Slavní sportovci, kteří bojovali s nemocí

Slavní sportovci a nemoci

Elitní sportovci jsou často považováni za válečníky. Jsou zdánlivě neporazitelní, protože vynikají ve svých sportech. Ale v průběhu historie mnoho slavných sportovců žilo s nemocemi před, během nebo poté, co si udělali jméno.

Lou Gehrig a ALS

První slavný sportovec, který vyšel na veřejnost s vážným zdravotním stavem, baseballový velikán Lou Gehrig měl kariéru přerušenou amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). ALS je progresivní, degenerativní a smrtelné onemocnění postihující motorické neurony. Gehrig byl tak milovaný a známý, že se ALS stala známou po celém světě. Nemoc je nyní běžně označována jako „Lou Gehrigova nemoc“.

Muhammad Ali a Parkinsonova nemoc

Jeden z největších boxerů v historii, Muhammad Ali, byl diagnostikován s Parkinsonovou chorobou v roce 1984. Parkinsonova choroba je degenerativní onemocnění, které postihuje centrální nervový systém. Ali byl zarytým aktivistou pro výzkum Parkinsonovy choroby a v roce 1997 založil Parkinsonovo centrum Muhammada Aliho. Zemřel v roce 2016 poté, co prodělal respirační onemocnění. Respirační onemocnění mohou být komplikována neurologickými stavy, jako je Parkinsonova choroba. V prohlášení vydaném na památku trojnásobného mistra světa v těžké váze prezident Barack Obama řekl: „Muhammad Ali byl nejlepší. Doba.”

Wilma Rudolph a dětská obrna

Wilma Rudolphová byla po zisku tří zlatých medailí v atletice na olympijských hrách v roce 1960 nazývána nejrychlejší ženou světa. Tento úspěch je ještě pozoruhodnější vzhledem k tomu, že byla jako malé dítě paralyzována poliovirem. Nakonec se vzpamatovala, ale její levá noha byla lehce zdeformovaná a na noze měla ortézu. Rudolph také přežil několik dalších nemocí, když jí bylo 12 let. Mezi ně patřil černý kašel, spála a spalničky.

Kareem Abdul-Jabbar a leukémie

Kareem Abdul-Jabbar, jeden z největších basketbalových hráčů všech dob, oznámil, že má chronickou myeloidní leukémii v listopadu 2009. Chronická myeloidní leukémie je pomalu rostoucí rakovina bílých krvinek. Bývalý centr Lakers žil s nemocí téměř rok, než se rozhodl vstoupit na veřejnost a stát se obhájcem, aby zvýšil povědomí. Od té doby se zotavil z rakoviny a 69letého hráče lze stále vidět na zápasech Lakers.

Martina Navrátilová a rakovina prsu

Tenisová skvělá Martina Navrátilová zveřejnila svou diagnózu rakoviny prsu v dubnu 2010. Devítinásobná vítězka Wimbledonu ve dvouhře měla duktální karcinom in situ, neinvazivní formu onemocnění. Nechala si chirurgicky odstranit nádor a absolvovala šest týdnů chemoterapie. Navrátilová původně chtěla svůj stav udržet v klidu, ale rozhodla se jít na veřejnost, aby zvýšila povědomí.

Hank Gathers a hypertrofická kardiomyopatie

Hank Gathers byl univerzitní basketbalovou hvězdou Loyola Marymount University. Gathers zkolaboval během hry v prosinci 1989. Diagnostikovali mu nepravidelný srdeční tep a předepsali mu léky. Později ho přestal brát v herní dny, protože si myslel, že to ovlivnilo jeho hru. 4. března 1990 během hry znovu zkolaboval a jen o pár minut později zemřel. Pitva později zjistila, že měl hypertrofickou kardiomyopatii. Tento stav způsobuje ztluštění srdečního svalu.

Arthur Ashe a HIV/AIDS

Arthur Ashe je považován za jednoho z nejvlivnějších sportovců v historii jak pro svou atletickou zdatnost, tak pro svou odvahu tváří v tvář nepřízni osudu. Ashe byl prvním černým hráčem, který vyhrál US a Australian Open a Wimbledon. Jeho kariéra skončila, když mu byla v roce 1980 diagnostikována srdeční choroba. Následující rok se stal předsedou American Heart Association.

Ashe oznámil, že měl AIDS v roce 1992. Otevřeně mluvil o svém přesvědčení, že se nakazil v důsledku pokažené krevní transfuze. Využil své slávy ke zvýšení povědomí a peněz na nemoc a krátce předtím, než zemřel, přednesl projev před Organizací spojených národů na Světový den AIDS. Zemřel v roce 1993 na zápal plic související s AIDS.

Tim Howard a Tourettův syndrom

Tim Howard je brankář amerického národního fotbalového týmu a anglického fotbalového klubu Everton. Howard se dostal na výsluní navzdory tomu, že bojoval s Tourettovým syndromem. Tato neurologická porucha je charakterizována mimovolními pohyby a vokalizací nazývanými „tiky“. Ve věku 9 let byl diagnostikován a naučil se svůj stav zvládat. V současnosti je otevřeným zastáncem této poruchy. Howardovy paměti Strážce: Život plný záchrany cílů a jejich dosahování sdílí své zkušenosti se životem s Tourettovým syndromem.

Pat Summitt a demence

Než se Pat Summitt stala basketbalovou trenérkou s největším počtem vítězství v historii NCAA Division 1, byla vynikající hráčkou na univerzitní obruče a členkou prvního ženského olympijského basketbalového týmu, který vyhrál medaili. V srpnu 2011 oznámila, že má brzký nástup demence, a krátce poté se svým manželem založila The Pat Summitt Foundation. Summitt odešla do důchodu 18. dubna 2012. Její paměti „Sum It Up“zveřejněné v roce 2013, podrobně popisuje její boje se ztrátou paměti. Zemřela v červnu 2016.

Venus Williamsová a Sjogrenův syndrom

Tenisová hvězda Venus Williamsová v roce 2011 oznámila, že má Sjogrenův syndrom. Sjogrenův syndrom je autoimunitní onemocnění. Hlavními příznaky jsou únava a bolesti kloubů, kvůli kterým Williamsová odstoupila z US Open 2011.

Od té doby se vrátila k tenisu s novým jídelníčkem a upraveným tréninkovým programem. Williams věří, že veganská a syrová strava pomáhá snížit zánět spojený s Sjogrenovou chorobou. Její trénink nyní umožňuje jeden nebo více dnů odpočinku, aby se její tělo zotavilo.

Phil Mickelson a psoriatická artritida

Profesionální golfista a vítěz tří mistrovství Masters Phil Mickelson si myslel, že jeho kariéra skončila, když v roce 2010 začal pociťovat silné bolesti kloubů. Byla mu diagnostikována psoriatická artritida, typ autoimunitního onemocnění, při kterém imunitní systém těla napadá klouby. Příznaky psoriatické artritidy zahrnují bolest a otoky kloubů spolu s psoriázou, což je stav, který způsobuje tvorbu červených, svědivých, šupinatých skvrn na kůži. Nyní s pravidelnou léčbou, která pomáhá zvládat jeho stav, je Mickelson schopen soutěžit na elitní úrovni ve sportu, který miluje.

Isaiah Austin a Marfanův syndrom

Isaiah Austin, bývalá basketbalová hvězda Baylor University a naděje na NBA, oznámil, že mu byl diagnostikován Marfanův syndrom v červnu 2014. Marfanův syndrom je genetická porucha, která postihuje tělesné pojivové tkáně. Pojivová tkáň drží pohromadě buňky, orgány a krevní cévy. Diagnóza ukončila jeho basketbalovou kariéru kvůli zvětšeným tepnám v srdci. Austin založil nadaci Isaiah Austin Foundation v roce 2014 na podporu výzkumu Marfana.

Eric Berry a Hodgkinova choroba

Bezpečnost Kansas City Chiefs Eric Berry oznámil, že mu byla v prosinci 2014 diagnostikována Hodgkinova choroba. Hodgkinova choroba je rakovina lymfatického systému. Rakovina obvykle dobře reaguje na léčbu. Berry začal s chemoterapií s podporou svého týmu a fanoušků krátce poté, co mu byla diagnostikována. Po pouhých devíti měsících se plně zotavil a byl povolen k návratu do pole. V roce 2015 měl rekordní rok a byl počtvrté ve své kariéře zvolen do Pro Bowlu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY