Můžete mít mírný případ pásového oparu?

Je možné mít mírný případ pásového oparu a pociťovat pouze mírné brnění nebo svědění bez bolestivých puchýřů. Lidé mladší 50 let se zdravým imunitním systémem mívají mírnější příznaky.

Pásový opar, nazývaný také pásový opar, je onemocnění, které způsobuje bolestivou kožní vyrážku. Je možné mít pouze šindele a zkušenosti mírné příznaky jako brnění nebo mírné svědění. Ale i mírný případ pásového oparu může trvat několik týdnů.

V tomto článku prozkoumáme, jak vypadá mírný případ pásového oparu a jak vypadá a jak dlouho trvá a jak jej nejlépe léčit.

Jak vypadá a jak vypadá mírný případ pásového oparu?

Mírný případ pásového oparu může znamenat, že se u vás objevil pásový opar bez bolestivé vyrážky nebo puchýřů naplněných tekutinou. Ačkoli mírné případy mohou mít vyrážku, obvykle je méně lézí, méně zarudnutí a není to tak bolestivé.

Mírné příznaky mohou zahrnovat pocit brnění na kůži nebo mírné svědění, které se obvykle nachází na žaludku nebo trupu. Obvykle se dá zmírnit pomocí volně prodejných (OTC) léků proti bolesti nebo zklidňujících pleťových vod.

Můžete dostat pásový opar, pokud jste byli očkováni proti pásovému oparu?

Ačkoli vakcína proti pásovému oparu (Shingrix) pomáhá snižovat riziko pásového oparu většina lidé, je stále možné zažít propuknutí pásového oparu po jeho obdržení. Ale příznaky jsou obecně méně závažné a netrvají tak dlouho.

The Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučuje, aby se dospělí starší 50 let (a dospělí s oslabeným imunitním systémem starší 19 let) nechali očkovat proti pásovému oparu, i když:

  • měl předtím pásový opar
  • dostal vakcínu Zostavax (starší, méně účinná vakcína proti pásovému oparu, která byla stažena z trhu v roce 2020)
  • dostal vakcínu Varicella-zoster (plané neštovice).

Jak dlouho trvá mírný případ pásového oparu?

Většina případů pásového oparu trvá 3 až 5 týdnů.

Mírné případy mohou trvat 2 týdny do úplného vyřešení. Mírná vyrážka začíná jako malé červené skvrny a rychle se rozvíjí do puchýřků naplněných tekutinou nazývaných vezikuly. Vezikuly – které mohou svědit nebo bolet – často praskají a pak zasychají do strupů.

Potřebujete vyhledat lékaře pro mírný případ pásového oparu?

Pokud vaše příznaky nezpůsobují velkou bolest nebo nepohodlí a lze je zmírnit volně prodejnými léky (jako Tylenol nebo Advil), konzultace s lékařem nemusí být nutná.

Je však důležité zajistit, aby se příznaky nezhoršovaly nebo aby se v blízkosti vašeho obličeje neobjevila vyrážka, která by mohla být vážná.

Jak léčit mírný případ pásového oparu doma

Kromě užívání volně prodejných léků proti bolesti můžete mírné příznaky pásového oparu léčit domácími prostředky ke zmírnění svědění, jako jsou:

  • chladivé obklady
  • kalamín nebo jiné uklidňující vody

  • ovesné koupele

Nošení volného oblečení s přírodními vlákny může pomoci vyhnout se podráždění pokožky. Konzumace potravin s vysokým obsahem vitamínů A, B12, C a E může pomoci posílit imunitní systém.

Může se zpočátku mírný případ pásového oparu změnit v těžší případ?

Je možné, že mírné příznaky pásového oparu se vyvinou do závažnějších příznaků. Může se například rozšířit mírná vyrážka a mohou se vytvořit bolestivé puchýře naplněné tekutinou. Lidé starší 60 let s oslabeným imunitním systémem jsou vystaveni vyššímu riziku této události.

Na pásový opar neexistuje žádný lék, ale existují možnosti léčby. Pro mírné případy pásového oparu mohou být lidem předepsány antivirové léky 60 let věku nebo starší, kteří mají:

  • oslabené imunitní systémy
  • onemocnění, jako je HIV, které oslabují imunitní systém
  • vyrážka, která se šíří do oblastí mimo žaludek nebo trup

Je možné mít pouze mírný případ pásového oparu a zkušenosti mírné příznaky jako brnění nebo mírné svědění. Ale i mírný případ pásového oparu může trvat až 2 týdny.

Lidé mladší 50 let se zdravým imunitním systémem mají tendenci pociťovat mírnější příznaky pásového oparu. I když neexistuje žádný lék na pásový opar, existuje možnosti léčby a domácí prostředky, které mohou pomoci zmírnit nepohodlí mírných příznaků.

Pokud jste v minulosti měli pásový opar, a vakcína proti pásovému oparu (Shingrix). může pomoci předejít budoucímu výskytu onemocnění.

Očkování pomáhá snižovat riziko pásového oparu většina pacientů. Je však stále možné zažít propuknutí pásového oparu po podání vakcíny, ačkoli příznaky jsou obecně méně závažné a netrvají tak dlouho.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY