní postroj a budete stát naboso.

Jiné testy

Problémy s mozkem, jako je roztroušená skleróza (MS) nebo mozkové nádory, mohou způsobit příznaky podobné Meniérově chorobě. Váš lékař může nařídit testy k vyloučení těchto a dalších podmínek. Mohou také objednat magnetickou rezonanci hlavy nebo lebeční CT, aby posoudili možné problémy s vaším mozkem.

Jak se Meniérova choroba léčí?

Meniérova choroba je chronický stav bez léčby. Existuje však řada léčebných postupů, které mohou pomoci s vašimi příznaky, od léků po chirurgický zákrok v nejtěžších případech.

Léky

Lékař vám může předepsat léky, které vám pomohou s příznaky Meniérovy choroby. Léky na kinetózu mohou zmírnit příznaky vertiga, nevolnosti a zvracení. Pokud se nevolnost a zvracení stanou problémem, může vám lékař předepsat antiemetikum nebo léky proti nevolnosti.

Předpokládá se, že problém s tekutinou ve vnitřním uchu způsobuje Meniérovu chorobu. Pokud k tomu dojde, může vám lékař předepsat diuretikum, které pomůže snížit množství tekutin ve vašem těle. Váš lékař může také aplikovat léky do vašeho vnitřního ucha prostřednictvím středního ucha, aby pomohl snížit příznaky vertigo.

Fyzikální terapie

Vestibulární rehabilitační cvičení mohou zlepšit příznaky vertiga. Tato cvičení pomáhají trénovat váš mozek, aby zohlednil rozdíl v rovnováze mezi vašimi dvěma ušima. Fyzioterapeut vás může naučit tato cvičení.

Naslouchátka

Audiolog může léčit ztrátu sluchu, obvykle tím, že vám vybaví sluchadlo.

Chirurgická operace

Většina lidí s Meniérovou chorobou nevyžaduje chirurgický zákrok, ale je to možnost pro ty, kteří mají těžké záchvaty a neměli úspěch s jinou léčbou. Procedura endolymfatického vaku se provádí, aby pomohla snížit produkci tekutiny a podpořila odtok tekutiny ve vnitřním uchu.

Jaký vliv má dieta na Meniérovu chorobu?

Změna stravy může pomoci snížit množství tekutiny ve vnitřním uchu a zmírnit příznaky. Mezi potraviny a látky, které je třeba omezit nebo vyloučit ze stravy, patří:

 • sůl
 • kofein
 • čokoláda
 • alkohol
 • glutamát sodný (MSG)

Je také důležité vypít šest až osm sklenic vody denně, aby vaše tělo nezadržovalo tekutiny. Další informace o dietě s Meniérovou nemocí.

Jaké změny životního stylu mohou pomoci symptomům Meniérovy choroby?

Změny životního stylu, kromě dietních, které mohou pomoci zlepšit vaše příznaky, zahrnují:

 • odpočívá při vertigo záchvatech
 • jíst pravidelně, abyste pomohli regulovat tekutiny v těle
 • zvládání stresu a úzkosti pomocí psychoterapie nebo léků

Je také důležité přestat kouřit a vyhýbat se jakýmkoli alergenům. Jak nikotin, tak alergie mohou příznaky Meniérovy choroby zhoršit.

Jaký je výhled pro lidi s Meniérovou chorobou?

I když neexistuje žádný lék na Meniérovu chorobu, existuje mnoho strategií, které byste mohli chtít zvážit, abyste zmírnili své příznaky. U většiny lidí je spontánní remise běžná, i když to může trvat roky. Váš lékař vám může pomoci najít léčbu, která je pro vás vhodná.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY