Obstrukce krku močového měchýře

Co je obstrukce krku močového měchýře?

Hrdlo močového měchýře je skupina svalů, které spojují močový měchýř s močovou trubicí. Svaly se napnou, aby udržely moč v močovém měchýři, a uvolní se, aby ji uvolnily močovou trubicí. Problémy s močením nastávají, když abnormality blokují hrdlo močového měchýře a zabraňují jeho úplnému otevření během močení.

Muži starší 50 let mají větší pravděpodobnost vzniku obstrukce hrdla močového měchýře než kterákoli jiná skupina. Tento stav se však může vyskytnout u mužů i žen v jakémkoli věku.

Močový měchýř se může trvale oslabit, pokud se léčba obstrukce hrdla močového měchýře na delší dobu zpozdí. Oslabený močový měchýř může vést ke komplikacím, jako jsou:

 • infekce močového ústrojí
 • poškození ledvin
 • divertikly močového měchýře, což jsou vypouklé váčky, které se mohou tvořit v močovém měchýři
 • dlouhodobá inkontinence, což je nedostatečná kontrola močového měchýře

Zavolejte svého lékaře, pokud se domníváte, že máte obstrukci hrdla močového měchýře. Včasná léčba zmírní vaše příznaky a zabrání rozvoji komplikací.

Jaké jsou příznaky obstrukce krku močového měchýře?

Muži a ženy, kteří mají obstrukci hrdla močového měchýře, mají podobné příznaky, které často zahrnují následující:

 • nepravidelný výdej moči
 • neúplné vyprázdnění močového měchýře
 • zvýšená frekvence močení
 • zvýšená urgence moči
 • neschopnost ovládat nutkání močit
 • pánevní bolest, která je častější u mužů než u žen

Co způsobuje obstrukci krku močového měchýře?

Zvětšená prostata je často zodpovědná za obstrukci hrdla močového měchýře. Prostata je malá žláza v mužském reprodukčním systému. Obklopuje močovou trubici a produkuje většinu tekutiny ve spermatu. Když prostata zduří, stlačí močovou trubici a omezí tok moči. Obstrukce může být tak závažná, že žádná moč nebude schopna opustit močový měchýř vůbec.

Obstrukce hrdla močového měchýře může být také vedlejším účinkem chirurgického zákroku k odstranění prostaty nebo radiační léčby používané k léčbě rakoviny prostaty. Zjizvená tkáň z těchto postupů může zablokovat hrdlo močového měchýře.

Ačkoli je obstrukce hrdla močového měchýře u žen vzácná, může se vyvinout, když močový měchýř klesne do pochvy. K tomu obvykle dochází v důsledku oslabení poševní stěny. Vaginální stěna může zeslábnout v důsledku:

 • Pokročilý věk
 • menopauza
 • obtížný porod
 • vícečetné porody

V některých případech může být obstrukce hrdla močového měchýře dokonce způsobena genetickou vadou ve struktuře močového měchýře nebo v okolních svalech a pojivových tkáních.

Jak je diagnostikována obstrukce močového měchýře?

Příznaky obstrukce hrdla močového měchýře jsou podobné jako u několika dalších stavů, včetně infekcí močových cest a neurogenního močového měchýře.

Video Urodynamika

Ke stanovení správné diagnózy lékař pravděpodobně použije video urodynamiku. Jedná se o sérii testů, které se provádějí k vyhodnocení funkce močového měchýře.

Během video urodynamiky budou použity rentgenové paprsky nebo ultrazvuk k pořízení detailních snímků vašeho močového měchýře v reálném čase. Do močového měchýře se zavede tenká hadička zvaná katétr, aby se vyprázdnila moč uvnitř. Katétr bude poté použit k naplnění močového měchýře tekutinou. Jakmile je močový měchýř plný, můžete být požádáni, abyste kašlal a poté co nejvíce močil. Výsledné snímky umožňují lékaři pozorovat obstrukci hrdla močového měchýře při plnění a vyprazdňování močového měchýře. Video urodynamika jim také může pomoci odhalit případné strukturální problémy v močovém měchýři nebo močové trubici.

Cystoskopie

Cystoskopie může být také použita k diagnostice obstrukce hrdla močového měchýře. To zahrnuje použití zařízení zvaného cystoskop k nahlédnutí do močového měchýře. Cystoskop je dlouhá tenká trubice s kamerou a světlem připojeným na konci. Během procedury váš lékař zavede cystoskop přes močovou trubici a do močového měchýře. K naplnění a protažení močového měchýře lze použít tekutinu, aby měl lékař lepší přehled.

Jak se léčí obstrukce krku močového měchýře?

Obstrukce krku močového měchýře může být léčena léky nebo chirurgicky. Váš konkrétní léčebný plán bude záviset na celkovém zdravotním stavu a příčině vašeho stavu.

Léky

Léčba alfa-blokátory je obvykle prvním krokem v léčbě obstrukce hrdla močového měchýře. Alfa-blokátory, jako je prazosin nebo fenoxybenzamin, mohou pomoci uvolnit svaly močového měchýře.

V některých případech bude nutné použít autokatetrizaci spolu s léky na alfa-blokátory. Samokatetrizace je bezpečný, bezbolestný postup, který vám pomůže vyprázdnit močový měchýř. Katetrizace může být dočasná nebo probíhající. Často to závisí na závažnosti vašeho stavu a na tom, jak dobře vaše příznaky reagují na léky. Váš lékař vám může ukázat, jak zavést katétr do močového měchýře a jak jej udržovat čistý.

Chirurgická operace

Možná budete potřebovat operaci, pokud se váš stav nezlepší pomocí léků a samokatetrizace. Operace obstrukce hrdla močového měchýře často zahrnuje provedení řezu na hrdle močového měchýře. Provádí se za použití anestezie, takže necítíte žádnou bolest.

Během výkonu bude zaveden resektoskop přes močovou trubici. Resektoskop je dlouhá tenká trubice s připojenou kamerou, která umožňuje lékaři snadněji zobrazit krk močového měchýře. Jakmile je resektoskop vložen, použije se řezací nástroj připojený k resektoskopu, aby se provedl malý řez ve stěně hrdla močového měchýře.

Ačkoli operace obvykle neléčí příčinu obstrukce, může zmírnit tlak z blokády a zmírnit příznaky. Možná budete potřebovat další léčbu k odstranění základní příčiny obstrukce hrdla močového měchýře.

Pokud řez nezmírní vaše příznaky nebo pokud je obstrukce závažná, může být vyžadována otevřená operace k opětovnému připojení hrdla močového měchýře k vaší močové trubici.

Jaký je dlouhodobý výhled?

Obstrukce krku močového měchýře může existovat po mnoho let s několika příznaky, než je vyhledána léčba. Jakmile je však léčena, příznaky obstrukce hrdla močového měchýře obvykle ustoupí.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY