Mýty a mylné představy typu 2

Zatímco blízko 10 procent Američanů trpí cukrovkou, existuje mnoho dezinformací o této nemoci. To platí zejména pro diabetes 2. typu, nejběžnější formu cukrovky.

Zde je devět mýtů o diabetu 2. typu – a fakta, která je odhalují.

1. Cukrovka není vážné onemocnění.

Cukrovka je závažné, chronické onemocnění. Ve skutečnosti dva ze tří lidí s cukrovkou zemřou na kardiovaskulární epizody, jako je infarkt nebo mrtvice. Diabetes lze však kontrolovat správnými léky a změnami životního stylu.

2. Pokud máte nadváhu, automaticky dostanete cukrovku 2. typu.

Nadváha nebo obezita je vážným rizikovým faktorem, ale existují i ​​​​jiné faktory, které vás vystavují zvýšenému riziku. Mít v rodinné anamnéze cukrovku, vysoký krevní tlak nebo sedavý způsob života jsou jen některé z těchto dalších faktorů.

3. Cvičení, když máte cukrovku, jen zvyšuje vaše šance na nízkou hladinu cukru v krvi.

Nemyslete si, že jen proto, že máte cukrovku, můžete vynechat cvičení! Cvičení je zásadní pro kontrolu diabetu. Pokud užíváte inzulín nebo léky, které zvyšují produkci inzulínu v těle, musíte vyvážit cvičení s léky a dietou. Poraďte se se svým lékařem o vytvoření cvičebního programu, který je vhodný pro vás a vaše tělo.

4. Inzulín vám ublíží.

Inzulín je záchranář, ale pro některé lidi je také obtížné ho zvládnout. Nový a vylepšený inzulín umožňuje mnohem přísnější kontrolu hladiny cukru v krvi s nižším rizikem nízké nebo vysoké hladiny cukru v krvi. Testování hladiny cukru v krvi je však jediný způsob, jak zjistit, jak pro vás váš léčebný plán funguje.

5. Cukrovka znamená, že vaše tělo neprodukuje dostatek inzulínu.

Lidé s diabetem 2. typu mají obvykle dostatek inzulínu, když jsou poprvé diagnostikováni. Inzulin prostě nefunguje správně. To znamená, že inzulín nezpůsobuje, že jejich buňky absorbují glukózu z potravy. Nakonec může slinivka přestat produkovat dostatek inzulínu, takže budou potřebovat injekce.

Ti s prediabetem často produkují dostatek inzulínu, ale buňky těla jsou vůči němu odolné. To znamená, že cukr se nemůže přesunout z krve do buněk. Postupem času není slinivka schopna produkovat dostatek inzulinu k udržení hladiny cukru v krvi v normálním rozmezí. To může způsobit, že se z prediabetu dostanete do diabetu 2. typu.

6. Diabetes vyžaduje dávat si injekci.

Zatímco injekční léky vyžadují výstřely, existuje mnoho dalších léčebných postupů. Patří mezi ně inzulínová pera, měřiče cukru v krvi a perorální léky, které nevyžadují injekce.

7. Vždy poznám, kdy je můj cukr vysoký nebo nízký, takže to nepotřebuji testovat.

Nemůžete se spolehnout na to, jak se cítíte, pokud jde o hladinu cukru v krvi. Můžete pociťovat třes, točení hlavy a závratě, protože máte nízkou hladinu cukru v krvi, nebo můžete mít rýmu nebo chřipku. Můžete hodně močit, protože máte vysokou hladinu glukózy nebo protože máte infekci močového měchýře. Čím déle máte cukrovku, tím méně přesné jsou tyto pocity. Jediný způsob, jak to zjistit jistě, je zkontrolovat hladinu cukru v krvi.

8. Lidé s cukrovkou nemohou jíst sladkosti.

Není důvod, proč by lidé s diabetem 2. typu nemohli jíst sladkosti, pokud zapadají do normálního jídelníčku. Snažte se však jíst malé porce a zařazujte je k ostatním jídlům. To může pomoci zpomalit trávení. Vysoce slazené nápoje a dezerty se tráví rychleji a mohou způsobit rychlý nárůst hladiny cukru v krvi. Když budete jíst ve velkém množství nebo sami, mohou sladkosti zničit hladinu cukru v krvi.

9. Být na inzulínu znamená, že nemusíte dělat žádné změny životního stylu.

Když jste poprvé diagnostikováni, může být hladina cukru v krvi dostatečně kontrolována dietou, cvičením a perorálními léky. Nakonec však vaše léky nemusí být tak účinné, jak byly, a pravděpodobně budete potřebovat injekce inzulínu, které vám pomohou kontrolovat hladinu cukru v krvi. Řízení diety a cvičení pomocí inzulínu je velmi důležité, aby se hladina cukru v krvi udržela v cílovém rozmezí a aby se předešlo komplikacím.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY