Souvislost mezi hepatitidou C a diabetem

Souvislost mezi hepatitidou C a cukrovkou

Diabetes je ve Spojených státech na vzestupu. Podle American Diabetes Association vzrostl počet lidí s diagnostikovaným diabetem ve Spojených státech od roku 1988 do roku 2014 téměř o 400 procent.

Návyky zdravého životního stylu mohou pomoci předejít mnoha případům cukrovky 2. typu. Ale špatná volba životního stylu je jen některá z rizik pro rozvoj tohoto stavu.

Chronická forma viru hepatitidy C (HCV) se ukázala být rizikovým faktorem pro rozvoj diabetu 1. i 2. typu. A lidé s cukrovkou pravděpodobně budou mít a složitější průběh chronické HCV.

Nejběžnějším způsobem, jak se dostat k viru hepatitidy C, je vystavení infikované krvi. To se může stát:

 • injekční aplikace drog injekční stříkačkou, kterou dříve používala infikovaná osoba
 • sdílení osobní hygieny, jako je břitva, kterou používá infikovaná osoba
 • nechat si udělat tetování nebo piercing jehlou, která má v sobě infikovanou krev

Neexistuje žádná vakcína k prevenci HCV. Je tedy důležité znát rizika nákazy virem HCV a jak může být vaše zdraví dlouhodobě ovlivněno.

Co je hepatitida C?

Hepatitida je stav, který způsobuje zánět jater a může vést k poškození jater. Často je způsoben virem. Nejběžnější viry hepatitidy ve Spojených státech jsou:

 • žloutenka typu A
 • žloutenka typu B
 • hepatitida C

Hepatitida C je znepokojivá, protože asi 75 až 85 procent u lidí, kteří se nakazí hepatitidou C, se vyvine chronická forma onemocnění.

Chronická HCV může zabránit játrům v plnění jejich základních funkcí, včetně:

 • napomáhající trávení
 • normální srážlivost krve
 • produkci bílkovin
 • skladování živin a energie
 • prevenci infekce
 • odstranění odpadu z krevního oběhu

Souvislost mezi chronickou hepatitidou C a cukrovkou

Protože chronická HCV může ovlivnit mnoho funkcí, které vaše játra vykonávají, může být onemocnění škodlivé pro vaše zdraví. Chronická HCV může také zvýšit své šance rozvoje dalších problémů, jako jsou poruchy imunitního systému, srdeční choroby a cukrovka. Až do jedna třetina lidí s chronickou HCV mají diabetes typu 2 a diabetes je spojen se zhoršením případů HCV.

Cukrovku můžete vyvinout, pokud buňky ve vašem těle mají potíže s vstřebáváním krevního cukru nebo glukózy. Glukóza je zdrojem energie, kterou využívá každá tkáň v těle. Inzulín je to, co pomáhá glukóze dostat se do buněk.

HCV může zvýšit inzulínovou rezistenci těla, což je a primární rizikový faktor pro rozvoj diabetu 2. typu. Pokud máte inzulínovou rezistenci, glukóza se obtížněji dostává tam, kde ji tělo potřebuje.

Terapie používaná k léčbě HCV může také vést k diabetu 1. i 2. typu.

A konečně, autoimunitní problémy spojené s HCV mohou také zvýšit riziko rozvoje diabetu 1. typu.

Preexistující diabetes

Pokud máte již existující diabetes, máte riziko agresivnějšího průběhu HCV. To může zahrnovat zvýšené zjizvení a cirhózu, horší reakci na léky a zvýšenou pravděpodobnost vzniku rakoviny jater.

Cukrovka narušuje normální funkci vašeho imunitního systému. To může také snížit schopnost vašeho těla bojovat s infekcemi, včetně HCV.

Chronická hepatitida

Všechny případy chronického viru HCV začínají jako krátkodobá akutní infekce. Někteří lidé mají příznaky během akutní infekce a jiní ne. O 15 až 25 procent lidí vyléčí infekci sami bez léčby. U zbytku se vyvine chronická hepatitida, pokračující forma viru.

Chronická HCV může nakonec ztížit funkci jater. To spolu s dalšími faktory, jako je zvýšení inzulínové rezistence, může vést k rozvoji diabetu.

Léčba cukrovky a HCV

Pokud máte cukrovku a HCV, léčba může být náročnější. Tělesných buněk se může stát více rezistentní na inzulín s HCV, takže možná budete potřebovat více léků, abyste udrželi hladinu cukru v krvi v cíli. Pokud užíváte prášky na cukrovku, možná budete muset přejít na injekční inzulín, pokud je cukrovka příliš obtížně kontrolovatelná.

Dlouhodobá rizika

Diabetes i HCV mohou způsobit další komplikace. Jedním z hlavních rizik je pokročilé onemocnění jater, zvané cirhóza.

Cirhóza také zvyšuje inzulínovou rezistenci organismu, což může zvládání diabetu ještě ztížit.

Pokročilé formy onemocnění jater mohou způsobit selhání jater, které může být smrtelné. Transplantace jater jsou běžně potřebné pro cirhózu. A nedávné studie ukázal, že lidé s cirhózou i cukrovkou mají zvýšené riziko žlučových kamenů a infekcí močových cest.

Řízení obou podmínek

Chronická HCV a diabetes se vzájemně ovlivňují. HCV je rizikovým faktorem pro rozvoj diabetu. Diabetes zvyšuje pravděpodobnost zvýšených komplikací souvisejících s chronickou infekcí HCV.

Pokud máte chronickou HCV, může vám lékař doporučit pravidelné screeningy na diabetes. Pokud máte cukrovku, nejlepším způsobem, jak předejít mnoha komplikacím, je dodržovat léčebný plán.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY