Revmatoidní artritida a těhotenství: Co potřebujete vědět

Jsem těhotná – způsobí mi RA problémy?

V roce 2009 publikovali vědci z Tchaj-wanu studii týkající se revmatoidní artritidy (RA) a těhotenství. Údaje z tchajwanského národního výzkumu zdravotního pojištění ukázaly, že ženy s RA měly zvýšené riziko, že porodí dítě s nízkou porodní hmotností nebo dítě, které je malé na gestační věk (nazývané SGA).

Ženy s RA byly také vystaveny většímu riziku preeklampsie (vysoký krevní tlak) a měly větší pravděpodobnost, že projdou porodem císařským řezem.

Jaká další rizika hrozí ženám s RA? Jak ovlivňují plánování rodiny? Čtěte dál a dozvíte se to.

Mohu mít děti?

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC)RA je častější u žen než u mužů.

American College of Rheumatology poznamenává, že po léta bylo ženám s autoimunitními chorobami, jako je RA, doporučováno, aby neotěhotněly. To už neplatí. Dnes, s pečlivou lékařskou péčí, mohou ženy s RA očekávat úspěšné těhotenství a porodit zdravé děti.

Může být těžší otěhotnět

V studie 2011 z více než 74 000 těhotných žen měly ženy s RA těžší početí než ženy bez této nemoci. Dvacet pět procent žen s RA se o to pokusilo alespoň rok, než otěhotněly. Jen asi 16 procent žen bez RA to zkusilo dlouho před otěhotněním.

Vědci si nejsou jisti, zda je to samotná RA, léky používané k její léčbě nebo obecný zánět, který způsobuje potíže. Ať tak či onak, pouze jedna čtvrtina žen měla problémy s početím. Možná ne. Pokud ano, poraďte se se svými lékaři a nevzdávejte to.

Vaše RA se může zmírnit

Ženy s RA obvykle během těhotenství přecházejí do remise. Ve studii z roku 1999 se 140 ženami hlásilo 63 procent zlepšení symptomů ve třetím trimestru. A studie z roku 2008 zjistili, že ženy s RA se během těhotenství cítily lépe, ale mohly po porodu zaznamenat vzplanutí.

To se vám může, ale také nemusí stát. Pokud ano, zeptejte se svého lékaře, jak se připravit na možné vzplanutí po narození dítěte.

Vaše těhotenství může vyvolat RA

Těhotenství zaplavuje tělo řadou hormonů a chemikálií, které mohou u některých žen vyvolat rozvoj RA. Ženy, které jsou k této nemoci náchylné, ji mohou poprvé zažít hned po porodu.

Studie z roku 2011 zkoumala záznamy o více než 1 milionu žen narozených v letech 1962 až 1992. Asi u 25 500 se vyvinula autoimunitní onemocnění, jako je RA. Ženy měly o 15 až 30 procent vyšší riziko, že se nakazí těmito typy poruch v prvním roce po porodu.

Riziko preeklampsie

Mayo Clinic poznamenává, že ženy, které mají problémy s imunitním systémem, mají vyšší riziko preeklampsie. A studie z Tchaj-wanu také ukázala, že ženy s RA mají zvýšené riziko tohoto stavu.

Preeklampsie způsobuje vysoký krevní tlak během těhotenství. Mezi komplikace patří křeče, problémy s ledvinami a ve vzácných případech i smrt matky a/nebo dítěte. Obvykle začíná po 20 týdnech těhotenství a může být přítomna bez jakýchkoli znatelných příznaků. Obvykle se objeví během prenatálních prohlídek.

Když se objeví, lékaři poskytují zvýšené monitorování a v případě potřeby ošetří, aby se ujistili, že matka a dítě zůstanou zdraví. Doporučenou léčbou preeklampsie je porod dítěte a placenty, aby se zabránilo progresi onemocnění. Váš lékař prodiskutuje rizika a přínosy týkající se načasování porodu.

Riziko předčasného porodu

Ženy s RA mohou mít vyšší riziko předčasného porodu. V studie publikovaná v roce 2013Výzkumníci ze Stanfordské univerzity se zabývali všemi těhotenstvími komplikovanými RA mezi červnem 2001 a červnem 2009. Celkem 28 procent žen porodilo před 37. týdnem těhotenství, což je předčasné.

Dříve studie 2011 také poznamenal, že ženy s RA mají vyšší riziko porodu SGA a předčasně narozených dětí.

Riziko nízké porodní hmotnosti

Ženy, které pociťují příznaky RA během těhotenství, mohou být vystaveny vyššímu riziku porodu dětí s podváhou.

A studie 2009 se podíval na ženy s RA, které otěhotněly, a poté se podíval na výsledky. Výsledky ukázaly, že ženy s „dobře kontrolovanou“ RA nebyly vystaveny většímu riziku porodu menších dětí.

Ti, kteří trpěli více příznaky během těhotenství, však měli větší pravděpodobnost, že budou mít děti s nízkou porodní hmotností.

Léky mohou zvýšit rizika

Některé studie naznačují, že léky na RA mohou zvýšit riziko těhotenských komplikací. A studie 2011 poznamenali, že zejména některé chorobu modifikující antirevmatické léky (DMARD) mohou být toxické pro nenarozené dítě.

A studie z roku 2006 uvedli, že dostupnost bezpečnostních informací týkajících se mnoha léků na RA a reprodukčních rizik je omezená. Poraďte se se svými lékaři o lécích, které užíváte, a o výhodách ve srovnání s riziky.

Vaše plánování rodiny

Pro těhotné ženy s RA existují určitá rizika, ale neměla by vám bránit v plánování mít děti. Důležité je chodit na pravidelné kontroly.

Zeptejte se svého lékaře na případné vedlejší účinky léků, které užíváte. S pečlivou prenatální péčí byste měli být schopni mít úspěšné a zdravé těhotenství a porod.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY