Posturální drenáž: Opravdu to funguje?

Co je to posturální drenáž?

Posturální drenáž zní složitě, ale je to opravdu jen způsob, jak využít gravitace k odvodu hlenu z plic změnou polohy. Používá se k léčbě různých stavů, včetně chronických onemocnění, jako je cystická fibróza a bronchiektázie, a také dočasných infekcí, jako je zápal plic.

Pokud máte silné nachlazení nebo chřipku, můžete také použít posturální drenáž, která vám pomůže udržet hlen mimo vaše plíce. Cílem je přesunout hlen do centrálních dýchacích cest, kde jej lze vykašlat. Je to bezpečné pro lidi všech věkových kategorií a lze jej provádět doma nebo v nemocnici nebo v pečovatelském zařízení.

Posturální drenáž se často provádí současně s poklepem, někdy nazývaným tleskání, při kterém vám někdo tleská sevřenou rukou na záda, hrudník nebo boky, aby se uvolnil hlen z plic. Tyto techniky, spolu s vibracemi, hlubokým dýcháním a funěním a kašláním, se označují jako fyzioterapie hrudníku, fyzikální terapie hrudníku nebo terapie čištění dýchacích cest.

Jak provedu posturální drenáž?

Posturální drenáž můžete provádět v mnoha polohách, buď sami, nebo s fyzioterapeutem nebo sestrou.

Obecné pokyny

 • Každá pozice by měla být držena minimálně pět minut.
 • Polohy lze provádět na posteli nebo na podlaze.
 • V každé poloze by měl být váš hrudník níže než vaše boky, aby mohl odtékat hlen.
 • Používejte polštáře, pěnové klíny a další zařízení, abyste se cítili co nejpohodlněji.
 • V pozicích se snažte pro maximální účinnost nadechovat nosem a vydechovat ústy déle, než se nadechujete.
 • Provádějte tyto pozice ráno, abyste odstranili hlen, který se nahromadil přes noc nebo těsně před spaním, abyste zabránili kašli během noci.

Respirační terapeut, zdravotní sestra nebo lékař mohou doporučit nejlepší způsoby provádění posturální drenáže podle toho, kde je hlen.

Na tvých zádech

 • Váš hrudník by měl být níže než vaše boky, čehož můžete dosáhnout tak, že si lehnete na šikmou plochu nebo si boky podložíte o 18 až 20 palců polštáři nebo jiným předmětem.
 • Tato poloha je nejlepší pro odvodnění spodních předních částí vašich plic.

Na vašich stranách

 • S polštáři pod boky si lehněte na jednu stranu tak, aby byl váš hrudník níže než vaše boky.
 • Chcete-li odstranit překrvení ze spodní části pravé plíce, lehněte si na levý bok.
 • Chcete-li odstranit překrvení ze spodní části levé plíce, lehněte si na pravý bok.

Na břiše

 • Přehoďte své tělo přes hromadu polštářů nebo jiný předmět, jako je sedací pytel, a opřete se rukama o hlavu s hrudníkem níže než boky.
 • Tato poloha je nejlepší pro odstranění hlenu v dolní části zad plic.

Funguje posturální drenáž?

Bylo provedeno několik studií o obecné fyzioterapii hrudníku, ale jen velmi málo se konkrétně zabývalo posturální drenáží.

A Posouzení publikovaných studií zjistilo, že techniky hrudní fyzioterapie poskytly krátkodobou úlevu lidem s cystickou fibrózou, ale neměly žádné dlouhodobé účinky.

Další studie zjistila, že aktivní cyklus dýchacích technik může být u lidí s bronchiektáziemi účinnější než posturální drenáž.

Pro lidi se zápalem plic, a Posouzení studií naznačovalo, že posturální drenáž není účinnou léčebnou metodou. Autoři však poznamenali, že většina dostupných studií byla provedena před 10 až 30 lety a techniky hrudní fyzioterapie od té doby ušly dlouhou cestu.

Je zapotřebí více výzkumu, abychom zjistili, jak účinná je posturální drenáž skutečně. Mezitím může být váš lékař schopen navrhnout posturální drenážní polohy nebo jiné techniky fyzioterapie hrudníku, které pro vás mohou fungovat. Mohou vás také odkázat na respiračního terapeuta nebo fyzioterapeuta, který se specializuje na fyzioterapii hrudníku.

Existují nějaká rizika spojená s posturální drenáží?

Pokud provedete posturální drenáž hned po jídle, můžete zvracet. Snažte se provádět pozice před jídlem nebo 1 1/2 až 2 hodiny po jídle.

Pokud se neléčí, hlen v plicích se může změnit ve vážný stav, takže pokud se rozhodnete vyzkoušet posturální drenáž, nezapomeňte se poradit se svým lékařem. Možná budete potřebovat další léčbu. Hlen v plicích může být také příznakem základního onemocnění, které vyžaduje lékařské ošetření, jako je chronická plicní obstrukční nemoc (CHOPN).

Kdy volat lékaře

Zavolejte svého lékaře, pokud začnete dýchat, nemůžete přestat kašlat nebo máte horečku 38 °C nebo vyšší. Řekněte jim také, pokud zaznamenáte nárůst hlenu nebo hlenu, který je hnědý, krvavý nebo páchnoucí.

Získejte pohotovostní ošetření, pokud máte některý z následujících příznaků během nebo po posturální drenáži:

 • dušnost
 • potíže s dýcháním
 • zmatek
 • kůže, která zmodrá
 • vykašlávání krve
 • silná bolest

Sečteno a podtrženo

Posturální drenáž využívá gravitace k přesunu hlenu z vašich plic. Existuje určitá debata o jeho účinnosti při léčbě příznaků cystické fibrózy, pneumonie a bronchiektázie. Nejsou s tím však spojena žádná vážná rizika, takže možná stojí za to vyzkoušet, pokud potřebujete uvolnit hlen v plicích. Stejně jako u každé jiné léčby je nejlepší se před zahájením posturální drenáže poradit se svým lékařem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY