Nouzová antikoncepce: Co dělat poté

Co je nouzová antikoncepce?

Nouzová antikoncepce je antikoncepce, která může zabránit otěhotnění po nechráněný sex. Pokud se domníváte, že vaše metoda antikoncepce selhala nebo jste ji nepoužila a chcete zabránit otěhotnění, může vám pomoci nouzová antikoncepce.

Druhy nouzové antikoncepce

Existují dvě formy nouzové antikoncepce: pilulky obsahující hormony, které brání otěhotnění, a nitroděložní tělísko ParaGard (IUD).

Ráno po/pilulka plánu B

Typy Hormony Přístupnost Účinnost Náklady
Plán B v jednom kroku
Přijmout opatření
AfterPill
levonorgestrel volně prodejné v lékárnách; není vyžadován žádný předpis ani průkaz totožnosti 75–89 % 25 – 55 USD
ella ulipristal acetát předpis nutný 85 % 50-60 $

Někdy se nazývají „pilulka ráno po“, existují dva různé typy pilulek, které můžete použít pro nouzovou antikoncepci (EC).

První obsahuje levonorgestrel. Názvy značek zahrnují plán B One-Step, Take Action a AfterPill. Můžete si je koupit volně ve většině lékáren a drogerií bez lékařského předpisu a bez průkazu totožnosti. Koupit si je může každý v jakémkoli věku. Při správném použití mohou snížit vaši šanci na otěhotnění o 75 až 89 procent. Jejich cena se pohybuje od 25 do 55 USD.

Druhou hormonální pilulku vyrábí pouze jedna značka a jmenuje se ella. Obsahuje ulipristal acetát. K získání ella potřebujete předpis. Pokud nemůžete hned vidět některého ze svých zavedených poskytovatelů, můžete navštívit „minutovou kliniku“ a získat předpis od praktické sestry. Zavolejte do lékárny, abyste se ujistili, že mají ella skladem. Zde můžete také rychle získat ella online. Tato pilulka je považována za nejúčinnější typ ráno po pilulce s 85procentní mírou účinnosti. Obvykle stojí mezi 50 a 60 dolary.

ParaGard IUD

Typ Přístupnost Účinnost Náklady
vložené zařízení musí být vloženy lékařem v ordinaci nebo na klinice až 99,9 % až 900 $ (mnoho pojistných plánů v současné době pokrývá většinu nebo všechny náklady)

Zavedení měděného nitroděložního tělíska ParaGard může působit jako nouzová antikoncepce i jako trvalá antikoncepce po dobu až 12 let. IUD může zavést váš gynekolog, klinika plánovaného rodičovství nebo někdo z Planned Parenthood. Může to stát až 900 $, ačkoli mnoho pojistných plánů v současné době pokrývá většinu nebo všechny náklady. Při správném použití jako nouzová antikoncepce může snížit šanci na otěhotnění až o 99,9 procenta.

Všechny tyto metody brání otěhotnění. Nepřerušují těhotenství.

Kdy byste si to měli vzít?

Po nechráněném pohlavním styku nebo pokud si myslíte, že vaše antikoncepce selhala, můžete použít nouzovou antikoncepci, abyste zabránili otěhotnění. Příklady těchto situací:

 • praskl kondom nebo jste vynechali jednu nebo více antikoncepčních pilulek
 • myslíte si, že vaše antikoncepce mohla selhat kvůli jiným lékům, které jste užívala
 • mít neočekávaný nechráněný sex
 • sexuálního napadení

Brzy po sexu je třeba použít nouzovou antikoncepci, aby se zabránilo otěhotnění. Konkrétní časové rámce, ve kterých by měly být použity k prevenci těhotenství, jsou:

Nouzová antikoncepce Kdy bys to měl vzít
ráno po/pilulka plánu B do 3 dnů od nechráněného pohlavního styku
pilulka ella do 5 dnů od nechráněného pohlavního styku
ParaGard IUD musí být zaveden do 5 dnů po nechráněném pohlavním styku

Nikdy byste neměla užívat více než jedno kolo nouzové antikoncepce najednou.

Vedlejší efekty

Nouzová antikoncepce je obecně považována za velmi bezpečnou pro běžnou populaci, ale může mít vedlejší účinky.

Mezi běžné menší vedlejší účinky obou typů tablet ráno po tabletě patří:

 • krvácení nebo špinění mezi menstruacemi
 • nevolnost
 • zvracení nebo průjem
 • něžná prsa
 • cítit se bez hlavy
 • bolest hlavy
 • únava

Pokud zvracíte do dvou hodin po užití tablety ráno po tabletě, budete si muset vzít další.

Mnoho žen pociťuje křeče nebo bolest během zavádění IUD a některé bolesti následující den. Mezi běžné vedlejší účinky ParaGard IUD, které mohou trvat tři až šest měsíců, patří:

 • křeče a bolesti zad několik dní po zavedení IUD
 • špinění mezi periodami
 • silnější menstruace a zesílené menstruační křeče

Potenciální rizika

Nejsou známy žádné závažné vedlejší účinky nebo rizika spojená s užíváním jedné z forem pilulky ráno. Většina příznaků odezní během jednoho nebo dvou dnů.

Mnoho žen používá IUD s žádnými nebo neškodnými vedlejšími účinky. Ve vzácných případech však existují rizika a komplikace. Tyto zahrnují:

 • dostat bakteriální infekci během nebo brzy po zavedení, což vyžaduje léčbu antibiotiky
 • IUD perforující výstelku dělohy, což vyžaduje chirurgické odstranění
 • IUD může vyklouznout z dělohy, což nechrání před otěhotněním a vyžaduje opětovné zavedení

Ženy s IUD, které otěhotní, jsou vystaveny mnohem vyššímu riziku mimoděložního těhotenství. Pokud si myslíte, že byste po zavedení IUD mohla být těhotná, okamžitě se objednejte ke svému lékaři. Mimoděložní těhotenství se může stát lékařskou pohotovostí.

Měli byste okamžitě zavolat svému lékaři, pokud máte IUD a:

 • délka vašeho IUD řetězce se mění
 • máte potíže s dýcháním
 • dostanete nevysvětlitelnou zimnici nebo horečku
 • bolest nebo krvácení během sexu po prvních několika dnech po zavedení
 • myslíš, že bys mohla být těhotná
 • cítíte, jak spodní část IUD prochází děložním čípkem
 • pociťujete silné křeče v břiše nebo výrazně silné krvácení

Další kroky po nouzové antikoncepci

Pokračujte v používání antikoncepce a ochrany

Jakmile použijete nouzovou antikoncepci, pokračujte v používání běžných metod antikoncepce při sexu, abyste zabránili otěhotnění. Nouzová antikoncepce by se neměla používat jako běžná antikoncepce.

Udělejte si těhotenský test

Udělejte si těhotenský test asi měsíc po užití nouzové antikoncepce nebo pokud vám vynechá menstruace. Pokud se vám menstruace zpozdila a těhotenský test je negativní, počkejte ještě pár týdnů a udělejte si další. Lékaři mohou použít testy moči a krve k určení, zda jste těhotná, protože někdy mohou těhotenství zjistit dříve.

Nechte se vyšetřit na pohlavně přenosné choroby

Pokud jste byli potenciálně vystaveni sexuálně přenosným infekcím (STI), zavolejte svého gynekologa nebo místní kliniku, jako je Planned Parenthood, a naplánujte si testování. Kompletní panel STI obvykle zahrnuje testování vaginálního výtoku na kapavku, chlamydie a trichomoniázu. Zahrnuje také krevní testy, které testují HIV, syfilis a genitální herpes. V některých případech vám lékař doporučí otestovat vás hned a znovu za šest měsíců na HIV.

Co dělat, když nouzová antikoncepce selže

Zatímco tyto formy nouzové antikoncepce mají vysokou míru úspěšnosti, existuje jen vzácná šance, že selžou. Pokud je váš těhotenský test pozitivní, můžete se pak poradit se svým lékařem o tom, co je pro vás to pravé. Pokud se rozhodnete těhotenství udržet, může vám lékař zajistit prenatální péči. Pokud se jedná o nechtěné těhotenství, promluvte si se svým lékařem a prozkoumejte své možnosti. Pokud se rozhodnete ukončit těhotenství, existují různé typy potratů, ze kterých si můžete vybrat v závislosti na tom, ve kterém státě žijete. Kontaktujte svého lékaře, abyste zjistili, jaké možnosti máte k dispozici. Pokud vaše nouzová antikoncepce selže, můžete využít tyto zdroje pro další informace:

 • Americká asociace pro těhotenství
 • Plánované rodičovství
 • Americké ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY