Stick with Fitness: Tipy, jak zůstat fit s diabetem

Jak diabetes ovlivňuje cvičení?

Cvičení má mnoho výhod pro všechny lidi s cukrovkou. Pokud máte cukrovku 2. typu, cvičení pomáhá udržovat zdravou váhu a snižuje riziko srdečních onemocnění. Může také podporovat lepší kontrolu krevního cukru a průtok krve.

Lidé s diabetem 1. typu mohou také těžit z pohybu. Měli byste však pečlivě sledovat hladinu cukru v krvi. To je zvláště důležité, pokud užíváte léky, které zvyšují produkci inzulínu. Pokud je tomu tak, cvičení může vést k hypoglykémii nebo ketoacidóze. Pokud máte cukrovku 2. typu, ale neužíváte takové léky, existuje velmi nízké riziko nízké hladiny cukru v krvi při cvičení. Ať tak či onak, cvičení je prospěšné, pokud dodržujete příslušná opatření.

I když možná nemáte motivaci cvičit nebo se můžete obávat o hladinu cukru v krvi, nevzdávejte to. Můžete najít cvičební program, který vám vyhovuje. Váš lékař vám může pomoci vybrat vhodné aktivity a nastavit cíle hladiny cukru v krvi, abyste se ujistili, že cvičíte bezpečně.

Úvahy při cvičení

Pokud jste nějakou dobu necvičili a plánujete začít s něčím agresivnějším, než je program chůze, poraďte se se svým lékařem. To je zvláště důležité, pokud máte nějaké chronické komplikace nebo pokud máte cukrovku déle než 10 let.

Pokud je vám více než 40 let, váš lékař může doporučit zátěžový test před zahájením cvičebního programu. To zajistí, že vaše srdce bude v dostatečně dobré kondici, abyste mohli bezpečně cvičit.

Když cvičíte a máte cukrovku, je důležité být připraven. Vždy byste měli nosit lékařský výstražný náramek nebo jinou identifikaci, která dá lidem vědět, že máte cukrovku, zvláště pokud užíváte léky, které zvyšují hladinu inzulínu. V takovém případě byste měli mít po ruce i další preventivní položky, které vám v případě potřeby pomohou zvýšit hladinu cukru v krvi. Mezi tyto položky patří:

  • rychle působící sacharidy, jako jsou gely nebo ovoce
  • glukózové tablety
  • sportovní nápoje, které obsahují cukr, jako je Gatorade nebo Powerade

Zatímco při cvičení byste měli vždy pít dostatek tekutin, lidé s cukrovkou by měli být obzvláště opatrní, aby měli dostatek tekutin. Dehydratace během cvičení může nepříznivě ovlivnit hladinu cukru v krvi. Dbejte na to, abyste před, během a po tréninku vypili alespoň 8 uncí vody, abyste zůstali hydratovaní.

Rizika cvičení s diabetem

Když cvičíte, vaše tělo začne používat cukr v krvi jako zdroj energie. Vaše tělo se také stane citlivějším na inzulín ve vašem systému. To je celkově přínosné. Tyto dva účinky však mohou způsobit, že hladina cukru v krvi klesne na nízkou úroveň, pokud užíváte léky, které zvyšují produkci inzulínu. Z tohoto důvodu je důležité sledovat hladinu cukru v krvi před i po cvičení, pokud užíváte tyto léky. Poraďte se se svým lékařem ohledně ideální hladiny cukru v krvi před a po cvičení.

Někteří lidé s diabetem se možná budou muset vyvarovat namáhavého cvičení. To platí, pokud máte nějaké formy diabetické retinopatie, oční onemocnění, vysoký krevní tlak nebo máte obavy z nohou. Namáhavé cvičení může také zvýšit riziko nízké hladiny cukru v krvi mnoho hodin po cvičení. Lidé, kteří užívají léky, které je vystavují riziku nízké hladiny cukru v krvi, by měli být opatrní a testovat hladinu cukru v krvi déle po namáhavém cvičení. Vždy se poraďte se svým lékařem o nejlepším přístupu vzhledem k vašim jedinečným zdravotním problémům.

Cvičení venku může také ovlivnit reakci vašeho těla. Například extrémní výkyvy teplot mohou ovlivnit hladinu cukru v krvi.

Co byste měli udělat, pokud je vaše hladina cukru v krvi příliš nízká nebo vysoká, než zamýšlíte cvičit? Pokud je hladina cukru v krvi vysoká a máte cukrovku 1. typu, můžete si otestovat ketony, a pokud máte ketony pozitivní, vyhněte se cvičení. Pokud máte nízkou hladinu cukru v krvi, měli byste před cvičením něco sníst. Promluvte si se svým lékařem a vytvořte plán, který vám vyhovuje.

Sledování hladiny cukru v krvi před cvičením

Měli byste si zkontrolovat hladinu cukru v krvi asi 30 minut před cvičením, abyste se ujistili, že je v bezpečném rozmezí. I když s vámi může váš lékař stanovit individuální cíle, zde jsou některé obecné pokyny:

Méně než 100 mg/dl (5,6 mmol/l)

Pokud užíváte léky, které zvyšují hladinu inzulínu v těle, zdržte se cvičení, dokud nesníte svačinu s vysokým obsahem sacharidů. Patří sem ovoce, půl krůtího sendviče nebo krekry. Možná budete chtít znovu zkontrolovat hladinu cukru v krvi před cvičením, abyste se ujistili, že je ve správném rozmezí.

Mezi 100 a 250 mg/dl (5,6 až 13,9 mmol/l)

Tento rozsah krevního cukru je přijatelný, když začínáte cvičit.

250 mg/dl (13,9 mmol/l) až 300 mg/dl (16,7 mmol/l)

Tato hladina cukru v krvi může naznačovat přítomnost ketózy, takže nezapomeňte zkontrolovat ketony. Pokud jsou přítomny, necvičte, dokud se hladina cukru v krvi nesníží. To je obvykle problém pouze pro lidi s diabetem 1.

300 mg/dl (16,7 mmol/l) nebo vyšší

Tato hladina hyperglykémie může rychle přejít do ketózy. To může být zhoršeno cvičením u lidí s diabetem 1. typu, kteří mají nedostatek inzulínu. Lidé s diabetem 2. typu zřídka vyvinou tak hluboký nedostatek inzulínu. Obvykle nemusí cvičení odkládat kvůli vysoké hladině glukózy v krvi, pokud se cítí dobře a nezapomenou zůstat hydratovaní.

Známky nízké hladiny cukru v krvi při cvičení

Rozpoznat hypoglykémii během cvičení může být obtížné. Cvičení přirozeně působí na vaše tělo stresem, který může napodobovat nízkou hladinu cukru v krvi. Můžete také zaznamenat jedinečné příznaky, jako jsou neobvyklé změny zraku, když se hladina cukru v krvi sníží.

Příklady příznaků hypoglykémie vyvolané cvičením u pacientů s diabetem zahrnují:

  • podrážděnost
  • náhlý nástup únavy
  • nadměrné pocení
  • mravenčení v rukou nebo na jazyku
  • třesoucí se nebo třesoucí se ruce

Pokud zaznamenáte tyto příznaky, otestujte si hladinu cukru v krvi a chvíli odpočívejte. Jezte nebo pijte rychle působící sacharidy, které vám pomohou obnovit hladinu cukru v krvi.

Doporučená cvičení pro lidi s diabetem

Americká akademie rodinných lékařů doporučuje konzultaci s lékařem při určování typu nejlepšího cvičení pro vás s ohledem na váš celkový zdravotní stav. Dobrým začátkem je nějaká forma mírného aerobního cvičení, které vyzve vaše plíce a srdce k jejich posílení. Mezi příklady patří chůze, tanec, jogging nebo lekce aerobiku.

Pokud však byly vaše nohy poškozeny diabetickou neuropatií, možná budete chtít zvážit cvičení, která vás udrží na nohou. Předejdete tak dalším zraněním nebo škodám. Mezi tato cvičení patří jízda na kole, veslování nebo plavání. Vždy noste pohodlné, dobře padnoucí boty spojené s prodyšnými ponožkami, aby nedošlo k podráždění.

A konečně, nemyslete si, že musíte být maratónský běžec. Místo toho zkuste začít s aerobním cvičením v krocích po 5 až 10 minutách. Poté se dopracujte k přibližně 30 minutám cvičení po většinu dní v týdnu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY