Může estrogen zvýšit vaše riziko rakoviny prsu?

Vysoké množství estrogenu nebo prodloužená expozice během vašeho života může zvýšit riziko rakoviny prsu. Existují však kroky, které můžete podniknout ke snížení celkového rizika.

Estrogen sám o sobě není vždy nebezpečný a je ve skutečnosti nezbytnou součástí lidského vývoje. V některých případech však zvýšená expozice estrogenu v průběhu života může zvýšit riziko vzniku rakoviny prsu.

V tomto článku se blíže podíváme na estrogen, včetně toho, kdy a proč může zvýšit vaše riziko vzniku rakoviny prsu, a kroky, které můžete podniknout ke snížení rizika.

Jakou roli hraje estrogen v lidském těle?

Estrogen je typ ženského reprodukčního hormonu primárně produkovaného vaječníky, kůží a tukovou tkání. Je také zodpovědný za to, že pomáhá lidskému tělu rozvíjet ženské sexuální vlastnosti. Estrogen hraje roli zejména v:

 • vývoj prsních, vulvových a vaginálních tkání
 • pomoc v těhotenství a antikoncepce
 • hustota a vývoj kostí
 • regulace cholesterolu

Jak estrogen zvyšuje vaše riziko rakoviny prsu?

V některých případech mohou lékaři předepsat estrogen pro:

 • prevence otěhotnění
 • středně těžké akné
 • ženský hypogonadismus
 • pokročilého karcinomu prostaty
 • zmírnění příznaků menopauzy

Estrogen je fyziologickou nezbytností pro lidi, kterým je při narození přiřazen muž nebo žena. Ve velkém množství však může být škodlivý a může dokonce zvýšit riziko rozvoje rakoviny prsu.

Hormonální substituční terapie (HRT)

Zvláště ohroženi mohou být lidé, kterým byla při narození přidělena žena, která je po menopauze a užívají hormonální substituční terapii (HRT), nazývanou také menopauzální hormonální terapie.

HRT se někdy předepisuje, aby pomohla zmírnit příznaky menopauzy, jako jsou návaly horka, změny nálady a noční pocení, zvláště pokud tyto příznaky narušují kvalitu vašeho života. Je však nutné pečlivě zvážit klady a zápory HRT kvůli riziku rakoviny prsu.

Podle National Cancer InstituteHRT obsahující pouze estrogen může zvýšit vaše riziko rakoviny prsu a toto riziko se nesníží, pokud přestanete léky užívat. Na druhou stranu, kombinace HRT s estrogen-progestinem také zvyšuje vaše riziko, ale toto může mírně klesnout poté, co ji přestanete užívat.

Další faktory související s estrogenem

Zatímco HRT může zvýšit vaše riziko rakoviny prsu, existují další faktory, které mohou zvýšit vaši expozici estrogenu a následné riziko rakoviny. Tyto zahrnují:

 • užívání perorální antikoncepce (ačkoli více studií jsou potřeba)
 • užívání diethylstilbestrolu během těhotenství (převážně mezi lety 1940 a 1971)
 • časná menstruace
 • pozdní nástup menopauzy
 • neporodit
 • první porod ve vyšším věku

Jaké jsou rizikové faktory rakoviny prsu nesouvisející s estrogeny?

Kromě expozice estrogenu mohou další faktory zvýšit vaše celoživotní riziko vzniku rakoviny prsu.

I když některý z těchto rizikových faktorů neznamená, že se u vás automaticky rozvine rakovina, můžete zvážit konzultaci s lékařem nebo zdravotníkem, abyste snížili celkové riziko.

Nadváha a obezita

Nadváha nebo obezita může zvýšit riziko rakoviny prsu, zejména po menopauze. Je to proto, že tukové tkáně ukládají a uvolňují estrogen, což může zvýšit celkovou hladinu estrogenu.

Navíc nadbytek tělesného tuku může zvýšit hladinu inzulínu, což může zase zvýšit vaše riziko vzniku rakoviny prsu.

Nedostatek fyzické aktivity

Pravidelné cvičení vám nejen pomůže udržet si střední váhu, ale může také snížit riziko vzniku rakoviny prsu. Předpokládá se, že cvičení může pomoci ovlivnit hladinu hormonů a také zkrotit zánět.

Mířit asi 300 minut (5 hodin) mírného cvičení týdně, zvláště pokud jste po menopauze.

Pití alkoholu

Při zvažování rakoviny prsu doporučuje American Cancer Society (ACS) lidem, kterým byla přidělena žena při narození, nepít více než jedna porce alkoholu za den – pokud existuje.

Čím více alkoholu konzumujete, tím větší je riziko vzniku rakoviny prsu. Jeden nápoj denně je spojen s a 7 až 10 % zvýšené riziko, zatímco 2 až 3 nápoje denně mohou riziko zvýšit 20 %.

Nemít děti ani kojení

Zatímco přesné důvody nejsou jasné, lidé, kteří mají děti – zejména před věk 35 let — předpokládá se, že mají snížené riziko rakoviny prsu.

Kojení může také mírně snížit vaše riziko kvůli menšímu počtu menstruačních cyklů během vašeho života, což snižuje expozici estrogenu.

Další možné rizikové faktory

Kromě toho, ACS uvádí další možné rizikové faktory rakoviny prsu, které jsou „nejasné“, což znamená, že je zapotřebí více výzkumu, aby se zjistilo, zda takové faktory přispívají k tomuto konkrétnímu typu rakoviny. Tyto zahrnují:

 • dieta s vysokým obsahem tuku
 • environmentální chemikálie, jako jsou plasty a pesticidy
 • posuny melatoninu a dalších hormonů kvůli práci na noční směny
 • vystavení pasivnímu kouři
 • vystavení radiaci, jako je rentgenové záření hrudníku (zejména před 20. rokem věku), protože může zvýšit riziko rakoviny prsu u žen s dědičnými změnami v genech BRCA1 a BRCA2

Co můžete udělat pro prevenci rakoviny prsu?

I když neexistuje jediná metoda prevence rakoviny, existují kroky, které můžete podniknout ke snížení rizika vzniku rakoviny prsu. The ACS doporučuje, abyste:

 • dosáhnout a udržet si střední váhu
 • omezit (nebo se vyhnout) alkoholu
 • dopřejte si alespoň 150 až 300 minut mírného cvičení týdně
 • promluvte si s lékařem o genetickém poradenství, pokud se ve vaší rodině vyskytuje rakovina prsu
 • zvážit preventivní operace (jako je odstranění prsou nebo vaječníků) nebo léky blokující estrogeny podle doporučení lékaře, pokud se domníváte, že máte vysoké riziko

Doporučení pro screening ACS

Doporučení pro screening rakoviny prsu od ACS pro osoby, kterým byla při narození přidělena žena, jsou následující:

 • Ti mezi 40 a 44 mají možnost každý rok zahájit screening mamografem.
 • Těch 45 až 54 by měl každý rok absolvovat mamografii.
 • Ti 55 a starší mohou přejít na mamograf každý druhý rok, nebo se mohou rozhodnout pokračovat v každoročních mamografiích. Screening by měl pokračovat, dokud je člověk v dobrém zdravotním stavu a očekává se, že bude žít ještě nejméně 10 let.

Každý by měl rozumět tomu, co očekávat při mamografii pro screening rakoviny prsu a co test může a nemůže udělat. Promluvte si s lékařem o doporučeních pro screening, která jsou pro vás vhodná.

Často kladené otázky o estrogenu a rakovině prsu

Jaký typ rakoviny prsu je způsoben estrogenem?

Estrogen může přispívat k hormonálně citlivým rakovinám prsu. Z tohoto důvodu vám lékař odebere malý vzorek tkáně, aby zjistil, zda je vaše rakovina prsu pozitivní na estrogenové receptory. Má se za to, že až 80 % rakoviny prsu u žen a 90 % u mužů jsou estrogenní receptory pozitivní.

Pokud dostanete diagnózu rakoviny prsu s pozitivním estrogenovým receptorem, možná budete potřebovat speciální typ hormonální terapie, která estrogen blokuje. To může přijít ve formě selektivních modulátorů estrogenových receptorů, jako je tamoxifen.

Kolik estrogenu zvyšuje vaše riziko rakoviny prsu?

Estrogen může být předepsán v různých dávkách na základě jeho zamýšleného použití. Neexistuje přesné číslo, které by bylo spojeno s definitivním rozvojem rakoviny prsu. Dlouhodobá expozice estrogenu však může zvýšit riziko vzniku rakoviny prsu.

Způsobuje estrogen růst rakoviny prsu?

Předpokládá se, že estrogen přispívá k rozvoji hormonálně citlivých typů rakoviny prsu. Pokud dostanete diagnózu časného stadia rakoviny prsu s pozitivním estrogenovým receptorem, znamená to, že máte rakovinné buňky, které obsahují určité proteiny, které se mohou aktivovat, když se na ně estrogen naváže.

Převažují přínosy HRT nad rizikem rakoviny prsu?

To, zda byste měla užívat HRT, závisí na vašem celkovém individuálním riziku vzniku rakoviny prsu.

Podle jednoho revize 2021lidé, kteří byli před zahájením HRT považováni za nízkorizikové pro symptomy menopauzy, měly méně než 3% pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu do 5 let.

Vědci však HRT nedoporučují, pokud máte vysoké riziko vzniku rakoviny prsu. Lékař vám může pomoci posoudit přínosy a rizika užívání hormonů pro zmírnění symptomů menopauzy.

Zjistěte více o výhodách a rizicích HRT.

Expozice estrogenu během vašeho života může zvýšit vaše riziko rakoviny prsu, zejména v případech, kdy můžete být vystaveni další expozici prostřednictvím léků nebo vašeho prostředí. Ne každý, kdo je vystaven nadměrnému množství estrogenu, však onemocní rakovinou prsu.

Promluvte si s lékařem o svých vlastních rizikových faktorech rakoviny prsu, včetně toho, zda se tento typ rakoviny vyskytuje ve vaší rodině. Mohou navrhnout způsoby, jak minimalizovat riziko rozvoje rakoviny prsu a diskutovat o pravidelných screeningech, které mohou pomoci včas odhalit rakovinu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY