Může porucha štítné žlázy způsobit závratě a problémy s rovnováhou?

Pokud se některé příznaky hypertyreózy a hypotyreózy, jako je bušení srdce nebo zpomalená srdeční frekvence, neléčí, mohou vést k pocitům závratě nebo vertiga.

Pocity závratě a nestability ve stoje jsou běžné příznaky spojené s mnoha různými zdravotními stavy. Asi 2,6 milionu lidí ve Spojených státech ročně navštíví nemocnice se stížnostmi na vertigo.

Některé poruchy štítné žlázy, pokud se neléčí, může vést k příznaky, jako je bušení srdce nebo zpomalená srdeční frekvence. Tyto symptomy související se srdcem mohou způsobit závratě nebo nerovnováhu.

Vaše štítná žláza produkuje hormony které jsou zodpovědné za regulaci vašeho metabolismu (proces přeměny jídla na energii, která pohání vaše tělo), srdeční frekvenci a tělesnou teplotu.

Pokud vaše štítná žláza nefunguje tak, jak by měla, můžete si toho všimnout různými způsoby.

Tento článek se blíže věnuje symptomům a potenciálním komplikacím poruch štítné žlázy a jejich léčbě.

Jaké typy poruch štítné žlázy mohou vést k závratím a nerovnováze?

Hypotyreóza a hypertyreóza jsou dva typy poruch štítné žlázy, které mohou způsobit komplikace, které s největší pravděpodobností vyústí v závratě nebo problémy s rovnováhou.

Oba stavy způsobují nepravidelnosti v množství hormonu štítné žlázy, který je produkován a dodáván do vašeho krevního řečiště.

 • Hypotyreóza: Hypotyreóza je stav, kdy je vaše štítná žláza nedostatečně aktivní a produkuje příliš málo hormonů štítné žlázy.
 • Hypertyreóza: Hypertyreóza je stav, kdy je vaše štítná žláza nadměrně aktivní a produkuje příliš mnoho hormonů štítné žlázy.

Za co jsou zodpovědné hormony štítné žlázy?

Hormony štítné žlázy jsou zodpovědné za regulaci vašeho metabolismu a procesy ovlivňují váš metabolismus. Změny v množství těchto hormonů mohou způsobit závratě a točení hlavy a další příznaky.

Jak mohou příznaky hypertyreózy vést k závratím a nerovnováze?

Hypertyreóza je, když vaše štítná žláza uvolňuje příliš mnoho hormonů štítné žlázy. Zvýšené množství hormonů štítné žlázy může zvýšit vaši srdeční frekvenci. Pokud je vám více než 60 let, může za to příliš mnoho hormonů štítné žlázy zvýšit riziko vzniku síňové arytmie (nepravidelné srdeční frekvence).

Příliš mnoho hormonů štítné žlázy může také způsobit, že vaše srdce bije rychleji, než by mělo. Toto se nazývá tachykardie. Pokud se tachykardie neléčí, může způsobit závratě.

Další komplikace neléčené hypertyreózy mohou zahrnovat:

 • osteoporóza a řídnutí kostí
 • zvýšené riziko krevních sraženin a mrtvice
 • nepravidelný menstruační cyklus a problémy s plodností

Další příznaky způsobené hypertyreózou

Zatímco některé příznaky hypertyreózy jsou viditelně zřejmé, jiné mohou být jemné a těžko rozpoznatelné. Příznaky zahrnují:

 • hubnutí i přes zvýšenou chuť k jídlu
 • rychlý srdeční tep, který může vést k závratím, pokud se neléčí
 • nervozita
 • únava
 • třesoucí se ruce a svalová slabost
 • časté pohyby střev
 • vypoulené oči (Gravesova nemoc)

U starších dospělých může také dojít ke ztrátě chuti k jídlu a stažení ze sociálních interakcí.

Jak mohou příznaky hypotyreózy vést k závratím a nerovnováze?

Hypotyreóza je stav, kdy vaše štítná žláza neprodukuje dostatek hormonů štítné žlázy. Pokud se neléčí, hypotyreóza může způsobit zvýšení vašeho diastolického krevního tlaku. Toto je tlak na vaše tepny, když je vaše srdce uvolněné.

Kolem 30 % lidí s hypotyreózou má zvýšený diastolický krevní tlak. Vysoký krevní tlak (nazývaný hypertenze) může vést k pocitům závratě.

Další komplikace neléčené hypotyreózy mohou zahrnovat:

 • vývojové problémy u dítěte narozeného rodiči s neléčenou hypotyreózou
 • potíže s početím, protože hypotyreóza může ovlivnit ovulaci
 • Deprese
 • myxedém nebo těžká a neléčená hypotyreóza

Další příznaky způsobené hypotyreózou

Příznaky hypotyreózy se u jednotlivců liší. Závažnost vašeho stavu může také ovlivnit, jak se vaše příznaky projevují. Prvními příznaky mohou být přibývání na váze a únava. Ty jsou běžné bez ohledu na věk nebo pohlaví.

Mezi nejčastější příznaky patří:

 • zácpa
 • opuchlý obličej
 • ztráta vlasů
 • zpomalená srdeční frekvence, která může vést k pocitu závratě, pokud se neléčí
 • cítit zimu
 • suchá kůže
 • lámavé nehty
 • ztráta vlasů
 • řídnutí vlasů
 • svalová ztuhlost
 • bolest kloubů
 • zhoršená paměť

Jak se vaše štítná žláza zpomaluje, postupně se objevují další příznaky. To je důvod, proč může hypotyreóza zůstat roky nediagnostikovaná. Pokud zaznamenáte více než jeden z výše uvedených příznaků a máte podezření, že máte problém se štítnou žlázou, promluvte si s lékařem nebo zdravotníkem.

Hashimotova tyreoiditida, pokud se neléčí, může vést k problémům s nerovnováhou

Hashimotova tyreoiditida je autoimunitní stav, který způsobuje, že váš imunitní systém napadne vaši štítnou žlázu. Tento stav může způsobit poškození vašeho periferního vestibulárního orgánu, struktury ve vašem vnitřním uchu, která je zodpovědná za regulaci rovnováhy.

Poškození tohoto orgánu může mít za následek krátkodobé (30sekundové) záchvaty závratě, zvláště když vstáváte z polohy vsedě nebo vleže (paroxysmální polohové vertigo).

K pochopení vztahu mezi autoimunitními nemocemi (jako je Hashimotova tyreoiditida) a periferním vertigem je zapotřebí více výzkumu.

Jak se hypertyreóza a hypotyreóza léčí?

Jakékoli problémy se závratěmi nebo nerovnováhou způsobené neléčenými komplikacemi poruch štítné žlázy jsou obvykle vyřešeny léčbou.

Léčba hypertyreózy

Léčba hypertyreózy funguje tak, že snižuje počet hormonů produkovaných vaší štítnou žlázou. Možnosti léčby zahrnují:

 • Léky proti štítné žláze: Tyto léky brání vaší štítné žláze produkovat hormony. Lékař může předepsat methimazol nebo propylthiouracil. Jsou bezpečný pro dospělé a děti, stejně jako pro těhotné.
 • Léčba radioaktivním jódem: Tento účinná, jednorázová léčba ničí buňky ve vaší štítné žláze, které produkují hormony štítné žlázy. Radioaktivní jód lze užívat v pilulce nebo v tekuté formě. U většiny lidí, kteří podstoupili léčbu radioaktivním jódem, se rozvine hypotyreóza, která se léčí snadněji než hypertyreóza. Léčba hypotyreózy jednoduše zahrnuje užívání pokračující denní tablety doplňku štítné žlázy.
 • Chirurgická operace: Odstranění štítné žlázy může vrátit vysoké hladiny hormonů na standardní úrovně. Pokud je po této operaci odstraněna celá vaše žláza, častým vedlejším účinkem je rozvoj hypotyreózy. To se léčí snadněji než hypertyreóza.

Při projednávání možností léčby s lékařem nezapomeňte sdílet svou anamnézu a také léky, které v současné době užíváte.

Léčba hypotyreózy

Léky mohou zmírnit příznaky hypotyreózy. Levothyroxin je lék používaný lékaři k vyrovnání vašich hormonů. Je to syntetická verze hormonu T4. Napodobuje funkci T4 a může pomoci vrátit vaše hormony na doporučené hladiny.

Může trvat několik týdnů, než se vaše hormony vyrovnají. Jakmile se objeví, vaše příznaky by měly vymizet nebo být sníženy na zvládnutelnou úroveň.

Promluvte si s lékařem, pokud zaznamenáte jakékoli příznaky zvýšení tělesné hmotnosti, citlivosti na teplotu nebo deprese.

Lékař bude používat krevní testy ke sledování hladin hormonů štítné žlázy a podle výsledků může upravit dávku.

Mohou léky na štítnou žlázu způsobit problémy s rovnováhou?

Lék levothyroxin může někdy způsobit závratě a rozmazané vidění. Pokud k tomu dojde, promluvte si s lékařem. Mohou být schopni upravit vaši dávku a snížit nežádoucí účinky.

Jak se diagnostikují poruchy štítné žlázy?

Pokud máte podezření, že vaše hladina štítné žlázy je příliš vysoká nebo příliš nízká, lékař provede fyzickou prohlídku a zkontroluje vaši anamnézu. Budou také kontrolovat fyzické příznaky, jako je suchá kůže a změněná srdeční frekvence.

Krevní test je nejpřesnější způsob, jak testovat stav štítné žlázy. Během tohoto testu množství hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH) indikuje funkci vaší štítné žlázy.

 • Hypotyreóza: Pokud vaše štítná žláza neprodukuje dostatek hormonů, vaše hladiny TSH budou vysoké.
 • Hypertyreóza: Pokud vaše štítná žláza produkuje příliš mnoho hormonů, vaše hladiny TSH budou nízké.
Stav štítné žlázy TSH T4 T3
Hypertyreóza (neléčená) nízký vysoký vysoký
Hypotyreóza (neléčená) vysoký nízký nízké nebo normální

Závratě a pocity nerovnováhy mohou být způsobeny neléčenými komplikacemi poruch štítné žlázy, jako je hypertyreóza a hypotyreóza.

Hypertyreóza a hypotyreóza jsou léčitelné. Příznaky se zmenší nebo úplně zmizí, jakmile se hladiny hormonů štítné žlázy vrátí do standardního rozmezí.

Stojí za zmínku, že léky na hypotyreózu mohou také způsobit závratě. Pokud je to váš případ, poraďte se s lékařem. Mohou vám upravit úrovně dávkování podle potřeby.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY