Může diabetes způsobit vaginální kvasinkové infekce?

Jak časté jsou kvasinkové infekce?

Kvasinková infekce, známá také jako kandidóza, je druh plísňové infekce. Může způsobit podráždění, svědění a výtok.

Nejběžnější jsou vaginální kvasinkové infekce. 3 ze 4 žen budou mít během svého života alespoň jednu vaginální kvasinkovou infekci. Asi polovina všech žen zažije dva nebo více.

Řada věcí může zvýšit vaše riziko kvasinkové infekce, včetně stavů, jako je cukrovka. Pokračujte ve čtení, abyste zjistili, proč k tomu dochází a co můžete udělat, abyste tomu zabránili.

jaká je souvislost?

Výzkumníci v a studie 2013 zjistili významnou souvislost mezi vysokou hladinou cukru v krvi a vaginálními kvasinkovými infekcemi. Tato studie se zaměřila na ženy a děti s diabetem 1. typu.

Podle a studie 2014, ženy s diabetem 2. typu mohou mít ještě vyšší riziko vaginální kvasinkové infekce. Není jasné, zda je to způsobeno vyššími celkovými hladinami krevního cukru nebo jiným faktorem.

Kvasinky se živí cukrem. Pokud váš diabetes není dobře kontrolován, může se hladina cukru v krvi vyšplhat na nepřiměřeně vysoké hladiny. Toto zvýšení cukru může způsobit přemnožení kvasinek, zejména ve vaginální oblasti. Vaše tělo může jako odpověď vyvinout kvasinkovou infekci.

Udržování hladiny cukru v krvi může pomoci snížit riziko infekce. Pokud máte cukrovku, měli byste podstupovat pravidelný screening na vaginální kvasinkové infekce. Některé typy kandidózy mohou při neléčení vést k vážným zdravotním komplikacím. Promluvte si se svým lékařem o nejlepším rozvrhu screeningu pro vás.

Existují další příčiny kvasinkových infekcí?

Vaše vagína přirozeně obsahuje směs kvasinek a bakterií. Kvasinky zůstanou pod kontrolou, dokud nebude narušena rovnováha mezi nimi.

Řada věcí může narušit tuto rovnováhu a způsobit, že vaše tělo produkuje nadměrné množství kvasinek. To zahrnuje:

 • užívání některých antibiotik
 • užívání antikoncepčních pilulek
 • podstupující hormonální terapii
 • s narušeným imunitním systémem
 • zapojení do sexuální aktivity
 • otěhotnění

Každý může vyvinout kvasinkovou infekci, bez ohledu na to, zda je sexuálně aktivní. Kvasinkové infekce se nepovažují za sexuálně přenosné infekce (STI).

Jak se kvasinková infekce diagnostikuje?

Pokud pociťujete příznaky kvasinkové infekce, navštivte svého lékaře. Mohou vám pomoci léčit a také vyloučit jiné příčiny vašich příznaků.

Vaginální kvasinkové infekce mají mnoho stejných příznaků jako STI, takže je důležité, abyste si byli svou diagnózou jisti. Pokud se neléčí, mohou mít STI závažnější a dlouhodobé následky.

Během návštěvy vás lékař požádá, abyste popsal své příznaky. Budou se také ptát na jakékoli léky, které užíváte, nebo na jiné stavy, které můžete mít.

Po posouzení vašeho zdravotního profilu váš lékař provede vyšetření pánve. Nejprve prozkoumají oblast vnějšího genitálu, zda nevykazují známky infekce. Poté vám do pochvy vloží zrcátko. To udrží vaše vaginální stěny otevřené, což vašemu lékaři umožní podívat se na vnitřek vaší pochvy a děložního čípku.

Váš lékař může také odebrat vzorek vaší vaginální tekutiny, aby určil typ houby, která způsobuje infekci. Znalost typu houby za infekcí může pomoci vašemu lékaři předepsat pro vás nejúčinnější možnost léčby.

Jak se léčí kvasinkové infekce?

Mírné až středně závažné kvasinkové infekce lze obvykle odstranit pomocí lokální léčby, jako je krém, mast nebo čípek. Průběh léčby může trvat až sedm dní v závislosti na lécích.

Mezi běžné možnosti patří:

 • butokonazol (gynazol-1)
 • klotrimazol (Gyne-Lotrimin)
 • mikonazol (Monistat 3)
 • terkonazol (terazol 3)

Tyto léky jsou volně prodejné a na předpis.

Váš lékař může také doporučit jednorázovou perorální léčbu, jako je flukonazol (Diflucan). Pokud jsou vaše příznaky závažnější, mohou vám navrhnout, abyste si vzali dvě jednotlivé dávky s odstupem tří dnů, abyste pomohli odstranit infekci.

Váš lékař vám také může dát pokyn, abyste při sexu používali kondom, abyste zabránili šíření infekce na vašeho partnera.

Těžké kvasinkové infekce

Závažnější kvasinkové infekce mohou být také léčeny dlouhodobou vaginální terapií. Obvykle to trvá až 17 dní. Váš lékař může doporučit krém, mast, tabletu nebo čípky.

Pokud tyto infekce nevyléčí nebo se vrátí do osmi týdnů, je důležité informovat svého lékaře.

Opakující se kvasinkové infekce

Pokud se vaše kvasinková infekce vrátí, váš lékař s vámi vypracuje plán údržby, aby se zabránilo přemnožení kvasinek. Tento plán může zahrnovat:

 • začít dvoutýdenní kúru léků
 • tabletu flukonazolu jednou týdně po dobu šesti měsíců
 • klotrimazolový čípek jednou týdně po dobu šesti měsíců

Léčba pro ženy s diabetem

Výzkumníci ve studii z roku 2007 zjistili, že více než polovina žen s cukrovkou, u kterých se rozvine kvasinková infekce, má specifický druh houby, Candida glabrata. Zjistili také, že tato houba lépe reaguje na dlouhou léčbu čípky.

Pokud byste raději vyzkoušeli čípky, prodiskutujte to se svým lékařem. Mohou vám pomoci určit, zda je to pro vás nejlepší možnost léčby.

Jak mohu předejít budoucím kvasinkovým infekcím?

Kromě sledování hladiny cukru v krvi jsou vaše preventivní metody stejné jako u žen bez cukrovky.

Možná budete schopni snížit riziko vaginálních kvasinkových infekcí:

 • vyhýbejte se přiléhavému oblečení, které může způsobit, že vaginální oblast bude vlhčí
 • nošení bavlněného spodního prádla, které může pomoci udržet hladinu vlhkosti pod kontrolou
 • převlékněte se z plavek a cvičebního oblečení, jakmile je přestanete používat
 • vyhýbání se velmi horkým koupelím nebo sezení ve vířivce
 • vyhnout se výplachům nebo vaginálním sprejům
 • často vyměňujte tampony nebo menstruační vložky
 • vyhýbejte se vonným menstruačním vložkám nebo tamponům

Pokračujte ve čtení: Domácí léky na vaginální kvasinkové infekce »

jaký je výhled?

Pokud máte podezření, že máte kvasinkovou infekci, poraďte se se svým lékařem. Mohou vám pomoci izolovat příčinu vašich příznaků a nasměrovat vás na cestu léčby, která je pro vás nejlepší. Při léčbě vaginální kvasinkové infekce obvykle vymizí do 14 dnů.

Promluvte si se svým lékařem o tom, jak může být váš diabetes faktorem způsobujícím kvasinkové infekce. Mohou posoudit váš plán léčby diabetu a pomoci napravit případné nedostatky v péči. Mohou být také schopni doporučit lepší postupy, které mohou pomoci při kontrole hladiny cukru v krvi.

Další informace: Jak diabetes ovlivňuje ženy: Příznaky, rizika a další »

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY