Můžete zvrátit onemocnění koronárních tepen?

Mnoho lidí je diagnostikováno s onemocněním koronárních tepen (CAD), ale léky a změny životního stylu mohou v některých případech pomoci zpomalit progresi onemocnění.

Onemocnění koronárních tepen je nejčastější forma srdečního onemocnění ve Spojených státech a je způsobena nahromaděním plaku ve vašich srdečních tepnách.

Zatímco tento typ srdečního onemocnění zvyšuje riziko srdečního infarktu v budoucnu, je možné podniknout kroky k částečnému zvrácení onemocnění koronárních tepen. To zahrnuje kombinaci doporučených lékařských zásahů, stejně jako změny stravy a životního stylu.

Jakmile se onemocnění koronárních tepen rozvine, je důležité podniknout takové kroky, aby se minimalizovalo další poškození srdce. Čtěte dále a zjistěte, jak moc je skutečně možné zvrátit poškození srdce a co můžete udělat, abyste zabránili další progresi tohoto závažného, ​​ale běžného srdečního onemocnění.

Je možné zvrátit srdeční onemocnění?

Jakmile vám byla diagnostikována ischemická choroba srdeční (CAD), můžete se zaměřit na provádění změn, které pomohou předejít zhoršení srdečního onemocnění a možným souvisejícím komplikacím, jako je srdeční infarkt a srdeční selhání.

I když neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly, že CAD lze zcela zvrátit, několik věcí může zpomalit jeho progresi.

Léčba ICHS je obvykle léčbou první volby, zejména statiny a inhibitory PCSK9. Oba mohou pomoci zpomalit progresi ICHS a snížit riziko komplikací.

Kromě léků mohou pomoci i změny stravy a zvýšená fyzická aktivita.

Studie z roku 2019 se zabývala potenciálními přínosy „intenzivní úpravy životního stylu“, která zahrnovala dodržování DASH diety a zvýšení fyzické aktivity. Výsledky naznačují, že tyto změny v kombinaci s tradiční léčbou mohou pomoci zpomalit progresi ICHS a snížit plak v tepnách více než samotná tradiční léčba.

Cvičení samo o sobě hraje roli v prevenci rozvoje ICHS a také v prevenci budoucích srdečních příhod u lidí s diagnózou ICHS. Zatímco studie ukázaly protichůdné výsledky ohledně toho, zda cvičení přímo vede k regresi plaku, zdá se, že fyzická aktivita má příznivé účinky na koronární tepny.

Genetika a CAD

Mít v rodinné anamnéze srdeční onemocnění – zejména pokud byl člen rodiny diagnostikován dříve nebo dříve věk 50 let — může také zvýšit vaše riziko rozvoje CAD.

I když nemůžete změnit své geny, můžete se ujistit, že sdělíte svou rodinnou zdravotní anamnézu svému lékaři. Mohou vám pak pomoci zajistit, abyste provedli správné testování, které pomůže odhalit rizikové faktory srdečních onemocnění, jako je vysoký cholesterol.

Pokud již máte ICHS a máte rodinnou anamnézu srdečního onemocnění, promluvte si se svým pečovatelským týmem o dalších krocích, které můžete podniknout ke zvládnutí stavu a snížení rizika komplikací.

Dieta ke zvrácení srdečních chorob

Dieta je kritická při prevenci srdečních onemocnění a také při zvládání ICHS. Nějaký výzkumníci obhajuje rostlinnou stravu a tvrdí, že typická západní strava s masem, mléčnými výrobky a oleji je hlavním příspěvkem k rozvoji CAD.

Záměna živočišných produktů za rostlinné může pomoci, ale není to jediný dietní zásah, který může pomoci zvrátit srdeční onemocnění. Další změny stravy doporučené Americká kardiologická asociace zahrnout:

 • jíst zdravější zdroje bílkovin, jako je výměna červeného a zpracovaného masa za libovou drůbež, ryby a luštěniny
 • jíst různé druhy ovoce a zeleniny
 • výběr celozrnných před bílým chlebem a těstovinami

 • vysazení alkoholu nebo omezení jeho konzumace
 • příprava jídel s malým nebo žádným obsahem soli
 • pomocí netropických rostlinných olejů
 • upřednostňovat minimálně zpracované potraviny

Jaké změny životního stylu můžete udělat, abyste zvrátili srdeční onemocnění?

Spolu se změnami ve stravě může lékař doporučit určité možnosti životního stylu, které můžete začlenit do své každodenní rutiny, abyste pomohli snížit progresi CAD. Mohou zahrnovat:

 • přestat kouřit
 • zvládání stresu
 • pravidelná fyzická aktivita — alespoň 150 minut mírného cvičení týdně podle doporučení Americká kardiologická asociace
 • udržení zdravé hmotnosti

Mohou léky nebo operace zvrátit srdeční onemocnění?

Změny stravy a životního stylu jsou zásadní součástí prevence dalšího poškození vašeho srdce CAD. Stejně důležité je však mluvit s lékařem o možných lékařských zákrocích. Ty mohou zahrnovat léky, operaci nebo obojí.

Léky na CAD

Léky na CAD pomáhají zpomalit progresi onemocnění a zároveň snižují riziko komplikací.

V závislosti na vaší anamnéze a celkovém zdravotním stavu může váš pečovatelský tým předepsat:

 • léky snižující hladinu cholesterolu, jako jsou statiny, inhibitory PCSK nebo ezetimib (Zetia)
 • aspirin, který pomáhá snižovat krevní sraženiny

 • betablokátory, které pomáhají snižovat rychlou srdeční frekvenci a snižují anginu pectoris

 • blokátory vápníkových kanálů ke snížení krevního tlaku a anginy pectoris

 • nitráty, které vám pomohou rozšířit vaše krevní cévy a snížit anginu pectoris

Při projednávání léků nezapomeňte dát svému pečovatelskému týmu vědět o jakýchkoli jiných volně prodejných lécích nebo lécích na předpis, které užíváte, včetně doplňků a vitamínů. To může pomoci zabránit potenciálním lékovým interakcím.

Chirurgie pro CAD

V případě významného nahromadění plaku ve vašich koronárních tepnách může váš lékař doporučit revaskularizaci. Jedná se o postup, který může pomoci obnovit průtok krve do zablokovaných tepen. Obvykle se to provádí pomocí koronární angioplastiky nebo operace bypassu srdce.

V závažných případech zahrnujících srdeční selhání mohou doporučit transplantaci srdce.

Život s ischemickou chorobou srdeční

Nejsi sám; Tisíce lidí na celém světě žijí s ischemickou chorobou srdeční. Možná zjistíte, že zapojení do komunity nejen usnadňuje dodržování vašich dietních a cvičebních cílů, ale může také pomoci vašemu duševnímu zdraví.

Promluvte si se svým lékařem nebo kardiovaskulárním týmem o místních zdrojích nebo se podívejte na některou z těchto webových stránek:

 • Spravované srdce
 • WomenHeart
 • American Heart Association | Události
 • American Heart Association | Podpora pečovatele
 • British Heart Foundation

CAD je běžné srdeční onemocnění, které zahrnuje hromadění plaku ve vašich tepnách, což ztěžuje fungování vašeho srdce. To může také zvýšit vaše riziko srdečního infarktu.

I když neexistuje způsob, jak stav zcela zvrátit, léky a změny životního stylu mohou výrazně zpomalit progresi onemocnění a snížit riziko komplikací.

Pokud máte obavy ohledně svého současného léčebného plánu a plánu péče o zdraví srdce, promluvte si s lékařem o způsobech, jak můžete pomoci snížit riziko další progrese srdečního onemocnění. Vyhledejte pohotovostní lékařskou péči, pokud pociťujete bolest na hrudi nebo jiné možné příznaky srdečního infarktu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY