Průvodce diskusí pro lékaře: Může to být endometrióza?

Endometrióza je onemocnění, které může postihnout ženy, stejně jako dívky, které jsou dostatečně staré na to, aby začaly menstruovat. Pokud máte endometriózu, znamená to, že tkáň podobná výstelce endometria roste mimo dělohu, v oblastech, jako jsou vaječníky, břicho a střevo. Tkáň, která při endometrióze roste mimo dělohu, není ekvivalentní endometriální tkáni.

Tato tkáň stále reaguje na váš menstruační cyklus bez ohledu na to, kde se nachází, ale protože není ve vaší děloze, může každý měsíc způsobovat problémy. Nemůže odejít během menstruace, takže se zachytí a může způsobit problémy, jako je zánět, podráždění a dokonce i jizva.

Endometrióza je často mylně diagnostikována a její příznaky se mohou lišit od člověka k člověku. Bolest je běžným příznakem, ale nemusí přesně ukazovat závažnost stavu. Někoho hodně bolí i lehká endometrióza a u jiného je tomu naopak. Stavy, jako jsou ovariální cysty nebo syndrom dráždivého tračníku (IBS), mají podobné příznaky, a proto lze endometriózu zaměnit za jiné problémy.

Máte nevysvětlitelné příznaky, jako je bolest pánve, silná menstruace a nepohodlí? Udělejte si chvilku a prozkoumejte, zda tyto příznaky mohou souviset s endometriózou.

Proč mě bolí pánev?

Pánevní bolest, která se shoduje s menstruací, je hlavním příznakem endometriózy. Menstruační křeče jsou běžné i u žen bez endometriózy, ale bolesti z tohoto stavu jsou obvykle mnohem horší.

Můžete pociťovat různé typy bolesti, což může být matoucí. Můžete cítit ostrou bolest, špatné křeče nebo chronické bolesti dolní části zad a pánve. Můžete mít bolest spojenou se sexuální aktivitou, během i po ní. Někdy se vaše bolest může zdát zcela nesouvisející s vašimi reprodukčními orgány, například když máte stolici nebo močíte.

Zeptejte se svého lékaře, jak poznáte, zda vaše bolest může být způsobena endometriózou nebo kdy byste měli vyhledat další lékařské vyšetření.

Proč mám problém otěhotnět?

Pokud máte potíže s otěhotněním, může se jednat o endometriózu. Ne každý, kdo má tento stav, nemůže otěhotnět, ale existují ženy, které v důsledku toho trpí neplodností.

Někdy mohou výrůstky z endometriální tkáně zablokovat vaše vejcovody nebo proniknout do vaječníků a ze zachycené krve se mohou tvořit cysty. Jizva a srůsty mohou také narušovat vaši schopnost otěhotnět.

Váš lékař může být schopen předepsat léky, které vás mohou dostat do dočasného stavu menopauzy. Tím se zabrání otěhotnění, ale také se zastaví růst endometriálních lézí. To znamená, že když přestanete užívat léky a obnovíte menstruaci, máte vyšší šanci otěhotnět. Ženám s diagnostikovanou endometriózou se obvykle doporučuje, aby nečekaly, až budou mít své děti.

Proč mám příznaky zažívacích potíží?

Endometrióza může způsobit nadýmání, průjem, zácpu a nevolnost, pokud se léze nacházejí ve střevní stěně. Můžete dokonce zaznamenat obstrukci střev, pokud máte srůst nebo dostatečně velkou lézi.

Příznaky endometriózy ve střevě jsou podobné jako u IBS. Pokud zaznamenáte změnu intenzity příznaků související s vaším menstruačním cyklem, pak je velká šance, že viníkem je endometrióza.

proč jsem tak unavený?

Nadměrná únava je příznakem endometriózy. Pokud máte tento příznak, sdělte to svému lékaři. Jednoduchý krevní test může zkontrolovat další léčitelné stavy, které zhoršují vaši únavu, jako například:

  • anémie, což se týká nízkého železa, které způsobuje chudé
    cirkulaci kyslíku ve vaší krvi
  • hypoglykémie, ke které dochází, když odpočíváte
    hladina cukru v krvi je příliš nízká
  • hypotyreóza, což znamená nedostatek hormonů
    produkce vaší štítnou žlázou

Všechny tyto stavy mohou samy o sobě způsobit únavu a zhoršit únavu, pokud máte endometriózu. Dobrou zprávou je, že jsou léčitelné, což vám může pomoci cítit se lépe.

Proč mám tak silnou menstruaci?

Kromě silné menstruace můžete mezi menstruacemi zaznamenat špinění nebo krvácení. Neobvyklé krvácení je příznakem endometriózy, a pokud ho máte, měli byste o tom informovat svého lékaře. Abnormální tkáň z endometriózy a výsledné cysty a léze mohou ovlivnit hormony, které regulují váš menstruační tok. Výsledkem tohoto hormonálního narušení může být abnormální krvácení.

Proč mám krev v moči a stolici?

Jakékoli neobvyklé krvácení prodiskutujte se svým lékařem. Ačkoli to není běžný příznak, endometrióza může způsobit krev ve stolici a moči.

Ve vzácných případech endometrióza pronikne dovnitř močového měchýře a vede ke krvi ve vaší moči.

Rektální léze, které krvácejí, způsobují, že se ve stolici objevuje krev. Tento příznak může být také příznakem rakoviny tlustého střeva a konečníku, takže pokud při stolici uvidíte krev, domluvte si schůzku se svým lékařem, abyste se ujistili, že příčinou je ve skutečnosti endometrióza, nikoli rakovina.

Proč mě bolí jiné části těla?

Bolest může mít mnoho různých příčin, proto je důležité, abyste si promluvili se svým lékařem, pokud pravidelně pociťujete opakující se bolesti v jakékoli části těla.

V některých případech může endometrióza způsobit bolest v neočekávaných oblastech. Vzácný projev známý jako syndrom hrudní endometriózy vidí endometriální tkáň v plicích, což může mít za následek bolest na hrudi a dokonce i zhroucení plic, když máte menstruaci.

To, co vypadá jako apendicitida, ale bez horečky, by ve skutečnosti mohlo být endometriózou apendixu nebo endometriózou slepého střeva.

Dokonce i bolest nohou, která se zhorší před začátkem menstruace, může být důsledkem endometriální tkáně, která prošla vaším tělem.

Na co se mě lékař zeptá?

Váš lékař vás požádá o informace o vašich menstruačních cyklech a také o typu příznaků, které máte. Veďte si deník bolesti, kterou zažíváte, s podrobnostmi, jako je její umístění, závažnost a trvání. Zaznamenejte si také menstruace: Zaznamenejte si data zahájení a kolik dní je těžkých a lehkých. Poznamenejte si jakékoli špinění, které pozorujete, když nemáte menstruaci.

Existují aplikace, které můžete získat do svého smartphonu, abyste mohli sledovat menstruaci a zadávat poznámky.

Jak se endometrióza diagnostikuje?

Účinným způsobem, jak diagnostikovat endometriózu, je malý chirurgický zákrok zvaný laparoskopie. Během tohoto postupu může váš lékař vidět postiženou oblast a odebrat vzorek tkáně pro zobrazení pod mikroskopem.

Vaše možnosti přesné diagnózy patří k mnoha tématům, která byste měli prodiskutovat se svým lékařem, pokud jste se snažili identifikovat příčinu svých příznaků.

Jídlo s sebou

Endometrióza může ovlivnit vaši pohodu. Ale jakmile budete mít správnou diagnózu, můžete zahájit terapie určené k léčbě vašeho konkrétního stavu. Pokud jsou vaše příznaky z endometriózy, mohou vám pomoci léčby, jako je hormonální terapie, vyhřívací podložky a cvičení.

Navštivte svého lékaře, aby se zeptal na vaše možnosti diagnózy, abyste mohli zahájit správnou léčbu a podniknout kroky ke zlepšení kvality života.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY