Posttrombotický syndrom

Přehled

Posttrombotický syndrom (PTS) je dlouhodobý stav, ke kterému dochází v důsledku hluboké žilní trombózy (DVT). Žíly na našich pažích a nohou mají uvnitř malé chlopně, které zajišťují správný tok krve zpět k srdci. HŽT je blokáda nebo sraženina, která brání žíle a může vést k poškození chlopní.

U více než jedné třetiny lidí s hlubokou žilní trombózou se pak rozvine PTS, jehož příznaky zahrnují zarudnutí, otoky, vředy a chronickou bolest nohou. PTS může ovlivnit vaši mobilitu a jeho léčba je nákladná, proto je nejlepší přijmout preventivní opatření. Nejčastěji se HŽT vyskytuje v nohách.

Jaké jsou příčiny?

Primární příčinou PTS je, když se chlopně a stěny žil poškodí v důsledku hluboké žilní trombózy. Rychlá diagnostika a léčba hluboké žilní trombózy je nezbytná, aby k tomuto poškození nedošlo, protože jakmile jsou chlopně a stěny žíly poškozeny, nelze je opravit.

Žilní chlopně jsou nezbytné k zajištění toho, aby krev proudila směrem nahoru k srdci. Jsou neuvěřitelně křehké a mohou se snadno poškodit. Když jsou chlopně poškozené, krev může proudit špatným směrem. Tomu se říká reflux. Způsobuje hromadění tlaku v žilách v dolní části našich nohou, což vede k otokům a nepohodlí.

Stěny žíly se mohou také poškodit a zjizvené po DVT. Když děláme určité fyzické aktivity, jako je chůze, zvyšuje se průtok krve našimi žilami. Zjizvené žíly se nerozšiřují jako normální žíly, takže když se zvýší průtok krve a nemohou se rozšířit, způsobuje to pulzující bolest a otoky v dolní části nohou.

Nakonec to může způsobit poškození kůže na noze. Kolem kotníků se vysuší, změní barvu a svědí. Později získá hnědou barvu, je tvrdá a kožovitá na dotek. Z drobné oděrky se pak může stát větší bolák, který se nehojí. Tomu se říká žilní vřed.

V neuvěřitelně závažných případech může být žíla tak vážně poškozena, že se zcela ucpe. Žádná krev jím nemůže protékat vůbec. Toto je nejzávažnější typ PTS.

Jaké jsou příznaky?

Nejběžnější příznaky PTS jsou:

  • bolest, otok a bolest v noze, která je obvykle horší po dlouhém stání nebo chůzi a obvykle se zmírňuje odpočinkem nebo zvednutím nohy
  • tíha nohou
  • svědění nohou
  • mravenčení nohou
  • křeče v nohách
  • vředy nebo vředy na nohou

Pokud se u Vás objeví některý z těchto příznaků, zejména pokud víte, že jste nedávno prodělali hlubokou žilní trombózu, měli byste co nejdříve navštívit svého lékaře. Váš lékař může diagnostikovat PTS na základě těchto příznaků. Neexistují žádné diagnostické testy.

Léčba a léčba bolesti

Možnosti léčby se liší v závislosti na tom, jak závažný je stav. Léčba obvykle zahrnuje elevaci postižené končetiny, cvičení a kompresivní terapii nebo punčochy. Lékaři mohou také předepsat léky na ředění krve, aby se zabránilo dalšímu vytváření sraženin v žilách, a léky proti bolesti.

Elevace a cvičení

Zvedněte postiženou končetinu, zatímco odpočíváte nebo spíte. To napomáhá návratu krve do srdce pomocí gravitace. Užitečné mohou být i cviky, které zahrnují ohýbání kotníku a posilování lýtek.

Kompresní punčochy

Ty se běžně používají při léčbě PTS. Je důležité, aby dobře seděly a poskytovaly správnou míru komprese. Jsou vyrobeny ze speciální elastické tkaniny a působí tlakem na kotník, což zlepšuje průtok krve a snižuje bolest a otok. Váš lékař vám pomůže vybrat nejvhodnější typ punčochy a stupeň tlaku pro váš stav.

Komplikace

Komplikace PTS se často rozvinou, když stav není okamžitě léčen a účinně řízen. Když se vyvinou bércové vředy, je neuvěřitelně obtížné je hojit a mohou se infikovat. To ohrožuje vaši pohyblivost a ve vzácných případech může vést k sepsi.

Výhled

PTS je dlouhodobý stav, který je obtížné léčit a zvládat. Obvykle způsobuje nepohodlí a může vést k větším komplikacím. Vzhledem k tomu, že neexistuje žádný lék na tento stav, je nejlepší přijmout opatření, aby se zabránilo jeho výskytu. Klíčem k tomu je rychlá diagnostika a léčba hluboké žilní trombózy. Čím rychleji se sraženina rozpustí, tím menší poškození způsobí chlopním a stěnám žil. Kompresní punčochy lze nosit preventivně ve vysoce rizikových situacích pro DVT, jako je pobyt v nemocnici nebo na dlouhých letech.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY