Prevence proti vši

Jak zabránit vši

Děti ve škole a v zařízeních péče o děti si budou hrát. A jejich hra může vést k šíření vší. Můžete však podniknout kroky, které zabrání šíření vší mezi dětmi i dospělými. Zde je několik tipů, jak zabránit šíření vší:

 1. Nesdílejte předměty, které se dotýkají hlavy, jako jsou hřebeny nebo ručníky.
 2. Vyhněte se činnostem, které vedou k přímému kontaktu.
 3. Udržujte věci, zejména oblečení na horní část těla, mimo sdílené prostory, jako jsou skříně na kabáty.

Čtěte dále, abyste se dozvěděli více o těchto preventivních technikách a o tom, co dělat, pokud vaše dítě chytí vši.

1. Vyhněte se sdílení předmětů, které se dotýkají hlavy

Chcete-li snížit pravděpodobnost, že vy nebo vaše dítě chytíte vši, začněte tím, že nebudete sdílet předměty, které se dotýkají hlavy.

Sdílení osobních věcí může být lákavé, zejména pro děti, ale vši mohou lézt z předmětu do vaší hlavy. Vyhněte se sdílení:

 • hřebeny a kartáče
 • sponky do vlasů a doplňky
 • čepice a cyklistické helmy
 • šály a kabáty
 • ručníky
 • sluchátka a sluchátka

2. Minimalizujte přímý kontakt mezi hlavou

Když si děti hrají, mohou přirozeně umístit hlavy blízko u sebe. Ale pokud má přítel vašeho dítěte vši, může se s tím vaše dítě vrátit domů.

Požádejte své dítě, aby se vyhýbalo hrám a činnostem, které vedou k přímému kontaktu se spolužáky a ostatními přáteli. Dospělí, zejména ti, kteří pracují s dětmi, by bylo moudré řídit se stejným principem.

Dlouhé vlasy dejte do culíku nebo copu. Malé množství spreje na vlasy může pomoci potlačit zbloudilé vlasy.

3. Oddělte osobní věci

Sdílené prostory a sdílené věci mohou být líhní pro vši. Skříně, skříňky, šuplíky a běžné háčky na oblečení mohou vytvořit snadnou příležitost pro vši, aby přešly z věcí jedné osoby do věcí druhé.

Požádejte své dítě, aby své věci – zejména čepice, kabáty, šály a další oblečení – udržovalo mimo společné prostory. Z bezpečnostních důvodů by dospělí měli přijmout podobná opatření.

Co dělat, když víte

Není vždy snadné poznat, kdo má vši a kdo ne. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), někdy může trvat až šest týdnů, než se u vší objeví příznaky, jako je svědění.

Jindy si rodič všimne, že dítě má vši ještě před epidemií. Když víte, že někdo má vši, ujistěte se, že se vy a vaše dítě nedotýkejte jeho nábytku, postelí, oblečení a ručníků.

Rané akce

Školy mohou nahlásit napadení vší, aby rodiče mohli se svými rodinami přijmout preventivní opatření. Pokud k tomu dojde, podnikněte co nejdříve opatření. Hledejte ve vlasech svého dítěte malé bílé hnidy, vajíčka vší. Zkontrolujte oblečení svého dítěte – zejména klobouky, košile, šály a kabáty – které mělo na sobě během posledních 48 hodin, a hledejte vši a vajíčka.

Další nápady

Když škola vašeho dítěte nahlásí napadení vší, můžete také:

 • Zkontrolujte předměty pro domácnost, u kterých je větší pravděpodobnost napadení vší a jejich vajíček, jako jsou ručníky, ložní prádlo a koberce.
 • Ujistěte se, že vaše dítě ví, že je důležité nesdílet žádné předměty, které se dotýkají hlavy nebo uší.
 • Vysvětlete, co jsou vši a proč by se vaše dítě nemělo dotýkat hlav jiných dětí, dokud škola problém nevyřeší.

Medicína vši nezabrání

Podle Mayo Clinic je zapotřebí více výzkumu k prokázání účinnosti a bezpečnosti volně prodejných (OTC) léků, které tvrdí, že zabraňují vši.

Několik studií naznačilo, že určité složky v OTC produktech mohou odpuzovat vši. Mezi tyto přísady patří:

 • rozmarýn
 • citronová tráva
 • čajovník
 • citronela
 • eukalyptus

Tyto produkty nejsou regulovány ani schváleny Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Přijměte preventivní opatření

Když lidé, zejména děti, přijdou do blízkého kontaktu nebo sdílejí věci, vši mohou snadno přejít z jedné osoby na druhou. To platí, i když děti správné hygieně naučíte a sami ji praktikujete. Ale tím, že učiníte určitá opatření, můžete zabránit tomu, aby vaše dítě dostalo nebo šířilo vši.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY