Může ztučnělá játra způsobit náhlou smrt?

Ztukovatění jater samo o sobě pravděpodobně nezpůsobí náhlou smrt.

Játra jsou primárním detoxikačním orgánem vašeho těla. Provádí mnoho životně důležitých funkcí, včetně odstraňování odpadu a bakterií z krevního řečiště a odbourávání tuků.

Co se ale stane, když vaše játra začnou hromadit vlastní tuk? Může fungovat dál? Můžete náhle zemřít na ztučnění jater?

Pojďme se hlouběji podívat na to, jak vás může ztučnění jater ovlivnit.

Může ztučnění jater způsobit náhlou smrt?

U většiny lidí je velmi nepravděpodobné, že by ztučnění jater způsobilo náhlou smrt.

Ztukovatění jater má spektrum závažnosti, od jednoduchého ztučnění jater až po nejzávažnější formu, známou jako cirhóza. Neléčená cirhóza vede k selhání jater – a tím ke smrti – ale cirhóza se obvykle nepovažuje za „náhlou“ smrt.

Celkově jsou nějaké důkaz což naznačuje, že existují potenciální mechanismy náhlé smrti u lidí s tukovým onemocněním jater. Je však zapotřebí dalšího výzkumu na toto téma, aby se zjistilo, zda je to pravda a jaká jsou rizika.

Přesto mnoho odborníků tvrdí, že ztukovatění jater samo o sobě není adekvátní samostatnou příčinou smrti. Ve skutečnosti je nealkoholické ztučnění jater (NAFLD) typicky příznakem základní poruchy, jako je cukrovka, která může být primární příčinou smrti.

Co je ztučnění jater?

Stejně jako vaše tělo může hromadit přebytečný tuk, mohou to být i vaše játra.

Zdravá játra obsahují malé množství tuku. Tukové onemocnění jater neboli steatóza nastává, když se nahromadí příliš mnoho tuku, který dosahuje přibližně 5 % až 10 % hmotnosti vašich jater.

Existují dva primární typy ztučnění jater: nealkoholické ztučnění jater (NAFLD) a ztučnění jater související s alkoholem. Nadměrná konzumace alkoholu způsobuje ztučnění jater související s alkoholem.

NAFLD je velmi častý, postihující 25 % populace na celém světě, zatímco ztučnění jater související s alkoholem postihuje až 2,5 % obecné populace.

Co je nealkoholické ztučnění jater (NAFLD)?

NAFLD je ztučnění jater, které není způsobeno velkou konzumací alkoholu. Spíše je to spojeno s metabolickým syndromem. Stavy jako obezita, vysoký cholesterol a cukrovka 2. typu to zhoršují.

Strava s vysokým obsahem cukru a zpracovaných sacharidů, stejně jako sedavý způsob života může zvýšit riziko NAFLD u dětí i dospělých.

Obecně platí, že ztučnění jater spadá do různých úrovní závažnosti (od mírné po těžkou):

  • Jednoduché ztučnění jater nebo steatóza: Jedná se o abnormální, ale do značné míry neškodné nahromadění tuku. Když lidé odkazují na NAFLD, je to obecně to, co mají na mysli.
  • Nealkoholická steatohepatitida (NASH): To zahrnuje extra tuk plus známky zánětu a poškození jaterních buněk. NASH je spojen s inzulínovou rezistencí. Mnoho odborníků ji považuje za jaterní složku metabolického syndromu. O 1,5 % až 6,5 % dospělých ve Spojených státech má NASH.
  • Fibróza: Došlo ke ztluštění nebo zjizvení jaterní tkáně.
  • Cirhóza: Když rozsáhlá jizva nahradí zdravou tkáň, játra přestanou fungovat. Toto je těžké, pozdní stadium onemocnění jater.

Je ztučnění jater vždy smrtelné?

Ne. Většinu lidí s onemocněním ztučnění jater to neovlivní. Počátečním stádiím ztučnění jater můžete předejít a dokonce je zvrátit změnou životního stylu, jako je vyhýbání se alkoholu nebo hubnutí.

U některých lidí s tímto onemocněním se však ztučnění jater v průběhu času zhoršuje. Neléčená cirhóza nakonec vede k selhání jater nebo rakovině jater.

Jaké jsou konečné fáze ztučnění jater?

Termín „konečné stádium onemocnění jater“ označuje pokročilé stádium cirhózy.

V tomto stavu tvrdá zjizvená tkáň nahradila velkou část zdravé jaterní tkáně, což vede k významné ztrátě funkce jater. Cirhóza může také vést k rakovině jater.

Jaká je hlavní příčina úmrtí u lidí s NAFLD?

Když lidé zemřou na ztučnění jater v raném stádiu, je to často způsobeno základním onemocněním, jako je kardiovaskulární onemocnění. Pokud však máte onemocnění jater v pozdní fázi, je často primární příčinou smrti.

A studie 2019 se podíval na údaje o úmrtích souvisejících s NAFLD od roku 2007 do roku 2016 ve Spojených státech. Výzkumníci zjistili, že cirhóza byla nejčastější příčinou úmrtí, následovaná kardiovaskulárními chorobami.

Možnosti léčby ztukovatění jater

Neexistuje žádný lék speciálně na tukové onemocnění jater. Počáteční stadia onemocnění jsou obvykle zvládnuta nebo zvrácena vyhýbáním se alkoholu, konzumací stravy bohaté na živiny a cvičením.

Váš lékař však může předepsat léky ke zvládnutí jakýchkoli stavů, které přispívají ke ztučnění jater, jako jsou:

  • cukrovka
  • vysoký cholesterol
  • vysoké triglyceridy

Krevní test prokazující vysoké hladiny jaterních enzymů je známkou toho, že jsou vaše játra v tísni.

K potvrzení diagnózy může lékař předepsat:

  • ultrazvuk nebo CT vyšetření, abyste získali obraz vašich jater
  • jaterní biopsie (vzorek tkáně), aby se zjistilo, jak daleko stav pokročil
  • FibroScan (specializovaný ultrazvuk) ke stanovení hladiny tuku a jizvy v játrech (toto se někdy používá místo jaterní biopsie)

Jakmile ztučnění jater dosáhne úrovně závažnosti cirhózy, jedinou léčbou je transplantace jater. Tato léčba však není zaručena: Nabídka vhodných dárců je malá ve srovnání s počtem lidí, kteří potřebují transplantaci jater.

souhrn

Ztukovatění jater má spektrum závažnosti, od jednoduchého ztučnění jater až po cirhózu.

V počátečních stádiích je nepravděpodobné, že by ztučnění jater způsobilo náhlou smrt. Pokud dojde k úmrtí, je to pravděpodobně z jiného základního stavu.

V průběhu času může neléčené ztučnění jater, které vede k cirhóze, způsobit smrt prostřednictvím selhání jater, ale obvykle se nejedná o náhlou smrt.

Pokud máte obezitu nebo pravidelně pijete hodně alkoholu, zvažte provedení jaterního testu, který otestuje zdraví vašich jater. Dobrou zprávou je, že se změnami životního stylu je časné stadium ztučnění jater léčitelné a dokonce reverzibilní.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY