Příprava na zátěžový test? Zde je Čemu se vyhnout

Před zátěžovým testem se budete muset nějakou dobu vyhýbat jídlu, pití, tabáku a kofeinu. Možná budete muset přestat užívat některé léky. Váš lékař vám poskytne informace specifické pro vás, ale existují určitá obecná doporučení.

zdravotnický pracovník, který pomáhá dospělému připravit se na zátěžový test tím, že na něj umístí elektrody
izusek/Getty Images

Lékař vás může požádat, abyste provedli zátěžový test, aby určil, zda máte srdeční onemocnění, a posoudil riziko srdečního infarktu. Mohou vám doporučit zátěžový test na běžeckém pásu (cvičení) nebo farmakologický (chemický) zátěžový test, když vám dají léky na zvýšení srdeční frekvence.

Zdravotnický pracovník vám obvykle poskytne pokyny specifické pro vás na základě léků, které užíváte, a vašeho celkového zdraví. Následující pokyny vám mohou pomoci pochopit, co můžete očekávat, pokud se chystáte podstoupit zátěžový test.

Vyhněte se jídlu a pití

Zdravotník většinou doporučuje alespoň nejíst a nepít 3 hodiny před testem, ale může to být delší. Vyhýbání se konzumaci pevných potravin může pomoci zajistit, že se vám během testu nebude dělat nevolno. Pomáhá vám také cvičit na maximum.

Pokud máte cukrovku, promluvte si s lékařem o plánu, který zajistí, že hladina cukru v krvi zůstane stabilní. Možná budete muset upravit inzulin v den testu.

Možná si budete chtít vzít s sebou lehkou svačinu, abyste si mohli po dokončení zátěžového testu něco sníst.

Mohu pít vodu před zátěžovým testem?

Před zátěžovým testem můžete obvykle vypít vodu a jiné čiré tekutiny. Příklady čirých tekutin zahrnují jablečný nebo brusinkový džus.

Bylo to užitečné?

Vyhněte se kofeinu

Před zátěžovým testem je důležité vyhnout se kofeinu. Pokud podstupujete chemický zátěžový test, vyhýbejte se alespoň kofeinu 12 až v ideálním případě 24 hodin před vaším testem. Kofein blokuje účinnost adenosinu, léku, který lékaři běžně podávají během chemického zátěžového testu.

Vyhněte se kofeinovým nápojům, abyste zajistili, že váš zátěžový test bude co nejpřesnější. Dávejte si také pozor na potraviny, které mohou obsahovat kofein, jako jsou:

 • čokoláda
 • cereálie
 • energetické tyčinky

Některé léky proti bolesti hlavy mohou také obsahovat kofein.

Vyhněte se tabáku

Před zátěžovým testem se vyvarujte kouření a používání jakýchkoli tabákových výrobků.

Měli byste se také zdržet používání produktů, které obsahují nikotinjako:

 • elektronické cigarety
 • vapes
 • náplasti

Vyhněte se také užívání jakýchkoliv rekreačních drog, včetně konopí.

Vědět, kterým lékům se vyhnout

Pokud užíváte beta-blokátory nebo blokátory kalciových kanálů (CCB) ke kontrole srdeční frekvence nebo krevního tlaku, lékař pravděpodobně doporučí, abyste je přestali užívat 24 až 36 hodin před testem.

Beta-blokátory běžně končí na „-ol“, jako například:

 • metoprolol
 • karvedilol
 • propranolol

CCB běžně končí na „-borovice“, jako například:

 • amlodipin
 • felodipin
 • nifedipin

Mezi další CCB patří diltiazem a verapamil.

Mezi další léky, které zdravotnický pracovník může navrhnout přerušení před testem, patří:

 • antiarytmika
 • digoxin
 • dusičnany

Informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte, včetně těch volně prodejných.

Vyhněte se omezujícímu oblečení

Pro testování na běžeckém pásu, noste pohodlné oblečení, abyste zajistili, že se můžete plně zúčastnit. Používejte běžeckou nebo vycházkovou obuv a oblečení vhodné pro cvičení.

Nošení košile s knoflíky může pomoci vašemu monitorovacímu technikovi snadno umístit elektrody na vaši hruď.

Často kladené otázky

Níže jsou uvedeny některé často kladené otázky týkající se srdečního zátěžového testování. Vždy se však zeptejte svého zdravotnického týmu, protože může mít informace specifické pro vás.

Mohu se před zátěžovým testem osprchovat?

Pokud není uvedeno jinak, můžete se před zátěžovým testem osprchovat. Před testem se však vyhněte aplikaci pleťových vod, pudrů nebo parfémů na oblast hrudníku. To může zabránit tomu, aby se elektrody dobře přilepily k vašemu hrudníku.

Mohu sám řídit na zátěžový test a zpět?

Odpověď na to může záviset na vašem zdravotníkovi a celkovém zdraví. Zatímco někteří zdravotničtí pracovníci vám mohou dovolit dojet na zátěžový test a zpět, jiní vás mohou požádat, abyste měli někoho, kdo vás odveze domů.

Protože dostáváte léky nebo cvičíte způsobem, který zatěžuje vaše srdce, je těžké předpovědět, jak se po testu budete cítit. Chcete-li cestovat co nejbezpečněji, požádejte někoho, aby vás odvezl domů.

Co může způsobit, že v zátěžovém testu neuspějete?

Zátěžový test má za cíl zvýšit vaši srdeční frekvenci na očekávanou hodnotu pro váš věk. Pokud to dokážete bez bolesti na hrudi, máte nižší riziko úmrtí na srdeční příhodu. Máte zvýšené riziko, pokud je obtížné zvýšit cílovou tepovou frekvenci nebo pokud máte bolesti na hrudi před zvýšením cílové tepové frekvence.

Zdravotnický pracovník s vámi po testu obvykle zkontroluje výsledky vašeho testu.

Tipy na přípravu zátěžových testů

Zde je přehled několika tipů, které vám pomohou připravit se na zátěžový test:

 • Vědět, jaké léky užívat a přestat užívat, včetně volně prodejných léků, jako jsou vitamíny.
 • Nejezte alespoň 3 hodiny před zátěžovým testem.
 • Nejezte ani nepijte produkty obsahující kofein 12 až 24 hodin před zátěžovým testem.
 • Noste volné, pohodlné oblečení.
Bylo to užitečné?

Srdeční zátěžové testování je neinvazivní způsob, jak pomoci vašemu lékaři posoudit vaše kardiovaskulární zdraví a riziko úmrtí na srdeční infarkt. Obvykle obdržíte pokyny k přípravě, které zahrnují úvahy o lécích, které užíváte. Pokyny také obvykle říkají, co a kdy můžete před testem jíst a pít.

Pokud potřebujete objasnění některého z pokynů, zeptejte se svého lékaře, protože chce, abyste měli nejspolehlivější test.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY