Methylfenidát a cena: Co potřebujete vědět

Methylfenidát je generický lék na předpis používaný k léčbě ADHD a narkolepsie u dospělých a některých dětí. Cena methylfenidátu může záviset na faktorech, jako je vaše dávkování, zda máte zdravotní pojištění a lékárna, kterou používáte.

Methylfenidát se používá u dospělých a některých dětí k léčbě:

 • porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD)
 • narkolepsie

Methylfenidát přichází v následujících formách:

 • tableta
 • žvýkací tableta
 • tablet s prodlouženým uvolňováním
 • žvýkací tableta s prodlouženým uvolňováním
 • kapsle s prodlouženým uvolňováním
 • tekutá suspenze s prodlouženým uvolňováním
 • perorální roztok
 • kožní náplast s prodlouženým uvolňováním

Tento lék je k dispozici také jako značkové verze:

 • Aptensio XR
 • Koncert
 • Cotempla XR-ODT
 • Daytrana
 • Jornay PM
 • Metadate CD
 • methylin
 • Methylin ER
 • Quillichew ER
 • Quillivant XR
 • Relexxii
 • Ritalin
 • Ritalin LA

Další podrobnosti o methylfenidátu naleznete v tomto podrobném článku.

Kolik stojí methylfenidát?

Cena, kterou zaplatíte za methylfenidát, se může lišit. Může to záviset na vašem léčebném plánu, vašem pojistném krytí a lékárně, kterou používáte. Chcete-li zjistit, kolik zaplatíte za methylfenidát, promluvte si se svým lékařem, lékárníkem nebo poskytovatelem pojištění.

Poznámka: Pokud máte pojištění, možná budete muset získat předchozí povolení, než váš poskytovatel pojištění pokryje methylfenidát. To znamená, že váš pojistitel a váš lékař budou diskutovat o léku s ohledem na vaši léčbu. Poté pojišťovna určí, zda je hrazena. Pokud methylfenidát vyžaduje předchozí povolení a neobdržíte jej před zahájením léčby, můžete zaplatit plnou cenu léku.

Nezapomeňte se své pojišťovny zeptat, zda methylfenidát vyžaduje předchozí povolení.

Časté dotazy o ceně a methylfenidátu

Níže jsou uvedeny odpovědi na některé často kladené otázky týkající se methylfenidátu a ceny.

Kolik stojí methylfenidát bez pojištění?

Cena methylfenidátu bez pojištění závisí na formě léku, který vám byl předepsán. Může také záviset na dávce, kterou užíváte. Značkové formy tohoto léku obvykle stojí více než generický methylfenidát.

Chcete-li zjistit své měsíční náklady na předepsanou formu a dávku, promluvte si se svým lékárníkem.

Jsou ER formy methylfenidátu dražší než IR formy?

Ano, formy methylfenidátu s prodlouženým uvolňováním (ER) jsou obvykle dražší než formy s okamžitým uvolňováním (IR). Ale cena, kterou zaplatíte za methylfenidát, závisí také na dalších faktorech, včetně lékárny, kterou používáte, a vašeho pojistného krytí.

Pojišťovny mohou hradit pouze IR formy methylfenidátu. Pokud máte pojištění, ověřte si u svého pojistitele, zda se na vás nevztahují ER formy této drogy.

Je methylfenidát dostupný jako značkový lék?

Methylfenidát je generický lék. To znamená, že obsahuje přesnou kopii aktivního léku ve značkovém léku. Generikum je považováno za stejně bezpečné a účinné jako originální lék, ale obvykle stojí méně.

Methylfenidát se dodává v různých verzích značek pro své různé formy, jak je uvedeno v tabulce níže.

Jméno značky Léková forma
Aptensio XR kapsle s prodlouženým uvolňováním
Koncert tablet s prodlouženým uvolňováním
Cotempla XR-ODT tableta s prodlouženým uvolňováním v ústech
Daytrana kožní náplast s prodlouženým uvolňováním
Jornay PM kapsle s prodlouženým uvolňováním
Metadate CD kapsle s prodlouženým uvolňováním
methylin perorální suspenze
Methylin ER tablet s prodlouženým uvolňováním
Quillichew ER žvýkací tableta s prodlouženým uvolňováním
Quillivant XR perorální suspenze s prodlouženým uvolňováním
Relexxii tablet s prodlouženým uvolňováním
Ritalin tableta
Ritalin LA kapsle s prodlouženým uvolňováním

Chcete-li zjistit, jak se porovnávají náklady na značkové verze a generický methylfenidát, promluvte si se svým lékařem, lékárníkem nebo poskytovatelem pojištění.

Pokud vám byl předepsán methylfenidát a máte zájem o použití značkové verze, promluvte si se svým lékařem. Mohou dát přednost tomu, abyste si vzali jednu verzi místo druhé. Budete se také muset informovat u svého poskytovatele pojištění, protože může pokrývat pouze jeden nebo druhý lék.

Proč je mezi značkovými léky a generiky takový rozdíl v ceně?

Aby bylo zajištěno, že značkové léky jsou bezpečné a účinné, jsou zapotřebí roky výzkumu a testování. Toto testování může léky prodražit. Výrobce značkové drogy může drogu prodávat až 20 let. Poté mohou ostatní výrobci léků vytvářet generické verze. Tato konkurence na trhu může vést ke snížení nákladů na generika. A protože generika mají stejné účinné látky jako značkové léky, není třeba je znovu zkoumat. To může také vést k nižším generickým nákladům.

Jak mohu snížit své dlouhodobé náklady na léky?

Pokud užíváte methylfenidát dlouhodobě, možná budete moci snížit své náklady tím, že k získání léků použijete zásilkovou lékárnu. Navíc můžete dostat své léky, aniž byste opustili domov. Některé plány Medicare mohou pomoci pokrýt náklady na léky na objednávku. Pokud nemáte zdravotní pojištění, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Mohou vám navrhnout možnosti online lékárny, které by pro vás mohly fungovat.

Poznámka: Vzhledem k možnosti zneužití je* methylfenidát ve Spojených státech kontrolovanou látkou. To znamená, že má schválené lékařské použití, ale může být zneužito k jiným účelům. Znamená to také, že vládní agentury, lékaři a lékárníci věnují velkou pozornost tomu, jak je lék předepisován a užíván. Z tohoto důvodu mohou lékárny v určitých lokalitách odmítnout jeho dodání. Nebo mohou existovat další kroky k přijetí léku doručením, například předložením lékařského průkazu totožnosti a/nebo průkazu totožnosti s fotografií a podepsáním léku. Promluvte si se svým lékárníkem, abyste zjistili, zda je možné, abyste dostali methylfenidát prostřednictvím dodávky.

* Při nesprávném užívání člověk užívá drogu jiným způsobem nebo z jiného důvodu, než jak jej předepisuje lékař. Nesprávné užívání může vést k závislosti, při které je droga užívána, i když má škodlivé účinky.

Mohu získat pomoc při platbě za methylfenidát?

Pokud potřebujete pomoc s pokrytím nákladů na methylfenidát nebo porozumět svému pojištění, podívejte se na tyto zdroje:

 • NeedyMeds
 • Nástroj lékařské pomoci
 • Program Aytu RxConnect pro Cotempla XR-ODT

 • Spořicí program Concerta
 • Daytrana co-pay program
 • Spořicí karta Jornay

Na těchto stránkách můžete najít informace o pojištění, podrobnosti o programech drogové pomoci, odkazy na spořící karty pro určité značky a další služby.

Máte-li otázky ohledně úhrady za předpis, promluvte si se svým lékařem nebo lékárníkem.

Jaké by měly být mé další kroky?

Pokud máte stále otázky týkající se nákladů na methylfenidát, promluvte si se svým lékařem nebo lékárníkem. Mohou vám poskytnout lepší představu o tom, kolik za tento lék zaplatíte. Ale pokud máte zdravotní pojištění, budete muset mluvit se svým poskytovatelem pojištění, abyste zjistili skutečné náklady, které byste zaplatili za methylfenidát.

Příklady otázek, které byste se mohli zeptat svého lékaře nebo pojišťovny, zahrnují:

 • Jaké jsou náklady na jiné léky na ADHD ve srovnání s methylfenidátem?
 • Pokud se moje dávka methylfenidátu změní, změní se také cena, kterou platím?
 • Existuje levnější forma methylfenidátu, kterou bych mohl použít k léčbě svého stavu?

Chcete-li získat informace o různých stavech a tipy pro zlepšení svého zdraví, přihlaste se k odběru jakéhokoli newsletteru Healthline. Můžete se také podívat na online komunity na Bezzy. Je to místo, kde lidé s určitými podmínkami mohou najít podporu a spojit se s ostatními.

Vyloučení odpovědnosti: Healthline vynaložila veškeré úsilí, aby zajistila, že všechny informace jsou věcně správné, úplné a aktuální. Tento článek by však neměl být používán jako náhrada znalostí a odborných znalostí licencovaného zdravotnického pracovníka. Před užitím jakýchkoli léků byste se měli vždy poradit se svým lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem. Informace o lécích obsažené v tomto dokumentu podléhají změnám a nejsou určeny k pokrytí všech možných použití, pokynů, opatření, varování, lékových interakcí, alergických reakcí nebo nežádoucích účinků. Absence varování nebo jiných informací pro daný lék neznamená, že lék nebo kombinace léků jsou bezpečné, účinné nebo vhodné pro všechny pacienty nebo pro všechna specifická použití.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY