Nedostatek vitamínů a psoriáza

  • Lidé s psoriázou mohou mít nižší hladiny životně důležitých živin, jako je B12, zinek a vitamín D.
  • Některé živiny mají protizánětlivé účinky, které mohou pomoci snížit aktivitu psoriázy.
  • Pomoci může doplnění vitaminu D, omega-3 mastných kyselin a probiotik.

Předpokládá se, že psoriáza je způsobena tím, že imunitní systém těla pracuje sám proti sobě. Zánětlivé procesy, které normálně bojují s infekcí, místo toho napadají zdravé kožní buňky. Tělo vytváří více kožních buněk rychleji, což vede k hromadění buněk na povrchu kůže.

Ačkoli nikdo přesně neví, proč někteří lidé mají psoriázu, existuje stále více důkazů, že nutriční nedostatky jsou spojeny s tímto stavem. Doplnění perorálních nebo topických přípravků může pomoci snížit příznaky psoriázy.

Příznaky

Většina lidí s psoriázou má plakovou psoriázu, která tvoří oblasti silné, šupinaté kůže nazývané plaky. Příznaky zahrnují vyvýšené a silné skvrny na kůži pokryté stříbřitými šupinami. Šupiny mohou být velmi svědivé a nepříjemné.

Plaky se mohou tvořit kdekoli na kůži, ale nejčastěji se vyskytují na loktech, kolenou, dolní části zad a pokožce hlavy.

Nutriční nedostatky

Lidé s psoriázou mohou mít nižší úrovně některých životně důležitých živin, které mohou přispívat k zánětlivému procesu psoriázy. Některé živiny mají navíc protizánětlivé účinky, které mohou pomoci snížit aktivitu psoriázy.

Některé živiny, jako je vitamin D, také hrají klíčovou roli v imunitní funkci.

Vitamin B12 a folát

Vitamin B12 může být důležitou léčbou psoriázy. Malý studie 2017 24 lidí zjistilo, že topická mast s vitamínem B12 měla po 12 týdnech léčby nižší skóre indexu závažnosti psoriázy (PASI) než glycerol-petrolatum krém.

Důvodem může být homocystein. Homocystein je aminokyselina a vitamin B12 reguluje množství v krvi. Lidé s psoriázou mívají vysoké hladiny homocysteinu. Tělo jej rozkládá pomocí kyseliny listové a vitamínu B12, ale lidé s psoriázou mohou folát spotřebovat rychleji kvůli rychlé produkci buněk během vzplanutí.

Homocystein může zase také podporovat zánětlivý proces v kožních buňkách, který vede k příznakům psoriázy. Vitamin B12 kromě odbourávání homocysteinu pomáhá kontrolovat záněty a chrání buňky před oxidačním poškozením.

Nedostatek nebo nedostatek folátu a vitaminu B12 může být příčinou vysokého homocysteinu u lidí s psoriázou. Nějaký studie zjistili, že lidé s psoriázou mají nižší hladiny těchto vitamínů ve srovnání s běžnou populací.

Vitamín D

Někteří lidé zjistili, že sluneční svit pomáhá při vzplanutí psoriázy, dokonce snižuje příznaky. Jedním ze spojení může být vitamín D ze slunce. Existuje možná souvislost mezi nízkou hladinou vitaminu D a lupénkou.

A studie 2022 z 602 lidí zjistilo, že 60 % pacientů s psoriázou mělo nedostatek vitaminu D ve srovnání se 17,5 % v kontrolní skupině. Studie také ukázala, že nízké hladiny vitaminu D byly spojeny se závažnější psoriázou.

Vitamin D pomáhá podporovat růst kožních buněk zvaných keratinocyty. Tyto buňky rostou mimo kontrolu kvůli zánětlivým procesům psoriázy.

Lidé s nízkou hladinou vitaminu D potřebují doplňovat. Udržení optimální hladiny vitaminu D by mohlo snížit závažnost psoriázy a snížit zánět.

K dispozici jsou topická ošetření syntetickým vitamínem D na předpis, která lze aplikovat přímo na plaky psoriázy.

Selen

Selen je životně důležitá živina, která má antioxidační vlastnosti. Pomáhá také regulovat imunitní systém a kontrolovat zánět. Potravinové zdroje selenu zahrnují korýše, drůbež a obiloviny.

Výzkum naznačuje, že lidé s psoriázou mají nižší než průměrné hladiny selenu v krvi než lidé bez psoriázy. Například studie z roku 2017 na 118 lidech porovnávajících lidi s psoriázou a bez psoriázy zjistila v průměru nižší hladiny selenu ve skupině s psoriázou.

Není však jasné, zda doplňování selenu pomáhá snížit nebo vyřešit příznaky psoriázy.

Suplementace

Výzkum, že doplňky výživy mohou snížit příznaky psoriázy, je stále omezený. Existuje však několik možností, které můžete vyzkoušet a které mohou pomoci:

  • perorální doplňky vitaminu D a místní léčba vitaminem D
  • vitamín D ze slunečního záření
  • perorálně podávaný vitamín B12
  • doplňky omega-3 mastných kyselin a potravinové zdroje omega-3, jako jsou tučné ryby a korýši
  • probiotické doplňky a potraviny bohaté na probiotika, jako je kimchi a jogurt s živými a aktivními kulturami

Snížené hladiny zinku mají také byl viděn u lidí s psoriázou a léčby, které zvyšují hladiny zinku, mohou pomoci.

Vzhledem k tomu, že doplňky stravy mohou interagovat s jinými léky na psoriázu, je dobré se poradit se svým lékařem podle všech možností, které zvážíte. Některé doplňky, jako je topický syntetický vitamín D, jsou dostupné jako léky na předpis.

Pokud máte psoriázu, můžete požádat zdravotníka, aby vás otestoval na běžné nedostatky živin, jako je B12 a vitamín D.

Konzumace velkého množství celých potravin a omezení spotřeby ultrazpracovaných potravin a přidaných cukrů může pomoci podpořit vaše zdraví.

Výzkum ukazuje souvislost mezi nedostatkem živin a psoriázou. Některé doplňky, jako je vitamin D, mohou pomoci snížit příznaky psoriázy.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY