Nalezení správného terapeuta pro bipolární poruchu

Terapie je nesmírně užitečná pro zvládnutí bipolární poruchy. Ale najít toho správného terapeuta může být skličující.

kde začít? Jak poznáte, že jste našli toho pravého, a jak poznáte, že je čas vidět někoho nového?

Přečtěte si konkrétní tipy, jak najít toho správného terapeuta pro vás.

Kde začít

Za prvé, „buďte na sebe hrdí, že jste oslovili,“ říká Melissa Hochbaum Strauss, LPC, terapeutka na Maven, virtuální klinice pro zdraví žen a rodiny. Děláte silný krok ke svému duševnímu zdraví a je důležité si to uvědomit.

Při hledání terapeuta v rámci léčby bipolární poruchy byste měli zvážit všechny své možnosti. Pokud je to možné, možná budete chtít pohovor s několika lékaři, než se rozhodnete.

Samozřejmě vždy máte možnost vyzkoušet někoho nového, pokud se necítíte dobře s prvním terapeutem, se kterým se setkáte. Během hledání můžete vyzkoušet následující strategie:

Požádejte o doporučení

Máte-li lékaře primární péče nebo jiného lékaře, kterému důvěřujete, požádejte ho o doporučení k léčbě. Možná znají někoho, kdo má zkušenosti s léčbou bipolární poruchy.

“[Doctors typically] mít síť poskytovatelů, které znají a mohou pravděpodobně doporučit výchozí bod,“ říká Silvi Saxena, MSW, LSW, sociální pracovnice a profesionálka v oblasti klinického traumatu, která se specializuje na úzkost, depresi a emoční regulaci.

Kontaktujte kliniku nebo lékařské centrum

Ověřte si, zda v blízkých lékařských střediscích je ambulantní psychiatrické nebo poradenské oddělení.

Pokud hledáte levnější variantu, zkuste tréninkovou kliniku na vysoké škole nebo univerzitě. Studentští terapeuti jsou pod pečlivým dohledem licencovaných lékařů a profesorů.

Kolik stojí terapie?

Možná budete muset zaplatit za terapii předem, i když máte zdravotní pojištění. Plány s vysokou spoluúčastí nepokryjí žádné zdravotní náklady, dokud nebude splněna spoluúčast. Do té doby budete muset za své návštěvy u terapeuta platit z vlastní kapsy.

Typický terapeut si bude účtovat mezi 65 a 200 dolary za sezení. Ve většině oblastí jsou náklady na terapii asi 100 až 200 USD. Ve velkých metropolitních oblastech může být vyšší a specializovaní terapeuti si také mohou účtovat více.

Informujte se u pacientských organizací

Požádejte své místní sdružení pro duševní zdraví o doporučení terapeutů nebo vyhledejte v adresářích těchto národních organizací:

 • Aliance pro podporu deprese a bipolární podpory (DBSA)
 • Národní aliance pro duševní zdraví (NAMI)
 • Mezinárodní bipolární nadace (IBPF)

Můžete také zvážit připojení k podpůrné skupině pro bipolární poruchu a požádat členy o místní doporučení nebo online možnosti.

Na co se potenciálního terapeuta zeptat

Vanessa Kennedy, PhD, ředitelka psychologie v Driftwood Recovery, navrhuje zeptat se potenciálních terapeutů na jejich přístup k léčbě bipolární poruchy. „Ujistěte se, že jsou obeznámeni s praktikami založenými na důkazech a… [that they’re] obhájkyně léků,“ říká.

I když neexistuje jediný přístup k léčbě bipolární poruchy, léky mohou být podle NAMI mocným nástrojem, který vám pomůže zvládnout vaše příznaky, včetně změn nálady a manických epizod.

Pokud jsou léky součástí vašeho léčebného plánu – a pravděpodobně bude – je důležité, aby vás váš terapeut podpořil v jejich užívání a poskytl vám strategie, které vám pomohou dodržet váš plán.

Stručně řečeno, možná se budete chtít zeptat potenciálního terapeuta:

 • Jaké typy terapií používáte k léčbě bipolární poruchy?
 • Myslíte si, že léky jsou důležité?
 • Jak obvykle pracujete s lidmi, kteří mají bipolární poruchu?

Typy účinné terapie pro bipolární poruchu

„Bipolární porucha je biologicky založená nemoc, která dobře reaguje na léky, zvládání stresu a spánkovou hygienu,“ poznamenává Kennedy.

Několik typů terapií obsahuje prvky, které mohou pomoci s těmito aspekty. Příklady:

 • Kognitivně behaviorální terapie (CBT): Tento typ terapie vám pomůže identifikovat a změnit neužitečné myšlenkové vzorce a chování a také najít řešení, jak se s příznaky vyrovnat.
 • Terapie zaměřená na rodinu: Tento typ vás a vaše blízké učí lépe porozumět vašim příznakům a spouštěčům a vytvořit plán pro prevenci a snížení epizod.
 • Interpersonální a sociální rytmická terapie: Tato terapie zahrnuje vytváření zdravých rutin kolem spánku a dalších oblastí, které mohou vyvolat vaše příznaky, a také zlepšení vašich vztahů.
 • Dialektická behaviorální terapie: Jedná se o typ terapie založené na důkazech, která se specificky zaměřuje na emoce. Zahrnuje individuální a skupinovou terapii, která vám pomůže zvládat silné emoce, výkyvy nálad (od těžké deprese po mánii) a sebevražedné myšlenky.

Skupinová terapie

Podle a přehled 39 studiíLéčba bipolární poruchy může být zvláště užitečná, pokud se provádí v rodinném nebo skupinovém prostředí.

Vlastnosti terapeuta, které je třeba hledat

Potřeby a preference každého člověka jsou jiné. Možná zjistíte, že terapeut, který vám byl doporučen, není tou správnou volbou, a to je v pořádku.

Můžete také zvážit možnost vyzkoušet terapeuta. Není neobvyklé cítit se trapně nebo nejistě ohledně svého terapeuta, když začínáte sezení, takže tomu možná budete muset dát nějaký čas.

Kromě toho, že máte zkušenosti s prací s lidmi s bipolární poruchou, jsou následující vlastnosti dobrým znamením, které byste měli u terapeuta hledat.

Je ochoten spolupracovat s ostatními

Je důležité, aby byl váš terapeut ochotný spolupracovat s dalšími poskytovateli, říká Kennedy.

„Například předpokládejme, že máte zdravotní problémy nebo nežádoucí vedlejší účinky bipolárních léků. V takovém případě musí být váš terapeut otevřený spolupráci s vaším psychiatrem nebo lékařem primární péče na léčebném plánu, který vám vyhovuje,“ říká.

Terapii vnímá jako partnerství

Terapie je nejužitečnější, když jste vy a váš terapeut na stejné vlně a pracujete na stejných cílech. Když hledáte terapeuta nebo s ním začínáte spolupracovat, zeptejte se sami sebe:

 • Ptal se terapeut na mé cíle?
 • Odpovídají na mé otázky a obavy?
 • Ptají se na můj názor a pohled?
 • Cítíte terapii jako spolupráci mezi námi dvěma?
 • Chová se terapeut jako autorita nebo se zdá uražený nebo uzavřený, když se ptám?

Plně se věnuje terapii

Aby se ujistil, že je váš terapeut plně zapojen, Strauss navrhuje hledat tyto příznaky:

 • Když mluvíte, navážou oční kontakt a nakloní se k vám.
 • Pamatují si informace, které jste sdíleli v minulosti.
 • Skutečně poslouchají, co chcete říct.
 • Zapojují se do vaší rodiny nebo pečovatelů, pokud jsou zapojeni.

Vyzařuje empatii a důvěru

Podle Kennedyho k pozitivním výsledkům terapie dochází, když terapeuti mají soucit, empatii a respekt ke svým klientům.

Podle jejích klinických zkušeností klienti, kteří vidí výhody ve svém duševním zdraví, také důvěřují svým terapeutům a věří, že mají na mysli svůj nejlepší zájem.

Známky, že je čas změnit terapeuta

Jak poznáte, že je čas najít nového terapeuta? Podle Saxeny je možná čas přejít, když máte pocit:

 • z terapie toho moc nezískáš
 • nerosteš
 • vaše očekávání nejsou naplněna nebo dokonce řešena

Terapeuti, kteří se pro vás nehodí, mohou:

 • vypadají roztržitě a jako by se soustředili jinde
 • běžně zapomeňte na důležité věci, které jste řekli o sobě, svých zkušenostech nebo cílech
 • dělat odsudzující, sarkastické nebo nevhodné komentáře

Kromě toho: “Nechcete terapeuta, který okamžitě skočí do králičí nory a současně léčí další symptomy duševního zdraví,” říká Kennedy.

I když můžete mít jiné obavy, říká, první prioritou pro lidi s bipolární poruchou by měla být stabilizace mánie, hypománie nebo deprese.

Strauss také navrhuje přemýšlet o tom, jak se cítíte před, během a po sezení. Terapie může být náročná, zvláště když mluvíte o bolestivých tématech nebo měníte hluboce zakořeněné návyky nebo vzorce myšlení. Je tedy přirozené, že se občas cítíš nervózní nebo rozrušený.

Ale pokud se neustále cítíte hrozně, propuštěni nebo nepohodlně, je načase navštívit jiného terapeuta – nebo nastolit problém se svým současným. Jasné sdělení vašich obav dává vašemu terapeutovi zpětnou vazbu, říká Strauss.

Na oplátku mohou změnit rychlost a vyzkoušet nový přístup, který se ukáže jako užitečný. Nebo, říká Strauss, váš terapeut vám může pomoci najít nového terapeuta a prodiskutovat, co hledat při hledání.

Sečteno a podtrženo

Než najdete toho správného terapeuta pro vaše potřeby, může to trvat pohovory s několika odborníky na duševní zdraví, kteří pracují s lidmi s bipolární poruchou.

Při výběru vyhledejte terapeuta, který bude s vámi a vaší rodinou v případě potřeby spolupracovat na komplexním léčebném plánu. To zahrnuje podporu při užívání léků, stabilizaci příznaků, snížení stresu a řešení vašich osobních spouštěčů.

Pokud jste nenašli toho správného terapeuta pro vás, snažte se nenechat se odradit. Jak zdůrazňuje Saxena: “Pro každého existuje terapeut, takže hledejte dál.”

Lékaři primární péče mohou diagnostikovat bipolární poruchu nebo vás odkázat na odborníka na duševní zdraví pro diagnostiku a léčbu. Vzhledem k tomu, že bipolární porucha je spojena s větším rizikem jiných zdravotních stavů, jako je cukrovka a srdeční onemocnění, může váš lékař primární péče také tyto stavy sledovat a předepisovat léčbu.

Psychiatři a psychiatrické sestry mohou diagnostikovat a léčit bipolární poruchu. Mohou předepisovat antipsychotika, antidepresiva, stabilizátory nálady nebo jiné léky. Mohou také poskytnout nebo doporučit psychoterapii nebo elektrokonvulzivní terapii.

Psycholog, licencovaný klinický sociální pracovník nebo licencovaný odborný poradce může vyhodnotit a léčit stavy duševního zdraví pomocí talk terapie. Mohou vám pomoci vyrovnat se s náročnými myšlenkami a pocity, zapojit se do zdravého chování a rutin, které vám pomohou zvládnout vaši náladu, a naučit se efektivní způsoby, jak zvládat každodenní stres, který může ovlivnit vaši náladu.

Lidé s bipolární poruchou jsou vystaveni zvýšenému riziku rozvoje závislosti na alkoholu a drogách, což může zhoršit příznaky bipolární poruchy. Poradce pro užívání návykových látek nebo odborník na duševní zdraví vám může pomoci zvládnout užívání návykových látek předepsáním léků nebo poradenstvím.

Pokud máte sebevražedné myšlenky, řekněte to odborníkovi v oblasti duševního zdraví nebo zavolejte na číslo 988 na linku Suicide & Crisis Lifeline. Pokud vám bezprostředně hrozí, že ublížíte sobě nebo jiným, kontaktujte zdravotnickou záchrannou službu. Možná budete potřebovat lůžkovou péči v nemocnici nebo rezidenčním léčebném centru.

V krizi duševního zdraví možná nebudete schopni řídit svou vlastní péči. Psychiatrická zálohová směrnice (PAD) je právní dokument, který nastiňuje vaše pokyny k léčbě. Právník vám může pomoci s nastavením PAD.

Případový manažer nebo licencovaný klinický sociální pracovník vám může pomoci vyvinout strategie a najít zdroje pro řízení práce nebo školy, financí, bydlení, zdravotní péče a dalších aspektů každodenního života. Licencovaní kliničtí sociální pracovníci mohou také diagnostikovat bipolární poruchu a poskytovat psychoterapii.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY