Oční kapky pro suché oči

Zacházení se suchýma očima

Suché oči mohou být příznakem různých stavů. Být venku za větrného dne nebo zírat příliš dlouho do počítače bez mrknutí může vysušit vaše oči. Můžete také pociťovat nepohodlí suchých očí v důsledku zdravotního problému nebo nového léku, který používáte. Když zjistíte, že se potýkáte s pocitem pálení suchých očí, jediné, co chcete, je trochu úlevy.

Naštěstí existují různé oční kapky, které mohou poskytnout okamžitou pomoc. Existují také některé produkty, kterým byste se pravděpodobně měli vyhnout, ve prospěch těch, které jsou bezpečnější a účinnější. Než si přečtete o nejlepších kapkách pro vaše oči, věnujte chvíli tomu, abyste zjistili, co způsobuje suché oči a co byste měli hledat v těchto uklidňujících očních kapkách.

Příčiny suchých očí

Vaše oči vyschnou, když vaše slzy již neposkytují dostatek vlhkosti, aby byly lubrikované a pohodlné. To může být způsobeno nedostatečnou tvorbou slz. Nedostatek vlhkosti může souviset i s kvalitou vašich slz. Bez dostatečné vlhkosti může být rohovka podrážděná. Rohovka je čirý obal přední části oka, který zahrnuje duhovku a zornici. Normálně vaše slzy pokrývají rohovku pokaždé, když mrknete, udržují ji lubrikovanou a zdravou.

Všechny druhy biologických a environmentálních podmínek mohou vést k suchým očím. Mohou zahrnovat:

  • být těhotná
  • ženy, které dostávají hormonální substituční terapii
  • užívání určitých dekongestantů, antihistaminik a léků na krevní tlak, které mohou způsobit suché oči jako vedlejší účinek
  • nošení kontaktních čoček
  • laserové operace očí, jako je LASIK

  • únava očí způsobená nedostatečným mrkáním
  • sezónní alergie

Existuje také mnoho dalších příčin. Nemoci imunitního systému, jako je lupus, mohou způsobit suché oči, stejně jako onemocnění očí nebo kůže kolem očních víček. Suché oči mají také tendenci být častější, když stárnete.

Nejlepší oční kapky pro vás mohou záviset na tom, co vaše oči vysušuje.

OTC oční kapky vs. oční kapky na předpis

Volně prodejný

Většina volně prodejných (OTC) očních kapek obsahuje zvlhčovadla (látky, které pomáhají zadržovat vlhkost), lubrikanty a elektrolyty, jako je draslík. OTC možnosti pro suché oči jsou k dispozici v tradičních očních kapkách, stejně jako gely a masti. Gely a masti mají tendenci zůstat v očích déle, proto se doporučují používat přes noc. Mezi doporučené gely patří GenTeal Těžké suché oči a Osvěžte Celluvisc.

Předpis

Oční kapky na předpis mohou také obsahovat léky, které pomáhají léčit chronické oční problémy. Cyklosporin (Restasis) je oční kapka na předpis, která léčí zánět, který způsobuje suchost oka. Tento typ zánětu obvykle pochází ze stavu známého jako keratoconjunctivitis sicca, také nazývaného syndrom suchého oka. Kapky se obvykle používají dvakrát denně, aby pomohly zvýšit produkci slz. Cyklosporin se doporučuje užívat dlouhodobě. Je k dispozici pouze na předpis a může způsobit vedlejší účinky.

Oční kapky s konzervačními látkami vs. oční kapky bez konzervačních látek

S konzervanty

Kapky jsou ve dvou formách: ty s konzervačními látkami a ty bez. Do očních kapek se přidávají konzervační látky, které pomáhají zabránit růstu bakterií. Některým lidem dráždí oči kapky s konzervačními látkami. Obecně se nedoporučují lidem s vážnější suchostí očí. Kapky s konzervačními látkami zahrnují HypoTears, Zklidněte dlouhotrvající a Oční úleva.

Bez konzervantů

Kapky bez konzervačních látek se doporučují lidem se středně těžkým nebo těžkým suchýma očima. Někdy jsou baleny v nádobách na jedno použití. Jak se dalo čekat, jsou také dražší. Některé příklady nekonzervačních kapek zahrnují Refresh, TheraTear a Systém Systane Ultra.

Pokud je vaše suchost očí důsledkem zmenšené olejové vrstvy ve vašich slzách, může vám lékař doporučit kapky s obsahem oleje. Rosacea v očních víčkách může například snížit zásobu mazu ve vašem oku. Některé účinné oční kapky s olejem zahrnují Systane Balance, Sooth XP a Refresh Optive Advanced.

Berte suché oči vážně

Některé produkty dočasně odstraní červeň z vašich očí, ale neléčí příčiny suchosti očí. Pokud je vaším cílem léčit suché oči, budete se chtít vyhnout kapkám, které slibují odstranění zarudnutí, jako je Visine a Clear Eyes.

Obecně lze říci, že mnoho příčin mírné suchosti očí lze léčit pomocí volně prodejných očních kapek, gelů a mastí. Ale jak již bylo zmíněno výše, suché oči mohou být důsledkem vážných zdravotních problémů. Měli byste si nechat každoročně hodnotit zdraví očí. Kromě kontroly zraku informujte svého lékaře, pokud pociťujete suché oči. Znalost příčiny suchosti vám a vašemu lékaři pomůže vybrat si tu nejlepší volbu očních kapek a dalších léčebných postupů.

Existuje mnoho produktů k léčbě suchosti, ale získat radu očního lékaře je tím nejlepším krokem, který můžete udělat pro pohodlnější oči.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY