Průvodce svátečními dárky s revmatoidní artritidou

Jaký je dobrý dárek pro někoho s RA?

Revmatoidní artritida (RA) je autoimunitní onemocnění, které způsobuje, že imunitní systém napadá klouby v těle. Toto onemocnění způsobuje chronický zánět a příznaky jako bolest kloubů, otoky a ztuhlost. Vzhledem k tomu, že RA může ovlivnit různé klouby – včetně těch v prstech a rukou – život s tímto stavem může narušit každodenní život.

V závislosti na závažnosti zánětu mají někteří lidé problémy s plněním každodenních úkolů.

Pokud hledáte dárek pro někoho, kdo má RA, možná mu budete chtít pořídit něco, co mu trochu usnadní život. Oslovili jsme naši facebookovou skupinu RA, abychom vám poradili, jaké jsou nejlepší dárky pro někoho s RA. Zde je to, co řekli:

$

síran hořečnatý

Protože namáčení v teplé lázni může zmírnit bolest a ztuhlost způsobenou RA, někdo, kdo žije s chronickým zánětem kloubů, může ocenit Epsomské soli. Epsomské soli obsahují krystaly síranu hořečnatého, které mohou zvýšit hladinu hořčíku až o 35 procent.

Hořčík je klíčovým minerálem v těle a podporuje zdraví kostí a svalů. Nedostatek hořčíku může způsobit křeče, bolest a slabost.

Epsomské soli jsou levné a lze je najít v obchodech s potravinami. Můžete si také koupit epsomskou sůl s levandulí, která poskytuje extra pomoc při relaxaci a dobrém spánku.

Kompresní rukavice nebo ponožky

Bez prstů ergoterapeuti často doporučují kompresní rukavice. Tento typ rukavic může zlepšit krevní oběh a zvýšit výkon rukou u lidí s RA. Studie také ukázaly, že komprese zmírňuje ztuhlost a otoky způsobené RA.

Kompresní ponožky často nosí sportovci, aby jim pomohli uzdravit se po tréninku. Nějaký studie prokázali, že kompresní ponožky mohou zabránit vzniku bércových vředů u lidí s RA.

Otvírák na sklenice

Otevření sklenice může být obtížné pro lidi se středně těžkou až těžkou RA, zvláště když onemocnění napadá klouby na prstech a rukou. Otvíráky na sklenice usnadňují práci. Tato pomocná zařízení jsou skvělým dárkem pro lidi s RA, kteří mají omezenou sílu ruky.

Dotyková světelná zásuvka

Zapnutí vypínače se může zdát jako jednoduchý úkol, ale pro lidi s RA to může být bolestivé a náročné, protože vyžaduje jemné motorické dovednosti. Tento problém řeší dotykové světelné zásuvky. Tato zařízení přemění jakoukoli lampu s kovovými objímkami na dotykovou lampu.

Elektrická poduška

Vyhřívací podložka může zmírnit bolest RA a uvolnit bolestivé svaly. Vyhřívací podložky si můžete koupit v obchodech s domácími potřebami. Pro osobnější dotek můžete vyrobit takový, který lze ohřívat v mikrovlnné troubě.

$$

Teplé vlněné ponožky

Nízké teploty mohou zhoršit artritickou bolest a ztuhlost. To může vést k bolavým nohám a ztížit chůzi nebo stát. Teplé vlněné ponožky, které jsou lehké, udrží nohy v teple, což může zmírnit artritickou bolest a uvolnit klouby.

Elektrická přikrývka

Během spánku je důležité udržovat tělo v teple. Studené prostředí pro spánek může způsobit ranní ztuhlost a bolest, takže pro někoho s RA je těžší vstát z postele. Vzhledem k tomu, že prošívané přikrývky neposkytují vždy dostatečné teplo, lidé žijící s RA mohou mít prospěch z elektrické přikrývky. Během noci zůstanou v teple a probudí se s menší bolestí.

Parafínová ruční stanice

Vzhledem k tomu, že vlhké teplo může zmírnit bolest a ztuhlost RA, další nápad na dárek je a stanice na namáčení rukou do parafínu. Obdarovaný namočí ruce do vosku, zakryje si ruce plastovým sáčkem a ručníkem a po několika minutách vosk odstraní.

Dávkovač mýdla a kondicionéru

Ztuhlé, bolestivé klouby mohou ztěžovat mačkání lahví. Takže pro někoho žijícího s RA může být náročné vymáčknout mýdlo nebo šampon z tuby. Jako alternativa, Užitečné mohou být dávkovače s pumpičkou, které nevyžadují velkou sílu rukou.

Elektrický otvírák na konzervy

Použití ručního otvíráku na konzervy vyžaduje sílu ruky, kterou někdo s RA nemusí mít během vzplanutí. Nemožnost použít otvírák na konzervy může narušit přípravu jídel. Elektrický otvírák na konzervy je jednodušší na ruce a klouby.

Kráječ na jídlo

Krájení nebo krájení jídla je problém v kuchyni, který může ovlivnit lidi s RA. Kráječ na jídlo je dárek šetrný k RA, který odstraňuje bolest při vaření. Kostky mohou sekat brambory, cibuli, okurky, papriky, jablka a další.

Vyhřívaný potah matrace

Pokud nemůžete najít vyhřívací podložku nebo elektrickou přikrývku, a vyhřívaný potah matrace je další možností dárku pro někoho s RA. Je to perfektní doplněk do ložnice, protože poskytuje úlevu celému tělu. Teplo z podložky zmírňuje bolest a ztuhlost rukou, nohou, nohou a zad. Působí také proti ranní ztuhlosti.

$$$

Kartáč na narovnání vlasů

Pokud nemáte RA, možná si neuvědomujete, jak nemoc omezuje styling vlasů. Když jsou klouby rukou a prstů bolestivé a otékají, každodenní úkoly, jako je kartáčování a narovnávání vlasů, jsou příliš obtížné.

Čím déle lidé s RA používají ruce, tím více je bolí ruce. Použití kartáče na narovnání vlasů zkracuje dobu potřebnou k úpravě vlasů, což může zmírnit bolest kloubů.

Zatížená deka

Vážené přikrývky často používají lidé, kteří mají úzkostné poruchy a poruchy spánku. Existují důkazy, že používání vážené přikrývky zlepšuje kvalitu spánku. Studie ukázaly, že lidé s RA pociťují větší bolest, když se špatně vyspali. Vzhledem k tomu, že vážené přikrývky mohou zlepšit spánek, mohou také snížit bolest spojenou s RA.

Elektronická čtečka

Kvůli bolesti a omezené síle ruky může být pro lidi s RA obtížné držet knihu nebo obracet stránky po dlouhou dobu. Elektronická čtečka je perfektní dárek, protože je lehká a snadněji se drží. Příjemce si může elektronickou čtečku podepřít na nohou nebo na klíně a užívat si bez použití rukou.

Nápady na dárkové poukázky

Dárkový poukaz na masáž

Dopřejte někomu s RA švédskou masáž. Masáže manipulují s měkkými tkáněmi, aby zlepšily krevní oběh a podpořily relaxaci, což může snížit bolest a napětí. Švédské masáže využívají mírný tlak. Podle jedné studie lidé s RA, kteří dostávali středně tlakové masáže, hlásili méně bolesti, zvýšenou pohyblivost a lepší sílu úchopu.

Lidé s RA by se měli vyhýbat masáži hlubokých tkání. Tento typ terapie může vyvolat zánět a zhoršit příznaky RA.

Úklidová služba

Úklid domu vyžaduje svalovou sílu a energii, což může být pro člověka s RA obtížné. V důsledku toho mohou zaostávat v domácích pracích, jako je vytírání, vysávání nebo praní. Pokud sami nemůžete podat pomocnou ruku, nabídněte jako dárek jednorázový nebo pravidelný úklid.

Dárkový certifikát na plovoucí nádrž

Plovákové nádrže nabízejí odpočinek, relaxaci a úlevu od stresu. Podívejte se na místní lázně nabízející float terapii. Tento typ terapie může poskytnout přírodní lék na bolest a ztuhlost artritidy. Nádrže jsou naplněny slanou vodou, což usnadňuje pohodlné plavání. Studie to zjistily flotační terapie snižuje stres, úzkost, deprese a bolest a zároveň zlepšuje kvalitu spánku.

Dárkový poukaz na audioknihu a e-knihu

Váš blízký si může stáhnout zvukovou nebo elektronickou knihu přímo do svého chytrého telefonu nebo tabletu. Poté mohou poslouchat handsfree a přitom odpočívat klouby.

Poskytovat podporu

Existuje mnoho způsobů, jak ukázat svou péči, které nezahrnují utrácení peněz. RA ovlivňuje každého jinak, takže to, co pomáhá jednomu, nemusí pomoci druhému. Nebojte se být kreativní a pamatujte, že vytváření vzpomínek může být ještě lepším dárkem než hmotný předmět. Naplánujte si jednodenní výlety, například den ve městě nebo projížďku krajinou.

Život s chronickým onemocněním může zabrat spoustu času a energie. Někdy je nejlepším dárkem jen společně strávený čas. Udělejte si čas na poslech a zjistěte více o stavu. A pokud váš milovaný neprojeví zájem, přeskočte knihy, šálky nebo hrnky s tématem RA.

Lidé, kteří mají RA, chtějí, aby se s nimi zacházelo jako s něčím víc než jen s jejich stavem. Nemůžete udělat chybu, když je budete poslouchat a dávat ze srdce.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY