Možné příčiny neúmyslného zvýšení hmotnosti

Přehled

K neúmyslnému nárůstu hmotnosti dochází, když přibíráte na váze, aniž byste zvýšili spotřebu jídla nebo tekutin a aniž byste snížili aktivitu. K tomu dochází, když se nesnažíte přibrat. Je to často kvůli zadržování tekutin, abnormálním růstům, zácpě nebo těhotenství.

Neúmyslné zvýšení tělesné hmotnosti může být periodické, kontinuální nebo rychlé.

Pravidelný neúmyslný přírůstek hmotnosti zahrnuje pravidelné kolísání hmotnosti. Jeden příklad neúmyslného zvýšení tělesné hmotnosti je zaznamenán během ženského menstruačního cyklu. Pravidelný, ale dlouhodobý neúmyslný přírůstek hmotnosti je často důsledkem těhotenství, které trvá devět měsíců.

Rychlý neúmyslný přírůstek hmotnosti může být způsoben vedlejšími účinky léků. Mnoho případů neúmyslného zvýšení hmotnosti je neškodných. Ale některé příznaky, které se vyskytly spolu s rychlým přírůstkem hmotnosti, mohou signalizovat lékařskou pohotovost.

Co způsobuje neúmyslné zvýšení hmotnosti?

Těhotenství

Jednou z nejčastějších příčin neúmyslného nárůstu hmotnosti je těhotenství. Mnoho žen však záměrně jí více, aby podpořilo růst dítěte. Během těhotenství většina žen přibírá na váze, jak dítě roste.

Tato váha navíc se skládá z dítěte, placenty, plodové vody, zvýšeného krevního zásobení a zvětšující se dělohy.

Hormonální změny

Typicky ve věku 45 až 55 let ženy vstupují do fáze zvané menopauza.

Během reprodukčního věku ženy začíná estrogen – jeden z hormonů zodpovědných za regulaci menstruace a ovulace – klesat. Jakmile nastane menopauza, estrogen je příliš nízký na vyvolání menstruace.

Snížení estrogenu může způsobit, že ženy v menopauze zaznamenají přibývání na váze kolem břišní oblasti a boků. Kromě hormonálních změn v menopauze mohou ženy s diagnostikovaným syndromem polycystických vaječníků (PCOS) také zaznamenat přírůstek hmotnosti.

Hormonální změny ve středních letech mohou také způsobit zpomalení metabolismu, což vede k nárůstu hmotnosti.

Jiné zdravotní stavy ovlivňující hladiny hormonů mohou způsobit přírůstek hmotnosti u obou pohlaví. Tyto zahrnují:

 • hypotyreóza
 • zvýšená produkce kortizolu (stresového hormonu), jako je tomu u Cushingova syndromu
 • zvýšená produkce aldosteronu

Menstruace

Pravidelný přírůstek hmotnosti je často způsoben menstruačním cyklem. Ženy mohou v období menstruace zaznamenat zadržování vody a nadýmání. Změna hladiny estrogenu a progesteronu může způsobit přibírání na váze. Obvykle se jedná o zvýšení hmotnosti o několik liber.

Tento typ přírůstku hmotnosti odezní, když na měsíc skončí menstruace. Často se znovu objeví další měsíc poté, co menstruace začne znovu, a někdy během ovulace.

Zadržování tekutin

Nevysvětlitelný rychlý přírůstek hmotnosti může být důsledkem zadržování tekutin. To vede k otoku tekutin, známému také jako edém, který může způsobit, že vaše končetiny, ruce, nohy, obličej nebo břicho vypadají oteklé.

Lidé se srdečním selháním, onemocněním ledvin, onemocněním jater nebo ti, kteří užívají určité léky, mohou zaznamenat tento typ přibývání na váze.

Rychlý nebo významný přírůstek hmotnosti a zadržování tekutin byste měli vždy hlásit svému lékaři, i když nejsou přítomny žádné další příznaky.

Léky

Neúmyslné zvýšení hmotnosti může být způsobeno některými léky, včetně:

 • kortikosteroidy
 • antidepresiva
 • antipsychotické léky
 • antikoncepční pilulky

Jaké jsou příznaky neúmyslného zvýšení hmotnosti?

V závislosti na příčině se příznaky neúmyslného zvýšení hmotnosti mohou lišit od člověka k člověku. Příznaky spojené s tímto typem přírůstku hmotnosti mohou zahrnovat břišní nepohodlí nebo bolest a nadýmání.

Můžete také zaznamenat viditelné otoky v břiše a dalších oblastech těla, včetně končetin (paže, nohy, chodidla nebo ruce).

Měli byste okamžitě navštívit lékaře, pokud zaznamenáte následující příznaky:

 • horečka
 • citlivost kůže
 • dušnost
 • potíže s dýcháním
 • bušení srdce
 • pocení
 • změny vidění
 • rychlý přírůstek hmotnosti

Pokud tyto příznaky doprovázejí neúmyslné zvýšení tělesné hmotnosti, mohou někdy signalizovat vážný stav.

Jak je diagnostikován neúmyslný přírůstek hmotnosti?

Váš lékař položí několik otázek o vašich příznacích, životním stylu a anamnéze. Mohou také odebrat vzorek krve, aby zkontrolovali hladinu hormonů, funkci ledvin, funkci jater a další zdravotní markery, které mohou vykazovat zdravotní problémy.

Může být nezbytný zobrazovací test, jako je ultrazvuk, rentgenový snímek z prostého filmu, MRI nebo CT.

Jaké jsou možnosti léčby neúmyslného zvýšení hmotnosti?

Existuje několik způsobů, jak léčit nechtěné přibírání na váze. Nejlepší způsob léčby závisí na příčině vašeho neúmyslného nárůstu hmotnosti.

Pokud je příčinou hormonální nerovnováha, může vám lékař předepsat léky k vyrovnání vašich hormonálních hladin. Léčba bude záviset na tom, jaké hormony jsou ovlivněny. Tyto léky se často užívají dlouhodobě.

Pokud je příčinou problému lék, který užíváte, lékař vám doporučí alternativní léčbu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY