Orchitida

Co je orchitida?

Orchitida je zánět varlat. Může být způsobena buď bakterií nebo virem.

Obě varlata mohou být postižena orchitidou současně. Příznaky se však obvykle objevují pouze v jednom varlete.

Tento druh zánětu varlat je často spojen s virem příušnic.

Příznaky a známky orchitidy

Bolest ve varlatech a tříslech je primárním příznakem orchitidy. Můžete mít také:

 • něha v šourku
 • bolestivé močení
 • bolestivá ejakulace
 • oteklý šourek
 • krev ve spermatu
 • abnormální výtok
 • zvětšená prostata
 • zduřené lymfatické uzliny v tříslech
 • horečka

Příčiny orchitidy

Virus nebo bakterie mohou způsobit orchitidu.

Nejčastější příčinou virové orchitidy je příušnice. Příušnice jsou virové dětské onemocnění, které je ve Spojených státech vzácné díky účinným očkovacím programům. Klinika Mayo odhaduje, že 33 procent mužů, kteří dostali příušnici jako dospívající, také vyvinuli orchitidu. Virová orchitida související s příušnicemi se vyvíjí kdekoli od čtyř do 10 dnů po otoku slinných žláz. Otok slinných žláz je příznakem příušnic.

Bakteriální infekce může také vést k orchitidě u mužů. Infekce močových cest a sexuálně přenosné infekce (STI), jako je kapavka, chlamydie a související stav nazývaný epididymitida, mohou také vést k orchitidě. Epididymitida je zánět nadvarlete. Toto je trubice, která uchovává spermie a spojuje varlata s chámovodem.

Rizikové faktory pro orchitidu

Lidé, kteří se zabývají vysoce rizikovým sexuálním chováním, mohou mít větší pravděpodobnost vzniku orchitidy. Vysoce rizikové sexuální chování zahrnuje:

 • mít pohlavní styk bez kondomu
 • s historií pohlavně přenosných chorob
 • mít partnera, který má STI

Vrozené abnormality močových cest mohou také zvýšit riziko orchitidy. To znamená, že jste se narodili se strukturálními problémy s močovým měchýřem nebo močovou trubicí.

Diagnostika orchitidy

Váš lékař vám položí otázky týkající se vaší anamnézy a vašich příznaků. Provedou fyzické vyšetření, aby určili rozsah zánětu.

Možná budete potřebovat vyšetření prostaty, abyste zjistili, zda je vaše prostata zanícená. To znamená, že váš lékař vloží prst do konečníku, aby fyzicky prozkoumal prostatu.

Váš lékař může požádat o vzorek moči a výtěr pro laboratorní analýzu. To může určit, zda máte STI nebo jiné infekce.

Ultrazvukové zobrazení může vyloučit torzi varlat. Torze varlat je další stav, který způsobuje extrémní bolest v oblasti varlat a třísel a symptomy jsou často zaměňovány s příznaky orchitidy. Torze varlat je zkroucení semenného provazce – sítě nervů a krevních cév, které procházejí každým varlatem. Může ohrozit vaši plodnost, pokud přeruší průtok krve do vašich varlat. Proto byste měli okamžitě navštívit lékaře.

Možnosti léčby

Na virovou orchitidu neexistuje žádný lék, ale tento stav sám odezní. Mezitím můžete ke zvládnutí příznaků používat léky doma. Užívání léků proti bolesti, aplikace ledových obkladů a zvedání varlat, pokud je to možné, vám může přinést větší pohodlí.

Bakteriální orchitida se léčí antibiotiky, protizánětlivými léky a studenými obklady. Bez ohledu na zdroj zánětu může úplné zotavení trvat několik týdnů.

Při léčbě orchitidy se zdržte pohlavního styku a zvedání těžkých břemen. Pokud jste nakaženi STI, váš partner bude také potřebovat léčbu.

Dlouhodobý výhled

Většina mužů trpících orchitidou se zcela uzdraví bez trvalých následků. Orchitida zřídka způsobuje neplodnost. Jiné komplikace jsou také vzácné, ale mohou zahrnovat:

 • chronický zánět nadvarlete
 • absces nebo puchýř v šourku
 • zmenšení postiženého varlat
 • odumírání tkáně varlat

Prevence orchitidy

Některým případům orchitidy nelze zabránit. To platí zejména v případě, že trpíte vrozenými problémy s močovými cestami. Před určitými typy virové orchitidy se však můžete chránit. Očkujte sebe a své děti proti příušnicím, abyste snížili riziko onemocnění orchitidou.

Praktikování bezpečného sexu může pomoci předcházet bakteriální orchitidě. Použijte kondom a zeptejte se svého partnera na jeho sexuální historii.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY