Pochopení vztahu mezi spironolaktonem a antikoncepcí

Antikoncepce a spironolakton jsou dva různé typy léků, ale oba přímo ovlivňují pohlavní hormony.

Spironolakton je komplexní lék. Běžně se používá k léčbě příznaků akné a syndromu polycystických vaječníků (PCOS) a používá se v hormonální terapii. Pro svůj vliv na endokrinní (hormonální) systém ovlivňuje i plodnost.

Dále prozkoumáme vztah mezi spironolaktonem, antikoncepcí a vašimi hormony.

Mohou ženy užívat spironolakton a antikoncepci?

Spironolakton a antikoncepce lze bezpečně užívat společně. Dokonce se používají v kombinaci, aby pomohly léčit příznaky stavů, jako je akné a PCOS.

V malé studii z roku 2017 výzkumníci zkoumali použití kombinované antikoncepce se spironolaktonem pro symptomy PCOS. Podle výsledků byly tyto dva léky účinnější než metformin při snižování hirsutismu, snižování testosteronu a zmírňování menstruační dysregulace u PCOS.

V rozsáhlý pokus od roku 2023vědci hodnotili účinnost spironolaktonu při snižování příznaků akné u žen. Zjistili, že ve srovnání s placebem spironolakton redukoval akné u účastníků – zejména při delších 24týdenních kúřech.

Jedním z důvodů, proč se spironolakton k léčbě těchto stavů často kombinuje s antikoncepcí, je skutečnost, že je známo, že antikoncepce zvyšuje krevní tlak. Vzhledem k tomu, že spironolakton je také diuretikum, může pomoci snížit hladiny vysokého krevního tlaku, ke kterému může dojít u perorální antikoncepce.

Při užívání spironolaktonu je také důležité mít určitou formu prevence těhotenství, protože tento lék může mít za následek těhotenské komplikace a vrozené vady, pokud dojde k těhotenství.

Užívání spironolaktonu a antikoncepce pro lidi s PCOS

Výzkum od roku 2022 na spironolakton a antikoncepci pro PCOS naznačuje, že tyto dva léky mohou být velmi prospěšné pro příznaky, jako je akné, nadměrný růst vlasů a dokonce i vysoký krevní tlak.

v přehled výzkumu z roku 2022výzkumníci prozkoumali literaturu o účinnosti spironolaktonu oproti kombinovaným antikoncepčním pilulkám u dospívajících s PCOS.

Výsledky ukázaly, že oba léky byly účinné při léčbě různých příznaků PCOS – ale byly účinnější, když se užívaly společně. Například v kombinaci s antikoncepcí byl spironolakton bezpečný a účinný při léčbě příznaků, jako je menstruační dysregulace, vysoké hladiny testosteronu a hirsutismus (nadměrné ochlupení na obličeji).

A v kombinaci se spironolaktonem se antikoncepční pilulky staly účinnějšími při léčbě mnohem širšího spektra příznaků, jako je menstruační dysregulace a akné.

Funguje spironolakton jako antikoncepce u mužů?

Spironolakton je antiandrogenní lék, což znamená, že snižuje účinky mužských pohlavních hormonů tím, že jim brání vázat se na jejich receptory. Ale i když spironolakton může ovlivnit pohlavní hormony, nebyl schválen jako antikoncepce u mužů ani u žen.

Spironolakton je však nejběžnějším blokátorem androgenů, který se v současnosti používá jako součást péče o potvrzení pohlaví ve Spojených státech. Je známo, že drasticky snižuje počet spermií u mužů a kliniky obvykle vyžadují, abyste uznali vysokou šanci na snížení plodnosti jako součást této léčby.

Spironolakton potlačuje testosteron v těle, a tak vede ke gynekomastii, stejně jako k dalším „feminizujícím“ vedlejším účinkům, pokud se používá u mužů jako součást péče o potvrzení pohlaví.

Nejlepší antikoncepce se spironolaktonem

Při použití k léčbě stavů, jako je akné a PCOS u žen, je nejúčinnějším typem antikoncepce kombinovaná antikoncepce. Kombinovaná antikoncepce nebo kombinovaná antikoncepce je antikoncepce, která obsahuje estrogen i progestin.

Podle prohlášení Americké akademie dermatologie (AAD) z roku 2018 není antikoncepce obsahující pouze progestin – jako je minipilulka, nitroděložní tělísko (IUD), implantát nebo injekce – účinná při léčbě akné.

Ve skutečnosti, výzkum z roku 2018 naznačuje, že antikoncepce obsahující pouze progestin může dokonce zhoršit příznaky akné.

Také se zdá, že na typu progestinu v kombinované pilulce záleží. Například AAD uvádí, že pro léčbu akné jsou preferovány pilulky třetí a čtvrté generace, které obsahují progestiny jako desogestrel, norgestimát a drospirenon. Uvádějí však také, že všechny generace pilulek jsou účinné pro léčbu.

Nežádoucí účinky současného užívání spironolaktonu a antikoncepce

I když neexistují žádné specifické vedlejší účinky, které by se mohly vyskytnout kvůli současnému užívání spironolaktonu a antikoncepce, každý jednotlivý lék může způsobit samostatné vedlejší účinky.

Nežádoucí účinky spironolaktonu mohou zahrnovat:

 • bolest břicha
 • průjem
 • nevolnost
 • zvracení
 • svalové křeče
 • bolesti hlavy
 • závrať
 • únava
 • vysoké hladiny draslíku
 • změny v menstruaci

Nežádoucí účinky hormonálních antikoncepčních pilulek mohou zahrnovat:

 • nevolnost
 • bolesti hlavy
 • něžná prsa
 • změny libida
 • špinění mezi periodami
 • změny vaginálního výtoku
 • vysoký krevní tlak
 • krevní sraženiny

Pokud zvažujete užívání spironolaktonu, antikoncepce nebo kombinace obou léků k léčbě akné nebo PCOS, zvažte možnost promluvit si se svým lékařem o riziku nežádoucích účinků.

Další opatření

Některé podmínky mohou reagovat špatně se spironolaktonem. Vždy je dobré informovat svého lékaře o všech svých zdravotních stavech, ale nezapomeňte mu dát vědět, pokud zaznamenáte:

 • vysoká hladina draslíku (hyperkalémie)
 • Addisonova choroba (hypokortizolismus)

 • vysoký krevní tlak (hypertenze)

 • rakovina prsu nebo její anamnéza

 • kardiovaskulární onemocnění
 • akutní onemocnění jater
 • abnormální děložní krvácení

Také se nedoporučuje kouřit, pokud používáte spironolakton.

Spironolakton a antikoncepční pilulky jsou dvě různé třídy léků, které lze použít k léčbě různých zdravotních stavů.

U žen, které mají chronické akné nebo PCOS, mohou tyto léky také pomoci při řešení příznaků těchto stavů – zejména při společném užívání. U mužů, kteří provádějí změnu pohlaví, spironolakton pravděpodobně sníží plodnost, ale není to forma antikoncepce.

Pokud žijete s akné nebo PCOS a jiné možnosti léčby nebyly pro vaše příznaky účinné, zvažte oslovení svého lékaře, abyste prodiskutovali, zda vám tyto léky mohou pomoci zvládnout vaše stavy.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY