Sonohysterogram: Co očekávat

Co je to sonohysterogram?

Sonohysterogram je zobrazovací studie dělohy. Váš lékař vloží tekutinu do dělohy přes děložní hrdlo, aby prozkoumal děložní výstelku. Tento přístup jim umožňuje identifikovat více struktur, než kdyby byl použit ultrazvuk bez tekutiny.

Tento test je jedním z příkladů zobrazování používaného k diagnostice příčiny základní pánevní bolesti, neplodnosti nebo vaginálního krvácení.

K čemu se to používá?

Váš lékař doporučí sonohysterogram, když potřebuje vyšetřit strukturu vaší dělohy a její výstelku. Použití testu sahá od testování neplodnosti až po diagnostiku příčiny děložního krvácení.

Váš lékař může doporučit sonohysterogram pro různé příznaky a stavy, včetně:

  • určení, zda máte ucpané vejcovody
  • vyšetření dělohy, pokud jste potratila nebo jste nemohla otěhotnět
  • vyšetření jizevnaté tkáně, jako je endometrióza
  • identifikaci abnormálních výrůstků, které by mohly zahrnovat děložní myomy nebo polypy
  • identifikace nepravidelností v děložní sliznici
  • vizualizace tvaru dělohy

Váš OB-GYN obvykle provádí sonohysterogram ve své kanceláři.

Jaký je postup?

Před podstoupením sonohysterogramu vám lékař nechá udělat těhotenský test. Neměli byste mít sonohysterogram, pokud jste těhotná nebo trpíte zánětlivým onemocněním pánve.

Sonohysterogram je obvykle naplánován, když nemáte menstruaci nebo máte vaginální krvácení. Obojí může ovlivnit, jak dobře může váš lékař vidět děložní sliznici.

Test se obvykle provádí jeden týden po začátku menstruace, protože to snižuje riziko infekce. Je to také tehdy, když je děložní výstelka nejtenčí, což lékařům pomáhá snáze identifikovat abnormality.

Před testem budete požádáni o vyprázdnění močového měchýře. Lehnete si na vyšetřovací stůl nebo postel. Váš lékař může nejprve provést vyšetření pánve, aby zkontroloval bolest nebo možnost infekce.

Sonohysterogram má tři hlavní části:

  • Provedení počátečního transvaginálního ultrazvuku. Transvaginální ultrazvuk spočívá v zavedení speciální ultrazvukové sondy do pochvy. Sonda vysílá zvukové vlny, které znovu vytvářejí obraz děložní sliznice. Váš lékař obvykle provede počáteční skenování bez jakékoli tekutiny v děloze. Snímky se promítají na ultrazvukovou obrazovku.
  • Zavádění tekutiny do dělohy. Poté, co váš lékař prohlédne dělohu ultrazvukovou sondou, vloží do vagíny zrcátko. Jedná se o speciální nástroj navržený tak, aby udržoval pochvu otevřenou, což usnadňuje dosažení děložního čípku na cestě do dělohy. Váš lékař použije speciální tampon k vyčištění vnitřku děložního čípku. Poté vloží hadičku, která může poslat tekutinu do cervikálního otvoru. Tekutina způsobí, že se vaše děloha mírně zvětší. To také usnadňuje vizualizaci děložní sliznice – nebo endometria.
  • Provádění ultrazvuku. Váš lékař znovu zavede transvaginální ultrazvukovou sondu a použije hadičku k odeslání více tekutiny přes vagínu a do dělohy. Když tato tekutina prochází dělohou, můžete pociťovat určité křeče. Váš lékař použije ultrazvuk k vyšetření děložní sliznice a někdy zaznamená tok tekutiny z dělohy a do vejcovodů. Mohou používat speciální funkci ultrazvuku, známou jako Dopplerův ultrazvuk. Tato metoda umožňuje lékaři identifikovat průtok krve nebo blokády průtoku krve. Dopplerova metoda je užitečná při identifikaci krevních sraženin a krevních zásob polypů a nádorů.

Sonohysterogram obvykle trvá asi půl hodiny, podle American College of Obstetricians and Gynecologists.

Jaké je zotavení?

Téměř okamžitě po sonohysterogramu byste se měli vrátit ke svým obvyklým činnostem.

Procedura obvykle nezpůsobuje závažné vedlejší účinky, které by narušovaly práci nebo školu. Možná se budete chtít zdržet pohlavního styku na nějaký den, pokud máte nějaké potíže. Jakékoli lehké krvácení, které zaznamenáte, by mělo ustat během několika dnů.

Jaké jsou potenciální vedlejší účinky?

Po zákroku můžete zaznamenat mírné krvácení nebo křeče. Je to proto, že tkáně mohou být podrážděny použitím transvaginálního ultrazvuku a zavedením tekutiny do dělohy.

Většina lékařů doporučuje užívat protizánětlivé léky, jako je ibuprofen nebo acetaminofen, aby se zmírnily potíže.

Po sonohysterogramu můžete zaznamenat infekci pánevní tkáně. Příznaky tohoto stavu mohou zahrnovat horečku, bolest a neobvyklý výtok z pochvy. Pokud máte tyto příznaky po sonohysterogramu, měli byste zavolat svému OB-GYN.

Protože ultrazvuk používá místo záření zvukové vlny, během testu nedochází k žádné radiaci.

Jak se to liší od hysterosalpingogramu?

Sonohysterogram je alternativou nebo doplňkovou diagnostickou metodou ke skenování magnetickou rezonancí (MRI), hysteroskopii nebo hysterosalpingogramu (HSG).

Na rozdíl od sonohysterogramu je HSG radiologický test, který zahrnuje použití rentgenových paprsků. Váš lékař provádí tento postup injekčním podáním radioaktivního barviva do dělohy. Pokud jsou vejcovody otevřené, kontrastní barvivo vyplní trubice a ukáže se na rentgenovém snímku.

Tento test se často doporučuje, pokud váš lékař nemůže zjistit, zda existuje abnormalita vejcovodů při pohledu na sonohysterogram nebo pokud se vyšetřují problémy s plodností.

Jídlo s sebou

Sonohysterogram je krátký, minimálně invazivní postup, který umožňuje Vašemu lékaři vizualizovat děložní sliznici. Váš lékař může doporučit následné testování nebo léčbu v závislosti na tom, co vidí během ultrazvuku.

Pokud máte potíže s otěhotněním a váš lékař vidí, že jsou vaše vejcovody ucpané, může být možností k diskusi chirurgická oprava nebo in vitro fertilizace (IVF).

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY