Můžete se v létě nastydnout?

Co je to letní nachlazení?

Letní nachlazení je prostě běžné nachlazení, které chytíte během léta. Někteří lidé si mohou myslet, že se můžete nachladit pouze v zimě. Jiní mohou také zaměnit letní nachlazení za jiné problémy, jako jsou alergie. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, že venku nemusí být zima, aby se člověk nachladil.

Pokud se v létě nastydnete, bude to přesně jako nachlazení v zimě. I když je venku horko, rhinovirus, který způsobuje běžné nachlazení, se může stejně snadno šířit a nakazit lidi.

Jak můžeš říct, že to není alergie?

Může být obtížné zjistit, zda máte běžné nachlazení nebo letní alergie. Pokud však znáte hlavní rozdíly mezi těmito dvěma, může být snadné rozlišit jeden od druhého:

Budete mít jiné příznaky

Rýma a alergie mají společné rysy jako kýchání, rýma, ucpaný nos a svědění nebo bolest v krku. Ale nachlazení bude také zahrnovat další příznaky, jako je kašel, pocení a horečka.

Alergie vydrží déle

Zmizely vaše příznaky po jednom až dvou týdnech? Pokud ano, pravděpodobně jste prodělali letní nachlazení. Pokud příznaky přetrvávají déle než dva týdny a nezmizí, pravděpodobně máte co do činění s alergií.

Příznaky budou kolísat

Podobně, pokud se vaše příznaky změní v závažnosti – začnou mírné, zhorší se a pak se vrátí k mírným (nebo úplně zmizí) – máte co do činění s nachlazením. Alergie bývají konzistentní a přetrvávající.

Nástup příznaků je různý

U nachlazení obvykle zaznamenáte nástup každého jednotlivého příznaku v různých časech. Při alergiích přijdou všechny najednou.

Příznaky se mění, když cestujete

Pokud cestujete z jednoho typu regionu do druhého a příznaky se zlepšují (nebo zhoršují), je pravděpodobnější, že máte alergie. To platí zejména v případě, že cestujete z jednoho místa na druhé s velmi odlišnými opylujícími rostlinami a potenciálními alergeny.

Výtok z nosu bude jiný

Protože nachlazení je infekce, hlen po smrkání bude hustý a nazelenalý nebo nažloutlý. Při alergiích bude hlen průsvitný a obvykle řidší konzistence.

Jaké jsou nejlepší prostředky?

Mnoho klasických zimních nachlazení se samozřejmě vztahuje i na letní nachlazení. K léčbě letní rýmy:

  • Odpočinout si. Dbejte na dostatek odpočinku a spánku. Vyhněte se nadměrné aktivitě a stresu, které by mohly napadnout imunitní systém. I když je léto plné lákavých outdoorových aktivit, možná budete muset zůstat uvnitř a odpočívat po dlouhou dobu.
  • Zůstaňte vyživení a hydratovaní. Pijte hodně tekutin, zejména vody. Vyhněte se nápojům, které by mohly dehydratovat, jako je alkohol, káva nebo energetické nápoje. Horké nápoje, jako je čaj, mohou být uklidňující a užitečné při příznacích. Ujistěte se, že váš příjem vitamínů a minerálů je silný, zejména živin podporujících imunitu, jako je železo, vitamín C a zinek.
  • Bylinné přípravky. Byliny nedokážou zabít ani bojovat proti nachlazení. Přesto studie ukazují, že některé mohou podporovat imunitní systém a pomáhají mu lépe bojovat proti nachlazení. Oblíbené bylinky pro boj s rhinovirem jsou echinacea, kořen lékořice, černý bez a česnek.
  • Zvlhčovače a páry. Zvlhčovače nemohou přímo zbavit nachlazení. Mohou však pomoci zmírnit příznaky, zejména rýmu, ucpaný nos, bolest v krku a kašel.

jak dlouho to bude trvat?

Nachlazení v létě bude trvat asi tak dlouho jako jakékoli nachlazení v zimě. V průměru trvá nachlazení celkem asi 10 dní, přičemž symptomy se drasticky zlepšují kolem sedmého dne.

Děti mají tendenci řešit nachlazení mnohem rychleji než dospělí, obvykle za méně než týden. Někteří dospělí se naopak mohou s nachlazením potýkat až dva týdny. To závisí na věku, zdraví, genetice a dalších faktorech.

Čím více se o sebe budete starat a budete používat léky na nachlazení, tím rychleji vaše nachlazení pravděpodobně odezní. Pokud vaše nachlazení trvá déle než dva týdny, navštivte svého lékaře.

Jak můžete předejít letnímu nachlazení?

Neexistuje způsob, jak zcela zabránit nachlazení, ať už v létě nebo v zimě. Existují však způsoby, jak snížit svou šanci na získání.

  • Pečujte o svůj imunitní systém. Existuje mnoho způsobů, jak toho dosáhnout: jíst výživná jídla, vyhýbat se přílišnému stresu a dokonce užívat doplňky stravy, které obsahují přírodní prostředky na posílení imunity.
  • Dopřejte si dostatek spánku. Dostatek spánku je nezbytný pro každodenní resetování imunitního systému, aby správně fungoval.
  • Umyj si ruce. Dbejte na to, abyste si myli ruce, zejména na toaletách veřejných prostor a v oblastech, kde se mohou vyskytovat patogeny.
  • Vyhněte se těm, kteří jsou nachlazení. Pokud víte, že je někdo nachlazený, vyhněte se kontaktu s ním. Pokud se k nim přiblížíte nebo se jich dotknete, nezapomeňte se poté rychle umýt.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY