Můžete zabít vši fénováním vlasů?

I když je pravda, že teplo zabíjí vši a jejich vajíčka (hnidy), fénování vlasů vašich nebo vašich dětí k odstranění vší může být neúčinné a dokonce nebezpečné.

Veš dětská je parazitický hmyz, který lidé mohou najít ve vlasech, obočí nebo řasách. Přestože nešíří nemoci, živí se vaší krví a lidé si je mohou rychle předávat.

Je jich mnoho efektivní způsoby zbavit se vší a mnoha způsobů, které mohou být neúčinné a způsobit více škody než užitku.

Podívejme se, zda fénování vlasů zabíjí vši, účinná léčba vší a kdy kontaktovat lékaře.

Může teplo z fénu zabít vši?

V současné době je málo výzkumů o tom, zda teplo z fénu může zabít vši. Například studie z roku 2006 ukázala slibná. Zjistilo se, že horký vzduch testovaný z různých zdrojů měl různé úrovně účinnosti při zabíjení vší.

Vědci se shodují, že horký vzduch při teplotách vyšších než 130 °F (54 °C) zabíjí vši a jejich vajíčka. Vzduch musí při této teplotě proudit po dobu 5 minut nebo déle. Ale tato úroveň tepla v blízkosti pokožky hlavy může způsobit nepohodlí, bolest a popáleniny, když je blízko pokožky hlavy déle než několik sekund.

Navíc malathionové mléko, lék používaný k léčbě vší, nebezpečně reaguje na teplo. Při používání pleťové vody nemíchejte léčebné metody, nekuřte a nenechávejte nikoho v místnosti kouřit. Udržujte jej mimo zdroje tepla, jako je oheň nebo kamna, a odpojte zařízení, jako jsou kulmy, vysoušeče vlasů a ohřívače.

Zabíjí fénování vši vajíčka?

Vejce, zvané hnidy, zemřít při vysokých teplotách. Proto odborníci doporučují prát a sušit oblečení, ručníky a ložní prádlo, které osoba se vši používá, v horkovodních a horkovzdušných sušičkách.

Fénování může zabít hnidy. Ale teplo potřebné k jejich zabití – nad 130 °F (54 °C) po dobu delší než 5 minut – by mohlo popálit pokožku hlavy.

Může teplo zabít vši?

Vysoké teplo může zabíjet vši při aplikaci na postiženou oblast déle než 5 minut. Teplota požadovaná pro účinné ošetření musí být vyšší než 130 °F (54 °C). To je důvod, proč odborníci doporučují prát oblečení a ložní prádlo, které mohou mít vši, na vysokých tepelných cyklech.

Účinná léčba k hubení vší

Existují účinné volně prodejné (OTC) léčby, léky na předpis a další metody odstraňování vší.

OTC léčby

OTC léčba vší, jako je pyrethrin (Rid) a permethrin (Nix), jsou organické sloučeniny. V podstatě se jedná o neurotoxiny, které způsobují smrt a paralýzu vší.

Lidé alergičtí na ambrózii mohou mít alergické reakce na tyto léčby, ale riziko je nízké. Nicméně, protože jsou to neurotoxiny, používejte tyto léčby opatrně, abyste se vyhnuli nežádoucím účinkům.

Léky na předpis

Pokud vám domácí péče nepomůže zbavit se vší, může vám lékař předepsat několik možností léků. Tyto zahrnují:

 • Malathion 0,5% lotion (Ovide): Ve srovnání s ošetřeními, jako je Nix, má vyšší účinnost. Ale je vysoce hořlavý.
 • Spinosad 0,9% suspenze (Natroba): Spinosad je prokazatelně účinný a schválený FDA k hubení několika druhů hmyzu, včetně mnoha druhů vší. Odborníci tuto léčbu nedoporučují dětem mladším 6 měsíců.
 • Lindane lotion: To se ukázalo jako účinné a schváleno FDA pro použití u dospělých, ale Americká akademie pediatrů nedoporučuje tuto léčbu dětem.
 • Ivermectin 3 miligramová tableta: Ivermektin, anthelmintikum, způsobuje paralýzu a smrt vší. Odborníci jej doporučují pouze v případě, že jiné dostupné způsoby léčby vši účinně neodstraňují. Existují obavy, že perorální ivermektin může procházet hematoencefalickou bariérou a že děti mohou mít nežádoucí reakci.

Mokré česání

Česání mokrých vlasů je stále jedním z nejúčinnějších způsobů odstranění vší a hnid. Chcete-li vyzkoušet mokré česání, postupujte podle následujících kroků:

 1. Nastříkejte na vlasy vodou nebo opláchněte léčivý šampon.
 2. Oddělte malé části vlasů a pročesejte je hřebenem na vši nebo hnidy s jemnými zuby. Kovové hřebeny mohou fungovat nejlépe. Stříkání bílého octa na vlasy při česání může uvolnit hnidy z vlasového stonku.
 3. Vytáhněte hnidy z vlasového stvolu s rukavicemi nebo bez nich.
 4. Umístěte hnidy a vši na papírový kapesník a spláchněte jej do záchodu.
 5. Umyjte si ruce a vydrhněte pod nehty.

Dušení vší

Dušení vší může být dalším účinným způsobem, jak je odstranit. Chcete-li vši udusit, můžete zkusit následující kroky:

 1. Rozdělte vlasy a naneste olivový olej na pokožku hlavy u kořínků vlasů.
 2. Olej zapracujte do kořínků vlasů, poté naneste sprchovou čepici nebo jinou nepropustnou pokrývku hlavy. Olivový olej odřízne vši kyslík a můžete cítit, že se začnou pohybovat. Trvá 6 až 8 hodin, než zemřou.
 3. Při vyčesávání vší a hnid nechte olej na vlasech. Použijte kovový hřeben na vši nebo hnidy s jemnými zuby a propracujte malé části.
 4. Po dokončení česání olej smyjte čistícím šamponem nebo prostředkem na mytí nádobí. Může to trvat více než jedno mytí.
 5. Prohlédněte si suché vlasy pod jasným světlem, zda neobsahují nějaké vynechané hnidy.
 6. Umístěte všechny hnidy na papírový kapesník a vyhoďte ho nebo spláchněte.

Kdy kontaktovat lékaře

Kontaktujte lékaře, pokud je domácí léčba neúčinná nebo příliš zatěžující. Pro léčbu vší existuje lékařská pomoc a lékař může doporučit možnosti.

Odnést

Veš dětská je parazitický hmyz, který se přichytí na vlasové folikuly a rozmnožuje se, klade vajíčka zvaná hnidy. Sají krev a mohou způsobit svědění a nepohodlí, ale nenesou nemoc.

Existuje mnoho způsobů, jak odstranit vši, jedním z nich je teplo. Teplo musí být nad 130 °F (54 °C) po dobu delší než 5 minut, aby se vši zabily. Ale po tak dlouhé době by teplo z fénu mohlo popálit pokožku hlavy.

Léky a topické šampony jsou volně prodejné a na předpis k odstranění vší. Obraťte se na lékaře, pokud u vás domácí léčba nezabírá nebo vás přetěžuje.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY