Poruchy výživy a metabolismu

Jak funguje váš metabolismus?

Metabolismus je chemický proces, který vaše tělo používá k přeměně jídla, které jíte, na palivo, které vás udržuje naživu.

Výživa (potrava) se skládá z bílkovin, sacharidů a tuků. Tyto látky jsou rozkládány enzymy ve vašem trávicím systému a poté přenášeny do buněk, kde mohou být použity jako palivo. Vaše tělo tyto látky buď okamžitě využije, nebo je uloží v játrech, tělesném tuku a svalové tkáni pro pozdější použití.

Co je to metabolická porucha?

Metabolická porucha nastává, když proces metabolismu selže a způsobí, že tělo má buď příliš mnoho nebo příliš málo základních látek potřebných k udržení zdraví.

Naše těla jsou velmi citlivá na chyby v metabolismu. Aby tělo mohlo plnit všechny své funkce, musí mít aminokyseliny a mnoho druhů bílkovin. Například mozek potřebuje vápník, draslík a sodík k vytváření elektrických impulsů a lipidy (tuky a oleje) k udržení zdravého nervového systému.

Metabolické poruchy mohou mít mnoho podob. To zahrnuje:

 • chybějící enzym nebo vitamín, který je nezbytný pro důležitou chemickou reakci
 • abnormální chemické reakce, které brání metabolickým procesům
 • onemocnění jater, slinivky břišní, žláz s vnitřní sekrecí nebo jiných orgánů zapojených do metabolismu
 • nutriční nedostatky

Co způsobuje metabolické poruchy?

Pokud některé orgány – například slinivka nebo játra – přestanou správně fungovat, můžete vyvinout metabolickou poruchu. Tyto druhy poruch mohou být důsledkem genetiky, nedostatku určitého hormonu nebo enzymu, nadměrné konzumace určitých potravin nebo řady dalších faktorů.

Existují stovky genetických metabolických poruch způsobených mutacemi jednotlivých genů. Tyto mutace mohou být předány generacemi rodin. Podle National Institutes of Health (NIH)U určitých rasových nebo etnických skupin je pravděpodobnější, že přenesou mutované geny pro konkrétní vrozené poruchy. Nejběžnější z nich jsou:

 • srpkovitá anémie u Afroameričanů

 • cystická fibróza u lidí evropského dědictví

 • onemocnění moči z javorového sirupu v komunitách mennonitů

 • Gaucherova choroba u Židů z východní Evropy

 • hemochromatóza u bělochů ve Spojených státech

Typy metabolických poruch

Cukrovka je nejčastější metabolické onemocnění. Existují dva typy cukrovky:

 • Typ 1, jehož příčina není známa, i když může existovat genetický faktor.

 • Typ 2, který může být získán nebo potenciálně způsoben genetickými faktory.

Podle Americké diabetické asociace má cukrovku 30,3 milionů dětí a dospělých, tedy asi 9,4 procenta americké populace.

U diabetu 1. typu T buňky napadají a zabíjejí beta buňky ve slinivce, buňky produkující inzulín. V průběhu času může nedostatek inzulínu způsobit:

 • poškození nervů a ledvin
 • zhoršení zraku
 • zvýšené riziko srdečních a cévních onemocnění

Byly identifikovány stovky vrozených chyb metabolismu (IEM) a většina z nich je extrémně vzácná. Odhaduje se však, že IEM kolektivně postihuje 1 z 1 000 kojenců. Mnohé z těchto poruch lze léčit pouze omezením příjmu látky nebo látek, které tělo nedokáže zpracovat, v potravě.

Mezi běžnější typy poruch výživy a metabolismu patří:

Gaucherova nemoc

Tento stav způsobuje neschopnost odbourávat určitý druh tuku, který se hromadí v játrech, slezině a kostní dřeni. Tato neschopnost může mít za následek bolest, poškození kostí a dokonce smrt. Léčí se to enzymatickou substituční terapií.

Malabsorpce glukózy galaktózy

Jedná se o poruchu transportu glukózy a galaktózy přes žaludeční výstelku, která vede k těžkému průjmu a dehydrataci. Symptomy jsou kontrolovány odstraněním laktózy, sacharózy a glukózy ze stravy.

Dědičná hemochromatóza

V tomto stavu se přebytek železa ukládá v několika orgánech a může způsobit:

 • jaterní cirhóza
 • rakovina jater
 • cukrovka
 • srdeční choroba

Léčí se pravidelným odstraňováním krve z těla (flebotomie).

Nemoc z javorového sirupu (MSUD)

MSUD narušuje metabolismus určitých aminokyselin, což způsobuje rychlou degeneraci neuronů. Pokud se neléčí, způsobí smrt během několika prvních měsíců po narození. Léčba zahrnuje omezení příjmu aminokyselin s rozvětveným řetězcem.

fenylketonurie (PKU)

PKU způsobuje neschopnost produkovat enzym, fenylalaninhydroxylázu, což má za následek poškození orgánů, mentální retardaci a neobvyklé držení těla. Léčí se omezením příjmu určitých forem bílkovin ve stravě.

Výhled

Metabolické poruchy jsou velmi složité a vzácné. I tak jsou předmětem probíhajícího výzkumu, který také pomáhá vědcům lépe porozumět základním příčinám častějších problémů, jako je intolerance laktózy, sacharózy a glukózy a nadbytek určitých proteinů.

Pokud máte metabolickou poruchu, můžete se svým lékařem najít plán léčby, který je pro vás vhodný.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY