Proč máte nadýmání při ulcerózní kolitidě?

Nadýmání a další příznaky, jako je plynatost a zácpa, mohou být běžné u ulcerózní kolitidy. K nadýmání může dojít, když zánět a vředy ovlivňují trávení. Pomoci mohou dietní změny a léky.

žena s ulcerózní kolitidou zažívá nadýmání
m-gucci/Getty Images

Ulcerózní kolitida (UC) je typ zánětlivého onemocnění střev (IBD), které způsobuje zánět a drobné vřídky, zvané vředy, ve výstelce tlustého střeva. V konečníku se mohou tvořit také záněty a vředy.

I když příčina UC není zcela známa nebo pochopena, výzkum naznačuje, že přehnaná reakce imunitního systému na infekci tlustého střeva hraje silnou roli a může být dokonce spouštěčem. Předpokládá se, že svou roli hraje také genetika, změny střevní mikroflóry a faktory prostředí.

UC ovlivňuje lidi různě. Někteří lidé mají většinu času chronický průjem doprovázený plynatostí a nadýmáním. Jiní mají zácpu, která pak může způsobit plynatost a nadýmání.

Život s UC může být náročný. Čtěte dále a zjistěte, proč faktory, které způsobují UC, mohou vést k nadýmání, běžnému příznaku UC, a co s tím můžete dělat.

Co způsobuje nadýmání s ulcerózní kolitidou?

Zánět a vředy, které jsou důsledkem ulcerózní kolitidy, ztěžují trávení. Pokud netrávíte jídlo efektivně, mohou se objevit různé příznaky – včetně nadýmání.

Pokud je vaše břicho nafouklé, můžete pociťovat tlak nebo pocit tísně v břiše. Váš žaludek může také vypadat nebo se cítit plný nebo nafouknutý.

Příznaky ulcerózní kolitidy, jako je zachycený plyn, zácpa a průjem, mohou vést k nadýmání.

Zachycený plyn

Nadýmání je často důsledkem nadměrného střevního plynu, který se zachytí ve vašem trávicím traktu.

Plyn se tvoří v tlustém střevě, když se bakterie ve vašem mikrobiomu rozkládají a fermentují nestrávené sacharidy. Tento plyn opouští vaše tělo říháním a plynatostí (prděním).

Pokud vaše tělo produkuje příliš mnoho plynu rychle, může se ve vašem systému nahromadit, aniž by se úplně vypustil.

Zachycený plyn je častou příčinou nadýmání. Může také způsobit intenzivní bolest žaludku.

Zácpa

K zácpě dochází, když nově strávené jídlo a stolice zůstávají ve vašem trávicím systému delší dobu. To dává bakteriím další čas na fermentaci nestrávené hmoty, což způsobuje plynatost a nadýmání.

Nadměrná zátěž jídla a zálohované stolice roztáhne váš žaludek. Pomalý, nafouklý pocit a nepohodlí jsou běžné výsledky. Extra trávicí obsah také zabírá místo ve vašem tlustém střevě, takže je těžší vytlačit plyn.

Zácpa UC také poskytuje stolici čas na dehydrataci, což způsobuje vysušenou stolici, jejíž odstranění z těla může být bolestivé.

Průjem

Součástí práce tlustého střeva je dehydratovat potravu a přeměnit ji na stolici. Když je vaše tlusté střevo zanícené, je méně schopné absorbovat obsah vody v nestrávené potravě. Výsledkem je průjem – vodnatá, řídká stolice a nucení na stolici.

Když máte průjem, můžete také pociťovat bolesti břicha a pocit nafouknutého, nepříjemného pocitu.

Jaká je léčba nadýmání z ulcerózní kolitidy?

Promluvte si s lékařem o svých příznacích UC. Několik léků pomáhá léčit nadýmání, zácpu, nadměrnou plynatost a přibírání na váze.

Léčba UC zahrnuje léky, jako jsou kortikosteroidy, které zmírňují zánět v tlustém střevě. Snížení zánětu pomůže vyléčit drobné vřídky v tlustém střevě.

Léčba ulcerózní kolitidy jako celku může stačit ke snížení nadýmání, plynatosti a dalších nepříjemných příznaků.

Váš lékař může také doporučit, abyste do svého léčebného plánu přidali lék proti plynatosti obsahující simethikon. Existuje několik značek dostupných bez lékařského předpisu.

Co můžete udělat doma pro zmírnění nadýmání z ulcerózní kolitidy?

To, co jíte, má významný vliv na nadýmání UC, přibírání na váze a zácpu. Vedení potravinového deníku vám může pomoci identifikovat potraviny, které spouštějí příznaky.

Dodržujte dietu s nízkým obsahem FODMAP

Mnoho lidí s UC zjistilo, že dodržování diety s nízkým obsahem FODMAP je užitečné pro zmírnění nadýmání a dalších trávicích příznaků.

FODMAP (fermentovatelné oligosacharidy, disacharidy, monosacharidy a polyoly) jsou sacharidy s krátkým řetězcem (cukry), které mohou být náročné na trávení. Konzumace potravin s vysokým obsahem FODMAP může u lidí s UC způsobit nadýmání a bolesti břicha.

Jezte menší jídla

Jíst malé množství jídla několikrát denně, spíše než tři velká jídla, může pomoci snížit nadýmání.

Pít více vody

Pitná voda může být také prospěšná. Voda pomáhá zmírnit zácpu, což může snížit nadýmání. Pokud máte průjem, pití velkého množství vody vám také pomůže zůstat hydratovaní.

Více se pohybovat

Pomoci může i cvičení a fyzický pohyb. Chůze po jídle, spíše než sezení nebo ležení, podpoří dobré trávení a pomůže předcházet nadýmání. Může také snížit stres, který může ovlivnit příznaky UC.

Často kladené otázky

Je ulcerózní kolitida dědičná?

Přesná příčina UC není známa. Zdá se však, že existuje genetická souvislost. Pravděpodobnost, že budete mít UC, je pravděpodobnější, pokud ji má také blízký příbuzný, například rodič nebo sourozenec.

Zjistěte více o genetických faktorech za UC zde.

Jaké další stavy způsobují nadýmání?

Nadýmání může být způsobeno stavy, které se vyskytují současně s UC, jako je bakteriální přerůstání tenkého střeva (SIBO). SIBO postihuje tenké střevo, ale způsobuje stejné příznaky jako UC.

Vaše menstruace může být také další příčinou nadýmání.

Způsobuje stres vzplanutí UC a nadýmání?

Může. Stres nezpůsobuje UC, ale může zvýšit četnost vzplanutí a závažnost vašich příznaků.

Zvládání stresu může být náročné, ale může pomoci s celkovou kvalitou života. Chcete-li snížit stres, zvažte přidání aktivit uvolňujících stres, jako je cvičení a meditace, do své týdenní rutiny. Pomoci může i terapie.

Sečteno a podtrženo

Ulcerózní kolitida může způsobit nadýmání spolu s dalšími gastrointestinálními příznaky, jako je zácpa. To je způsobeno zánětem a vředy, které UC způsobuje.

Pokud máte UC, změna stravy a užívání léků může pomoci zmírnit příznaky a snížit vzplanutí UC.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY